Ղազախստանի մայրաքաղաքը տոնում Է ծննդյան օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աստանան հուլիսի 6-ին նշում Է պետական տոնը՝ Մայրաքաղաքի օրը, միջոցառումների ծրագրում սպասվում են լազերային շոոու եւ վիթխարի հրավառություն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
1997 թվականին Ղազախստանի մայրաքաղաքն Ալմա Աթայից տեղափոխեցին Աստանա, որն այն պահին անվանվում Էր Ակմոլա: Այդ որոշումը Ղազախստանի Գերագույն խորհուրդն ընդունել Է հուլիսի 6-ին. հենց այդ օրն Էլ արդեն իններոդ տարին նշում են որպես քաղաքի օր: Բացի դրանից, այդ օրը համընկնում Է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի ծննդյան օրվա հետ:
Ավելի վաղ՝ 2006 թվականին, տոնը նշվում Էր հունիսի 10-ին. 1998 թվականի այդ օրը կայացել Է նոր մայրաքաղաքի միջազգային շնորհանդեսը:
Անցած տարիներին իշխանությունները հրավիրել են այնպիսի հայտնի երգիչների, ինչպիսիք են Պլասիդո Դոմինգոն, Լարա Ֆաբիանը, Սառա Բրայթմանը, Նիկոլ Շերզինգերը, ամերիկացի կատարող Ne-Yo-ն եւ ռումինական Morandi  երաժշտական խումբը: Այս տարի քաղաքը հրաժարվել Է գալա-համերգից, որն ավանդաբար տեղի Է ունեցել «Սառիարկա» հեծանվահրապարակում:
Տոնակատարության շրջանակներում նաեւ տեղի են ունենում «Ասիայի արձագանքը» կրկեսային արվեստի միջազգային փառատոնը եւ իլյուզիոնիսների փառատոնը: Իտալիայի Սան Կառլո թատրոնի արտիստները հուլիսի 6-ին մայրաքաղաքի «Աստանա Օպերա» թատրոնի բեմում կներկայացնեն «Ժիզել» բալետը:
Տոնը կավարտվի ավանդական հրավառությամբ, ինչպես նաեւ մայրաքաղաքի հրապարակներում եւ փողոցներում ժողովրդական զբոսահանդեսներով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Столица Казахстана празднует день рождения
Астана в понедельник отмечает государственный праздник — День столицы, в программе мероприятий ожидаются лазерное шоу и грандиозный фейерверк, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В 1997 году столицу Казахстана перенесли из Алма-Аты в Астану, которая на тот момент называлась Акмолой. Такое решение Верховный совет Казахстана принял 6 июля — именно эту дату уже девятый год отмечают как день города. Кроме того, эта дата совпадает с днем рождения президента Казахстана Нурсултана Назарбаева.
Ранее, до 2006 года, праздник проходил 10 июня — в этот день в 1998 году состоялась международная презентация новой столицы.
В прошлые годы власти приглашали таких известных певцов как Пласидо Доминго, Лара Фабиан, Сара Брайтман, Николь Шерзингер, американского исполнителя Ne-Yo и румынскую музыкальную группу Morandi. В этом году город отказался от проведения гала-концерта, который традиционно проходил на велотреке "Сарыарка".
В рамках празднования также проходят международный фестиваль циркового искусства "Эхо Азии" и фестиваль иллюзионистов. Артисты театра Сан-Карло из Италии в понедельник поставят балет "Жизель" на сцене столичного театра оперы и балета "Астана Опера".
Праздник завершится традиционным фейерверком, а также народными гуляниям на площадях и улицах столицы.