ԻՊ-ի վտանգը չեզոքացնելու նպատակով ԱՊՀ անդամ երկրների սահմաններին կգործի մշտական վերահսկողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ անդամ երկրների սահմաններին կսահմանվի մշտական վերահսկողություն այն անձանց տեղաշարժի նկատմամբ, ովքեր կկասկածվեն ահաբեկչական գործողություններին մասնակից լինելու մեջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱՊՀ Հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավար, գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Նովիկովը` մատնանշելով հատկապես «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումից սպառնացող վտանգի աճը:
Նովիկովն ընդգծել է, որ «Իսլամական պետությունը» հավակնում է իր ազդեցությունը տարածել ԱՊՀ անդամ հարավկովկասյան, կենտրոնասիական երկրների, ինչպես նաև Ռուսաստանի հարավային շրջանների վրա:
«ԱՊՀ-ում ԻՊ-ի տարածքային հավակնությունները տարածվում են Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ուզբեկստանի, ինչպես նաև ՌԴ սուբյեկտների վրա, որոնք ընդգրկված են Հարավային, Հյուսիսկովկասյան և Ղրիմի դաշնային օկրուգներում»,- ընդգծել է Նովիկովը:
Ըստ գեներալ-գնդապետի` ԻՊ-ի գործակալները ձգտում են մուտք գործել ԱՊՀ երկրների համալսարաններ, և խնդիր է դրված խոչընդոտել նման իրադարձությունների զարգացմանը:

С целью нейтрализации угрозы ИГ на границах СНГ будет установлен постоянный контроль
На границах стран СНГ предполагается ввести постоянный контроль за перемещением лиц, подозреваемых в причастности к терроризму. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил руководитель Антитеррористического центра  СНГ генерал-полковник Андрей Новиков, подчеркнув угрозу, исходящую от боевиков ИГ.
Новиков подчеркнул, что «Исламское государство» стремится распространить свое  влияние  на всем пространстве  СНГ – в южнокавказских, центральноазиатских районах и на юге России.
По словам Новикова, «на территории  СНГ притязания ИГ распространяются на Азербайджан, Армению, Казахстан, Кыргызстан, Узбекистан и на субъекты РФ».
"Вербовщики ИГ стремятся в наши университеты. Наша общая задача - пресечь эту деятельность", - подчеркнул он.