Հայաստանը կավելացնի իր աջակցությունը ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 27-31-ն աշխատանքային այցով գտնվում է ԱՄՆ-ում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հուլիսի 27-ին Դավիթ Տոնոյանը և ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը Միացյալ ազգերի կազմակերպության կենտրոնակայանում հանդիպումներ են ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օրենքի գերակայության և անվտանգության կառույցների հարցերով փոխտեղակալ Դմիտրի Տիտովի և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ռազմական գրասենյակի շտաբի պետ, բրիգադի գեներալ Ահամեդ Մոհամմեդի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններին ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ ստորաբաժանումների և հայ սպաների՝ որպես ռազմական դիտորդ ու շտաբային սպաներ մասնակցությանն առնչվող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակելու է ակտիվորեն ներգրավված լինել միջազգային անվտանգության ապահովման գործողություններում և ավելացնել իր աջակցությունը ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններին:
ՄԱԿ-ի պաշտոնյաները բարձր են գնահատել հայ խաղաղապահների ծառայությունը ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ի կազմում՝ նշելով, որ Հայաստանի նման գործընկերները անհրաժեշտ են ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողություններում:
ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում կայացած հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը ԱՄՆ աշխատանքային այցի ընթացքում կմասնակցի հայ-ամերիկյան հերթական պաշտպանական խորհրդակցություններին և երկկողմ հանդիպումներ կունենա ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի, պետդեպարտամենտի և ազգային անվտանգության խորհրդի պաշտոնյաների հետ:

Армения увеличит свое участие в миротворческой миссии ООН
Делегация МО Армении, возглавляемая замминистра Давидом Тонояном, находится 27-31-го июля в США. Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью МО Армении,  27-го июля замминистра Давид Тоноян и постпред Армении в ООН Зограб Мнацаканян в штаб-квартире ООН встретились с заместителем Генсека ООН по вопросам  верховенства права и безопасности Дмитрием Титовым и начальником Генштаба ООН, бригадным генералом Ахмедом Мохаммедом.
В ходе встреч были обсуждены миротворческая миссия ООН и участие в ней армянских офицеров и миротворческих подразделений Армении в качестве военных наблюдателей и штабных офицеров. Замминистра обороны Армении Давид Тоноян отметил, что Армения продолжит активное участие в обеспечении международной безопасности и увеличит свое участие в миротворческой миссии ООН.
Официальные лица ООН высоко оценили службу миротворческих подразделений Армении в составе ЮНИФИЛ, подчеркнув, что ООН нуждается в них при проведении миротворческих действий.
Были обсуждены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Армянская делегация примет участие в очередных совещаниях и встречах с департаментом обороны США, с Госдепом и представителями Совбеза США.