Վալերի Օսիպյանը ցուցարարներին կոչ է անում սեփական նախաձեռնությամբ բացել Բաղրամյան պողոտան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը Բաղրամյան պողոտայում ընդդեմ էլեկտրաէներգիայի թանկացման բողոքի ակցիայի մասնակիցներին կոչ է անում սեփական նախաձեռնությամբ հեռացնել աղբամանները և բացել  պողոտան: Ցուցարարների հետ զրույցում Օսիպյանը վստահեցրեց, որ ոստիկանությունը կարող է պրոֆեսիոնալ գործողությունների արդյունքում շատ արագ բացել Բաղրամյան պողոտան: «Սակայն, ես հիմա պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ այս պահի դրությամբ ոստիկանությունը ձեր նկատմամբ չի պատրաստվում ուժ կիրառել, որևէ գործողության դիմել: Եկեք պարզապես դուք սեփական նախաձեռնությամբ հեռացրեք աղբամանները, բացեք Բաղրամյան պողոտան, գնացեք Ազատության հրապարակում շարունակեք նստացույցը: Եթե ցանկանում եք Բաղրամյան պողոտայով խաղաղ երթ անցկացնել, դիմեք քաղաքապետարան, ստացեք թույլտվություն, իսկ ոստիկանությունն էլ այդ ժամանակ կապահովի ձեր երթի խաղաղ ընթացքը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Օսիպյանը:
Նա վստահեցրեց ցուցարարներին, որ ոստիկանությունը շատ արագ` 5 րոպեում, կարող է Բաղրաման պողոտայում վերականգնել հասարակական կարգը` առանց ակցիայի մասնակիցներից որևէ մեկին վնասելու կամ նրանց նկատմամբ ուժ կիրառելու: «Բայց մենք այս պահին դա չենք ուզում, մենք ուզում ենք միասին անել այդ ամենը, աշխարհին ցույց տանք, որ մեզ մոտ քաղաքացիական հասարակության և ոստիկանության միջև փոխըմբռնում կա: Մենք էլ ձեզանից մեկն ենք և ցանկանում ենք միասին պողոտայում վերականգնել հասարակական կարգը: Մենք չենք ցանկանում, որ մեր հասարակության մեջ ավելորդ լարվածություն լինի»,- ասաց Օսիպյանը:
Ցուցարարները նրան հիշեցրեցին, որ հունիսի 23-ին Բաղրամյան պողոտայում ցույցը ցրելու ընթացքում ոստիկանների կողմից եղել են անհամաչափ գործողություններ, ինչին ի պատասխան Օսիպյանն ընդգծեց, որ ՀՀ ոստիկանապետի կողմից այդ առնչությամբ նշանակվել է ծառայողական քննություն, իսկ երեկ արդեն քրեական գործ է հարուցվել: Նա վստահեցրեց, որ եթե կան ոստիկաններ, ովքեր այդ օրը ոչ համաչափ են գործել, նրանք կենթարկվեն պատասխանատվության:

Валерий Осипян призвал манифестантов по собственной инициативе открыть проспект Баграмяна
Замначальника полиции  РА Валерий Осипян  призвал активистов митинга против  повышения тарифа на э/энергию  по собственной инициативе убрать мусорные баки  и открыть проспект Баграмяна. В беседе с манифестантами Осипян заверил, что полиция может профессиональными действиями очень быстро разблокировать проспект.
«Но сейчас я официально заявляю, что в данный момент полиция не намерена применять в отношении вас силу.  Давайте просто по собственной воле уберите мусорные баки, освободите проспект и продолжайте акцию  на площади Свободы. Если хотите провести мирное шествие по Баграмяна, обратитесь в мэрию, и тогда полиция обеспечит мирный ход вашего шествия», - как передает Арменпресс, сказал Осипян.
Он сказал, что полиция  может за 5 минут восстановить общественный порядок, не применяя карательных мер и не нанося ущерба никому.  «Но мы  хотим  вместе навести порядок и показать миру взаимоуважение полиции и гражданского общества в нашей стране. Мы - одни из вас, и хотим вместе навести порядок в нашем городе. Мы не хотим лишнего напряжения в нашем обществе», - сказал Осипян.
Участники акции напомнили ему, что во время разгона митинга  23 июня полиция применила несимметричные действия. В ответ Осипян подчеркнул, что в связи  с этим  начальник полиции республики  назначил служебное расследование, а вчера было возбуждено уголовное дело. Он заверил, что полицейские, действовавшие в тот день несимметрично, понесут  ответственность.