ԵՄ-ում սկսվել են կոնսուլտացիաները Եվրոպայի համար Հունաստանի հանրաքվեի հետեւանքների շուրջը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն սկսել Է բարձր մակարդակի բազմակողմ ինտենսիվ կոնսուլտացիաները Հունաստանի հանրաքվեի հետեւանքների շուրջը, որի մասնակիցները մերժել են վարկատուների պահանջները, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը:
Հունաստանի իրադրությունը կդառնա եվրոյի գոտու գագաթնաժողովի գլխավոր թեման, որը կսկսվի հուլիսի 7-ին Բրյուսելում: Եվրախմբի (եվրոյի գոտու ֆինանսների նախարարների խորհրդի) ղեկավար Երուն Դեյսելբլումը հանրահարցման արդյունքները համարել Է «ափսոսանքի արժանի Հունաստանի ապագայի համար»: Դիվանագիտական աղբյուրների տվյալներով՝ եվրոյի գոտուց երկրի ավտոմատ դուրս գալու մասին առայժմ խոսք չկա:
«Ես եվրոյի գոտու գագաթնաժողով եմ հրավիրել հուլիսի 7-ին ժամը 18:00-ին (Երեւանի ժամանակով՝ 20:00-ին), որպեսզի քննարկենք Հունաստանի շուրջը ծագած իրադրությունը»,- հուլիսի 5-ի երկոյան հաղորդել Է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը: Ավելի վաղ այդ հանդիպման կոչ են արել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Ֆրանսայի նախագահ Ֆրանսու Օլանդը, Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելը եւ Եվրախորհրդարանի ղեկավար Մարտին Շուլցը:
Մինչդեռ, Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերն ստեղծված իրադրության շուրջը հուլիսի 6-ին հեռախոսային բանակցություններ կվարի եվրոգոտու մնացած 18 երկրների ղեկավարների հետ եւ հեռախորհրդաժողով՝ Եվրոպայի ինստիտուտների ղեկավարների հետ:
«Նախագահ Յունկերը հուլիսի 6-ին Հունաստանի շուրջը շտապ հեռախոսային բանակցություններ կվարի եվրոգոտու մնացած 18 պետությունների ղեկավարների հետ: Նա նաեւ հեռախորհրդաժողով կկազմակերպի Եվրոպայի ինստիտուտների՝ Եվրախորհրդի, Եվրախմբի եւ Եվրոպայի կենտրոնական բանկի ղեկավարների (Մարիո Դրագիի) հետ»,- տեղեկացրել Է ԵՀ-ի մամուլի ծառայությունը:
Վերջինս նշել Է, որ Յունկերը հուլիսի 7-ի առավոտյան Ստրասբուրգում Եվրախորհրդարանի լիագումար նստաշրջանում հանդես կգա դիմումով:
«ԵՀ-ն ի գիտություն Է ընդունել եւ հարգում Է Հունաստանում կայացած հանրաքվի արդյունքները»,- ասված Է հայտարարության մեջ: Զուգահեռաբար եվոյի գոտու երկու առաջատար երկրների ղեկավարները՝ Գերմանիայի կանցլերը եւ Ֆրանսիայի նախագահը, առանձին հանդիպում կանցկացնեն Փարիզում:
Ստրասբուգում, որտեղ հուլիսի 6-ին սկսվում Է Եվրախորհրդարանի լիագումար նստաշրջանը, որտեղ բոլոր հանգուցային եվրակոմիսարները պետք Է հաշվետվություն ներկայացնեն կես տարում իրենց կատարած աշխատանքի համար, այժմ նույնպես կգերակշռի Հունաստանի իրադրությունը:
Բրյուսելում իրադրության վերլուծությանը ձեռնամուխ կլինի Եվրախմբի աշխատանքային փորձագիտական խումբը, որը կպատրաստի վերջինիս՝ հուլիսի 7-ին նախատեսված՝ նիստը: Այնտեղ պետք Է հանձնարարականներ կազմվեն միության ղեկավարների գագաթնաժողովի համար:
Հունաստանի հանրաքվում «ո՛չը» չի նշանակի եվրոյի գոտուց երկրի ավտոմատ դուրս գալը, որի համար «նույնիսկ իրավաբանական ընթացակարգ գոյություն չունի»: Այս մասին հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը՝ մեկնաբանելով քվեարկության արդյունքների նախնական գնահատումները:

ЕС начал консультации о последствиях референдума в Греции для Европы
Евросоюз начал интенсивные многосторонние консультации на высшем уровне о последствиях референдума в Греции, участники которого отвергли требования кредиторов.
Ситуация в Греции станет главной темой саммита зоны евро, который начнется в Брюсселе 7 июля. Глава Еврогруппы (совета министров финансов зоны евро) Йерун Дейсселблум назвал итоги плебисцита "достойными сожаления для будущего Греции". По данным дипломатических источников, об автоматическом выходе страны из зоны евро речи пока не идет,  сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Я созвал саммит зоны евро во вторник в 18:00 (19:00 мск), чтобы обсудить ситуацию по Греции", - сообщил в воскресенье вечером председатель Европейского совета Дональд Туск. Ранее к проведению этой встречи призвали канцлер ФРГ Ангела Меркель, президент Франции Франсуа Олланд, премьер-министр Бельгии Шарль Мишель и глава Европарламента Мартин Шульц.
Тем временем, глава Еврокомиссии (ЕК) Жан-Клод Юнкер проведет сегодня телефонные переговоры по сложившейся ситуации с лидерами остальных 18 стран еврозоны и телеконференцию с главами европейских институтов.
"Председатель Юнкер проведет в понедельник экстренные телефонные переговоры по Греции с лидерами остальных 18 государств еврозоны. Он также устроит телеконференцию с главами европейских институтов - Европейского совета, Еврогруппы и Европейского центрального банка (Марио Драги)", - проинформировала пресс-служба ЕК.
Она отметила, что Юнкер выступит 7 июля утром с обращением к Европарламенту на пленарной сессии в Страсбурге.
"ЕК приняла к сведению и уважает результаты референдума в Греции", - говорится в заявлении.
Параллельно лидеры двух ведущих стран зоны евро - канцлер ФРГ и президент Франции - проведут отдельную встречу в Париже.
В Страсбурге, где сегодня начинается пленарная сессия Европарламента, на которой все ключевые еврокомиссары должны отчитаться об итогах своей работы за полгода, теперь также будет доминировать ситуация в Греции.
В Брюсселе к анализу ситуации приступит экспертная рабочая группа Еврогруппы, которая будет готовить ее заседание, намеченное на утро 7 июля. На нем должны быть составлены рекомендации саммиту лидеров сообщества.
"Нет" на референдуме в Греции не будет означать автоматического выхода страны из зоны евро, для которого "даже не существует юридической процедуры". Об этом сообщил ТАСС европейский источник в Брюсселе, комментируя предварительные оценки итогов голосования.