Լիոնում կստեղծվի սփյուռքահայ գործարարներին միավորող միջազգային ցանց
ԼԻՈՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում կստեղծվի Ֆրանսիա-Հայաստան միջազգային ցանց, որի նպատակն է միավորել հայ գործարարներին, զարգացնել նրանց միջև տնտեսական կապերն ու հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ` որպես տարածաշրջանի հետ կամուրջ հանդիսացող երկիր:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչ Հիլդա Չոբոյանը նշեց, որ նորաստեղծ կազմակերպությունը կգնահատի և կփորձի օգտագործել նաեւ Միջին Արեւելքում, ԱՄՆ-ում, ԱՊՀ-ում եւ Իրանում գործող հայկական սփյուռքի տնտեսական կարողությունները:
Ցանցի պաշտոնական բացման արարողությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 23-ին Լիոնի Ռոն-ալպյան տարածաշրջանի խորհրդարանի դահլիճում: Բացման արարողությանը կմասնակցեն Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիթեչյանը, ֆրանսիացի և ֆրանսահայ բազմաթիվ բիզնեսմեններ, հասարակական եւ քաղաքական գործիչներ:

International network uniting Armenian businessmen from Diaspora to be created in Lyon
LYON, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. France-Armenia international network will be formed in France aimed at uniting Armenian businessmen, developing economic ties between them and establishing relations with Armenia as a regional bridge.
Member of Armenian-French community Hilda Choboyan told “Armenpress” that the new organization will assess and try to use the economic abilities of the Armenian Diaspora of the Middle East, USA, CIS and Iran.
The opening ceremony of the network will be held in Lyon, September 23. Armenia Ambassador to France Vigen Chitechyan, many French and French-Armenian businessmen and politicians will attend the opening ceremony.