Հայաստանը և Ռուսաստանը ֆինանսների բնագավառում նոր պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանի գլխավորած պատվիրակությունը  Մոսկվայում  մասնակցել է «Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի» խորհրդի նիստին, որի ընթացքում նախարարը ներկայացրել է Հիմնադրամի միջոցներից ֆինանսական վարկ տրամադրելու վերաբերյալ ՀՀ հայտը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՖՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հիմնադրամի խորհուրդը որոշում է կայացրել շարունակել աշխատանքները ֆինանսավորման վերջնական ծրագրի նախապատրաստման ուղղությամբ և հաստատել է Հայաստանին «Ոռոգման համակարգերի արդիականացում» ծրագրի իրականացման համար Հիմնադրամի միջոցներից 40 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով, տարեկան 2 տոկոս տոկոսադրույքով, 20 տարի մարման ժամկետով (որից 10 տարին՝ արտոնյալ) վարկ տրամադրելու մասին հայտը: Նշված ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է ընտրված համայնքներում ոռոգման ջրանցքների վերանորոգում, մեխանիկական ոռոգման փոխարինում ինքնահոսով, ջրօգտագործողների միավորումների ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացում:
Մոսկվա այցի ընթացքում կայացել են երկկողմ հանդիպումներ՝ ՌԴ ֆինանսների նախարար Ա. Սիլուանովի, ՌԴ դաշնային հարկային ծառայության ղեկավար Մ. Միշուստինի, ՌԴ դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավար Ա. Բելյանինովի հետ:
ՌԴ ֆինանսների նախարարի հետ Գագիկ Խաչատրյանը ստորագրել է «ՀՀ ՖՆ և ՌԴ ՖՆ միջև համագործակցության հարցում փոխըմբռնման մասին» հուշագիր, որը պայմաններ է ստեղծում երկու նախարարությունների միջև համագործակցության հետագա ընդլայնման համար: Ստորագրվել է նաև «ՀՀ ՖՆ և ՌԴ ՖՆ միջև ՌԴ կողմից ՀՀ անհատույց ֆինանսական օգնություն տրամադրելու մասին» համաձայնագիրը, որով նախատեսված է Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական տարածքին Հայաստանի միանալու միջոցառումների ծրագրի իրականացման նպատակով ՀՀ ՖՆ 14,1 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով ֆինանսական օժանդակություն տրամադրել:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը ՌԴ դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավարի հետ քննարկել է ՌԴ պետական սահմանի Վերին Լարս անցակետում առկա կուտակումների վերացմանը վերաբերող հարցեր: Նախարարը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում քայլեր ձեռնարկել նշված անցակետում կուտակումները վերացնելու և հայկական բեռների տեղափոխման համար առավելագույն հարամարավետ պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ:

Армения и Россия достигли новых договоренностей в сфере финансов
Делегация РА во главе с министром финансов ГагикомХачатряном  в Москве приняла участие  в заседании совета Евразийского фонда стабилизации и развития, на котором Хачатрян представил заявку РА  на получение кредита из средств фонда.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ Минфина Армении, совет фонда решил продолжить работы в направлении подготовки окончательной программы финансирования и утвердил заявку на предоставление Армении кредита в размере 40 млндолларов из средств фонда для программы «Модернизация ирригационных систем», со ставкой  2% годовых. Срок погашения составляет 20 лет (из них 10 лет – льготные). В рамках этой программы намечено в выбранных общинах провести ремонт водостоков и каналов, заменить механическое орошение самотечным, усовершенствовать  институциональные возможности объединений водопользователей.
В ходе визита в Москву состоялись двусторонние встречи с министром финансов РФ А.Силуановым, главой Федеральной налоговой службы РФ М.Мишустиным, руководителем Федеральной таможенной службы РФ А.Бельяниновым.
Министры финансов РА и РФ  Г. Хачатрян и А.Силуанов подписали «Меморандум о взаимопонимании в вопросе сотрудничества министерств финансов РА и РФ», которым создаются условия для дальнейшего расширения сотрудничества министерств. Подписано также «Соглашение между МФ РА и МФ РФ о предоставлении РА безвозмездной финансовой помощи», которым  предусматривается предоставление Минфину Армении финансовой помощи в размере 14,1 млн. долларов с целью реализации программы мероприятий по присоединению Армении к Таможенному союзу и единому экономическому пространству.
Г. Хачатрян и глава  Федеральной таможенной службы РФ М.Мишустинобсудили вопросы, касающиеся заторов на контрольно-пропускном пункте Верхний Ларс на государственной границе РФ. Министр достиг договоренности о решении проблемы в максимальносжатые сроки - с целью устранения заторов и создания  удобных условий для перевозки армянских грузов.