Նեապոլի արվարձանի թանգարանից հափշտակել են երկտոննանոց ճապոնական քանդակը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նեապոլի Կազորիա արվարձանից անհետ կորել Է ճապոնացի կին հռչակավոր ավանգարդիստ-քանդակագործ Կաորի Կավակամիի վիթխարի մետաղակերտ քանդակը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, երկու տոննա քաշով գութանի խորհրդանշական պատկերաքանդակը կորել Է այն ցուցահանդեսային հրապարակից, որն Արդի արվեստի թանգարան-լաբորատորիան կազմակերպել Է քաղաքի պերճատներից մեկի ներքին բակում:
Թանգարանի տնօրեն պրոֆեսոր Անտոնիո Մանֆրեդին տեղական զանգվածային լրատվամիջոցներով դիմել Է անհայտ հափշտակիչներին՝ իրենց ավարը մետաղի ջարդոնի կետերում վերաձուլման չտալու թախանձալից խնդրանքով:
«Դա հին երկաթ չԷ, այլ արվեստի ստեղծագործություն»,- ասել Է պրոֆեսորը:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ- գործակալությունը, ճապոնացի քանդակագործուհու աշխատանքը գնահատվում Է 300 հազար եվրո, եւ, ինչպես նրա ամբողջ ստեղծագործությունը, գտնվում Է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանավորության ներքո:

Двухтонная японская скульптура похищена из музея в предместье Неаполя
Огромная металлическая скульптура, выполненная знаменитой японской ваятельницей-авангардисткой Каори Каваками, бесследно исчезла из неаполитанского предместья Казория. Символическое изображение плуга, весом в две тонны, пропало с выставочной площадки, оборудованной Музеем-лабораторией современного искусства во внутреннем саду одной из городских вилл, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Директор музея профессор Антонио Манфреди через местные СМИ обратился к неизвестным похитителям с настоятельной просьбой не отдавать их добычу на переплавку в пунктах сбора металлолома.
"Это не старое железо, а произведение искусства," - сказал профессор.
Работа японской художницы оценивается в 300 тыс евро и как всё ее творчество находится под покровительством ЮНЕСКО.