Սուեզի ջրանցքի շահագործումից Եգիպտոսի եկամուտը տասը տարվա ընթացքում կազմել Է 47 մլրդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած տասը տարվա ընթացքում Սուեզի ջրանցքի շահագործումից Եգիպտոսի եկամուտը կազմել Է գրեթե 47 մլրդ դոլար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Եգիպտոսի վիճակագրության պետական գործակալության հատուկ զեկույցում, որն օգոստոսի 4-ին հրապարակվել Է ջրանցքի երկրորդ հերթի պաշտոնական գործարկման առթիվ, որը նշանակված Է օգոստոսի 6-ին:
Գործակալության տվյալներով՝ «2004-2005-ից մինչեւ 2013-2014 թվականներն ընկած ժամանակաշրջանում նավագնացության տարեշրջանում Սուեզի ջրանցքի շահագործումից Եգիպտոսի գանձարանն ստացել Է գրեթե 47 մլրդ դոլար եկամուտ, տարեկան միջինը՝ 4,7-ական մլրդ դոլար»: Առավել մեծ շահույթն ստացվել Է 2009-2010 թվականների տարեշրջանում՝ 5,5 մլրդ դոլար, իսկ առավել փոքրը՝ 2004-2005 թվականներին, երբ Եգիպտոսի բյուջե Է մտել 3,3 մլրդ դոլար:
Նույն այդ ժամանակաշրջանում ջրանցքով անցել են 182,2 հազար տարբեր նավեր, որոնք ընդհանուր առմամբ փոխադրել են 8,3 մլրդ տոննա բեռներ: Օգոստոսի 6-ին Եգիպտոսում տեղի կունենա նոր՝ 72-կիլոմետրանոց Սուեզի ջրանցքի բացման արարողությունը, որի շինարարությունն ավարտվել Է հուլիսի կեսերին: Այդ նախագծի իրականացումը Եգիպտոսի վրա նստել Է 8 մլրդ դոլար: Կրկնորդը ջրանցքի թողունակությունն օրական 49-ից կավելացնի մինչեւ 97 նավ՝ ի հաշիվ հանդիպական ուղղություններով դրանց միաժամանակյա անցման հնարավորության՝ հին եւ նոր հուներով: Կահիրեն հուսով Է, որ երկրորդ հերթի գործարկմամբ Սուեզի ջրանցքի ամբողջ համալիրի շահագործումից հասույթը մինչեւ 2023 թվականը, նվազագույնը, կեռապատկվի եւ կգերազանցի տարեկան 15 մլրդ դոլարը:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, Սուեզի ջրանցքը, որը բացվել Է 1869 թվականին, պահպանում Է կարեւորագույն համաշխարհային ջրային զարկերակի դիրքերը: Դա Եվրոպայից Ասիա անցնող ամենակարճ ծովային ճանապարհն Է, ինչպես նաեւ բեռնափոխադրումների ամենաԷժան միջոցը:

Доход Египта от эксплуатации Суэцкого канала за 10 лет составил $47 млрд
За минувшие десять лет доход Египта от эксплуатации Суэцкого канала составил почти 47 млрд долларов. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом говорится в специальном докладе Египетского государственного агентства по статистике, опубликованном сегодня по случаю официального введения в строй второй очереди канала, которое намечено на 6 августа.
По данным агентства, "в период с 2004-2005 по 2013-2014 судоходный сезон в египетскую казну от эксплуатации Суэцкого канала поступило почти $47 млрд доходов, в среднем - по $4,7 млрд". Наибольшая прибыль была отмечена в сезон 2009-2010 годов - $5,5 млрд, а наименьшая - в 2004-2005, когда в бюджет Египта поступило $3,3 млрд.
За тот же период по каналу прошло 182,2 тыс. различных судов, которые в общей сложности перевезли 8,3 млрд тонн грузов.
6 августа в Египте пройдет церемония открытия нового 72-километрового Суэцкого канала, строительство которого завершилось в середине июля. Реализация этого проекта обошлась Египту в $8 млрд. Дублер удвоит пропускную способность канала с 49 до 97 судов в день за счет возможности их одновременного прохода во встречных направлениях - по старому и новому руслам. Каир рассчитывает, что с введением в строй второй очереди выручка от эксплуатации всего комплекса Суэцкого канала к 2023 году, как минимум, утроится и превысит $15 млрд в год.
Суэцкий канал, открытый в 1869 году, сохраняет позиции важнейшей мировой водной артерии. Это - кратчайший морской путь из Европы в Азию, а также наиболее дешевый способ транспортировки грузов.