ԻՊ-ի վտանգը չեզոքացնելու նպատակով ԱՊՀ անդամ երկրների սահմաններին կգործի մշտական վերահսկողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ անդամ երկրների սահմաններին կսահմանվի մշտական վերահսկողություն այն անձանց տեղաշարժի նկատմամբ, ովքեր կկասկածվեն ահաբեկչական գործողություններին մասնակից լինելու մեջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱՊՀ Հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավար, գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Նովիկովը` մատնանշելով հատկապես «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումից սպառնացող վտանգի աճը:
Նովիկովն ընդգծել է, որ «Իսլամական պետությունը» հավակնում է իր ազդեցությունը տարածել ԱՊՀ անդամ հարավկովկասյան, կենտրոնասիական երկրների, ինչպես նաև Ռուսաստանի հարավային շրջանների վրա:
«ԱՊՀ-ում ԻՊ-ի տարածքային հավակնությունները տարածվում են Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ուզբեկստանի, ինչպես նաև ՌԴ սուբյեկտների վրա, որոնք ընդգրկված են Հարավային, Հյուսիսկովկասյան և Ղրիմի դաշնային օկրուգներում»,- ընդգծել է Նովիկովը:
Ըստ գեներալ-գնդապետի` ԻՊ-ի գործակալները ձգտում են մուտք գործել ԱՊՀ երկրների համալսարաններ, և խնդիր է դրված խոչընդոտել նման իրադարձությունների զարգացմանը:

Permanent border control to operate in CIS countries to neutralize threat of IS
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. Permanent supervision over those people who will be suspected in being a participant of terror activities will be imposed on the borders of CIS member states. As “Armenpress” reports, citing TASS, the statement was made by the head of the CIS Anti-Terror Center, Colonel-General Andrey Novikov, mentioning particularly the rising threat from the terrorist organization “Islamic state”.
Novikov emphasized that the “Islamic State” claims to impose its influence over the CIS member South Caucasian and Central Asian countries as well as over the southern parts of Russia.
“Among the CIS countries the IS has territorial claims from Azerbaijan, Armenia, Kazakhstan, Kirgizstan, Uzbekistan as well as Russia which are included in the Southern, North Caucasian and Crimean federal okrugs”, Novikov underlined.
According to the Colonel-General, the IS agents are striving to enter the universities of the CIS countries and the mission is not to allow such developments.