Համահայկական խաղերի Բերդի մասնակիցները կայցելեն նաև զորամասեր
ՍՏԵՓՆԱԿԵՐՏ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համահայկական խաղերի արցախյան ենթախմբի Բերդի վոլեյբոլի տղամարդկանց թիմը պատրաստվում է այցելել Արցախի զորամասեր՝ տեսնելու Շամշադինից զորակոչված իրենց զինվորներին:
«Շատ գովելի է, որ այս տարի մրցումներն առաջին անգամ անցկացվում են Արցախում: Մենք մեծ ոգևորությամբ ենք եկել Արցախ: Առաջին անգամը չէ, որ այստեղ ենք և, առիթից օգտվելով, ևս մեկ անգամ վանքերը կայցելենք: Շատ զորամասերում կան Շամշադինից զորակոչված զինվորներ, և մենք պատրաստվում ենք այցելել նաև նրանց»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Տեր Արամ քահանա Միրզոյանը՝ Բերդի և Տավուշի տարածաշրջանի հոգևոր հովիվը:
Տեր Արամ քահանա Միրզոյանը մեծ ոգևորվածությամբ խոսեց Համահայկական խաղերի մի քանի ենթախմբերի մրցումներն Արցախում անցկացնելու մասին. «Համահայկական խաղերը յուրաքանչյուր մասնակցի, մարզչի և հայի մոտ պետք է միասնության գաղափար առաջացնեն: Հենց այս գաղափարն է, որ ամեն անգամ շեշտադրվում է, և դա շատ կարևոր է: Եթե մենք միասին լինենք, ապա շատ ուժեղ կլինենք: Այս խաղերի շնորհիվ է, որ տեսնում ենք, թե ինչքան ուժեղ երիտասարդներ ունենք, ինչքան պատրաստի ուժեր ունենք»:
Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերը կանցկացվեն օգոստոսի 2-13-ը: Խաղերի օրակարգում ընդգրկված նախկին տասը մարզաձևին` ֆուտբոլ, մինի ֆուտբոլ, բասկետբոլ, վոլեյբոլ, ատլետիկա,թենիս, սեղանի թենիս, շախմատ, բադմինթոն, լող, ավելացնել են ևս յոթը` լողափնյա վոլեյբոլ, սպորտային պարեր, գոլֆ, հանդբոլ, բազկամարտ, հեծանվասպորտ և հրաձգություն: Այս խաղերն իսկապես, որ աննախադեպ են ոչ միայն մարզաձևերի առատությամբ, այլ նաև մասնակիցների քանակով, որը գերազանցում է 6350-ը:

Участники Всеармянских игр из Берда посетят также воинские части
Арцахская подгруппа волейболистов-участников Всеармянских игр из Берда готовится посетить воинские части, чтобы навестить своих солдат, призванных из Шамшадина.
«Похвально, что в этом году впервые на Всеармянских играх соревнования по 2 видам спорта – волейбол и футбол, проводятся в Арцахе. Мы с большим воодушевлением приехали в Арцах. Здесь мы не впервые, пользуясь случаем, еще раз посетим храмы. Во многих частях служат призывники из Шамшадина, хотим посетить и их»,- сказал в беседе с «Арменпресс» духовный пастырь Берда и Тавуша Тер-Арам Мирзоян.
Он с большим воодушевлением говорил о Всеармянских играх, о том, что соревнования по 2 видам спорта – волейбол и футбол, проводятся в Арцахе: «Всеармянские игры должны породить у каждого участника – будь то спортсмен, тренер или просто армянин, чувство единения. Мы подчеркиваем именно эту идею, и это важно. Вместе мы будем очень сильны. Благодаря этим играм мы видим, какая у нас сильная молодежь, какие готовые силы мы имеем».
6-е летние Всеармянские игры проходят 2-13-го августа. В программе игр – футбол, мини футбол, баскетбол, волейбол, атлетика, теннис, настольный теннис, плавание, пляжный волейбол, спортивные танцы, гольф, гандбол, рестлинг, велосипедный спорт, стрельба. Эти игры беспрецедентны как по обилию видов спорта, рак и по числу участников – свыше 6350.