Կառավարությունը սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը ԱԺ խմբակցությունների հետ քննարկելուց հետո կուղարկի օրենսդիր մարմին
Կառավարությունը սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը ԱԺ խմբակցությունների
հետ քննարկելուց հետո կուղարկի օրենսդիր մարմին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ ՀՀ կառավարության առաջարկների մասին նախագծին: ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արսեն Մկրտչյանը նշեց, որ նախագծում ամփոփված են հանրապետական գործադիր մարմինների ու պետական կառավարման այլ մարմինների դիրքորոշումները սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ:
«Առաջարկություններն ուղղված են Սահմանադրության նախագծի նորմերի իրավական որոշակիությանը, բովանդակության ճշգրտումներին, դրանց ավելի հստակ մեկնաբանման տեսանկյունից պարզ հստակեցումներին: Նախագծի վերաբերյալ կարծքիներն ամփոփվում են, այժմ գտնվում են վերափոխման փուլում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ տեղեկացրեց նախարարի պաշտոնակատարը՝ դրանց ամփոփման համար խնդրելով որոշակի ժամանակ:
Իր հերթին, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ երեկ շուրջ վեց ժամ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղելավար-նախարարի, ՀՀ փոխվարչապետի ու արդարադատության նախարարի պաշտոնակատարի հետ քննարկել են նախագծի շուրջ առաջարկները: Վարչապետի խոսքով՝ առաջարկություններ են ներկայացվել նաև նախարարությունների ու գերատեսչությունների կողմից,  որոնք արժանի են քննարկման: «Այսօր ՀՀ նախագահի հետ պայմանավորվել եմ, առաջարկում եմ, պարո'ն Հարությունյան, Ազգային ժողովի հետ քննարկումներ կազմակերպել, որին նաև նախարարներն ու գերատեսչությունենրի ղեկավարները կմասնակցեն, փորձենք ընդհանուր հայտարարի գալ, որից հետո ես կստորագրեմ նախագիծը, կուղարկենք Ազգային ժողով»,- ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:

Government to submit draft Constitution to Legislative body after discussions with National Assembly factions
Government to submit draft Constitution to Legislative body after discussions with National
Assembly factions
YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. The Government of the Republic of Armenia approved the draft of suggestions of the Government related to the draft of Constitutional Reforms. Acting first Deputy Minister of Justice Arsen Mkrtchyan noted that the draft includes the positions of republican executive bodies and other state administrative bodies referring Constitutional Reforms.
“The suggestions are addressed to legal certainty, content clarifications, and specifications in terms of a more precise interpretation. The opinions on the draft are being summarized and are in the phase of being restructured.”, “Armenpress” reports, Arsen Mkrtchyan noted.
Republic of Armenia PM Hovik Abrahamyan noted that he had been discussing the suggestions on the draft with Republic of Armenia Vice Prime Minister, Republic of Armenia Minister - Chief of Staff and Justice Minister for over six hours.
“I have made an arrangement with the President of the Republic of Armenia today, I suggest, Mr. Harutyunyan, to hold discussions with the National Assembly which will also be attended by Ministers and heads of state agencies, we’ll try to reach an agreement after which I’ll sign the draft and we’ll submit it to the National Assembly. ”, said Hovik Abrahamyan.