Առանց կլիմայի վերաբերյալ նոր համաձայնագրի, մարդկությանը «կլիմայական քաոս» Է սպառնում. Պան Գի Մուն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը դժգոհություն Է հայտնել այն բանից, թե ինչպես Է ընթանում աշխատանքը կլիմայի փոփոխման դեմ պայքարի նոր համաձայնագրի վրա, որը փոխարինելու Է Կիոտոյի արձանագրությանը: Նրա խոսքով՝ բանակցություններն ընթանում են «խխունջի արագությամբ», եւ իրադրությունը կօգնի փրկել երկրների ղեկավարների քաղաքական կամքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Բանակցությունների տեմպերը չափազանց դանդաղ են: Դրանք առաջ են շարժվում խխունջի արագությամբ: Հանգուցային քաղաքական հարցերը դեռեւս քննարկման փուլում են: Այն պայմաններում, երբ բանակցությունների եզրափակիչ փուլին (տարեվերջին) հատկացված Է ընդամենը տասն օր, ես լրջորեն հույսեր եմ կապում ղեկավարների, նախագահների, վարչապետների ու նախարարների հետ, ակնկալելով, որ նրանք գործի կդնեն ղեկավարների իրենց հնարավորությունները եւ կհասնեն այն բանին, որ բանակցություններն զգալիորեն արագանան»,-ասել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը՝ հունիսի 29-ին ելույթ ունենալով համաշխարհային կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի հատուկ նիստում:
Գիտնականների տվյալներով՝ մարդկությանն ընդամենը մի քանի տարի Է մնացել թույլ չտալու, որ օդի միջին ջերմաստիճանը բարձրանա ըստ Ցելսիուսի ավելի քան 2 աստիճանով, դրանով իսկ խուսափելու անշրջելի աղետալի հետեւանքներից: Ինչպես հայտարարել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը, եթե միջազգային հանրակցությունը չկատարի այդ խնդիրը, ապա գալիք սերունդներին «կլիմայական քաոս» Է սպառնում:
Պան Գի Մունն այն կարծիքին Է, որ կլիմայի վերաբերյալ նոր համաձայնագիրը, որը դեկտեմբերին պլանավորվում Է ընդունել Փարիզի համաժողովում, պետք Է նպատակամղված լինի ապագայի կառուցմանը՝ առանց ածխաջրածնային հումքից կախվածության: Նրա խոսքով՝ փաստաթուղթը պետք Է նպաստի Էներգիայի Էկոլոգիապես մաքուր աղբյուրների զարգացման գործում ներդրումների աճին, խթանի մթնոլորտ ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատումը եւ հաշվի առնի զարգացող պետությունների շահերը:
Բանակցությունների հաջողությունն ապահովելու եւ դրանց նկատմամբ հասարակայնության առավելագույն ուշադրությունը գրավելու նպատակով ՄԱԿ-ում որոշել են օգտվել ոչ միայն քաղաքական գործիչների ու դիվանագետների, այլեւ հայտնի մարդկանց աջակցությունից: Այսպես, հունիսի 29-ին համաշխարհային կազմակերպության կենտրոնակայան Էր հրավիրվել հոլիվուդյան հայտնի դերասան Ռոբերտ Ռեդֆորդը: Ելույթ ունենալով կլոր սեղանի մասնակիցների առջեւ՝ նա նախազգուշացրել Է, որ միջազգային հանրակցության համար «ավարտվել Է կիսամիջոցների եւ կլիմայի փոփոխման խնդիրը ժխտելու ժամանակը»:
«Մենք այդ երեւույթի հետեւանքները տեսնում ենք ամենուրեք՝ Աֆրիկայում՝ երաշտից ու սովից եւ Հարավային Ասիայում չորացնող տապից մինչեւ անտառային հրդեհները Հյուսիսային Ամերիկայում, ամայացնող փոթորիկներն ու հեղեղումները՝ Նյու Յորքում: Մենք պետք Է համատեղ գործենք, որովհետեւ կլիմայի փոփոխումը վերաբերում Է բոլոր երկրներին»,-ասել Է Ռեդֆորդը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Генсек ООН: без нового соглашения по климату человечеству грозит "климатический хаос"
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун выразил недовольство тем, как продвигается работа над новым соглашением по борьбе с изменением климата, которое заменит Киотский протокол. По его словам, переговоры движутся "со скоростью улитки" и спасти ситуацию поможет политическая воля лидеров стран, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Темпы переговоров слишком медленные. Они продвигаются со скоростью улитки. Ключевые политические вопросы все еще находятся на стадии обсуждения. В условиях, когда на финальный раунд переговоров /в конце года/ отведено всего 10 дней, я серьезно рассчитываю на лидеров, президентов, премьер-министров и министров, на то, что они задействуют свои возможности руководителей и добьются, чтобы переговоры шли намного быстрее", - сказал генсек ООН на состоявшемся в понедельник специальном заседании Генеральной Ассамблеи всемирной организации.
По данным ученых, у человечества осталось всего несколько лет для того, чтобы не допустить повышения средней температуры воздуха более, чем на 2 градуса по Цельсию, избежав необратимых катастрофических последствий. Как заявил генсек ООН, если международное сообщество не преуспеет в выполнении этой задачи, то будущим поколениям грозит "климатический хаос".
Пан Ги Мун полагает, что новое соглашение по климату, которое планируется принять на форуме в Париже в декабре, должно быть направлено на построение будущего без зависимости от углеводородного сырья. По его словам, документ должен будет способствовать росту инвестиций в развитие экологически чистых источников энергии, стимулировать сокращение выбросов парниковых газов в атмосферу и учитывать интересы развивающихся государств.
Чтобы обеспечить успех переговоров и привлечь к ним максимальное внимание общественности, в ООН решили заручиться поддержкой не только политиков и дипломатов, но и знаменитостей. Так, в понедельник в штаб-квартиру всемирной организации был приглашен известный голливудский актер Роберт Редфорд. Выступая перед участниками круглого стола, он предупредил, что для международного сообщества "закончилось время полумер и отрицания проблемы изменения климата".
"Мы видим последствия этого явления повсюду - от засухи и голода в Африке и иссушающей жары в Южной Азии до лесных пожаров в Северной Америке, опустошительных ураганов и наводнений в Нью-Йорке. Мы должны действовать сообща, потому что изменение климата затрагивает каждую страну", - сказал Редфорд.