Զվարթնոցի գազալցակայանում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Զվարթնոց թաղամասում գործող գազալցակայանում անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող աշխատանքներ կատարելու դեպքի առթիվ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, 2015 թվականի մայիսի 26-ին՝ ժամը 09:50-ի սահմաններում, ահազանգ է ստացվել, որ Զվարթնոց թաղամասում գործող գազալցակայանում տեղի է ունեցել պայթյուն, կան տուժածներ։
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ Երևան-Էջմիածին ավտոճանապարհի 16-րդ կմ-ի աջակողմյան հատվածում՝ Զվարթնոց թաղամասում գործող գազալցակայանում, ժամը 09։30-ի սահմաններում, անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող աշխատանքներ կատարելիս, տեղի է ունեցել գազի արտահոսք, ինչն առաջացրել է պայթյուն։
Բռնկված հրդեհի հետևանքով գազալցակայանում գտնվող Արմեն Ռաֆիկի Հակոբյանը, Արմեն Հակոբի Հակոբյանը և Արթուր Գասպարյանը ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ, այրվածքներ և տեղափոխվել Երևան քաղաքի «Ճառագայթային բժշկության և այրվածքների գիտական կենտրոն»։ Վնասվել է նաև գազալցակայանի մոտակայքում կայանված «Ֆոլցվագեն Տուարեգ» ավտոմեքենան:
Նախապատրաստված նյութերով Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով։ Կատարվում է նախաքննություն։

Criminal case instigated in relation to explosion at gas station in Zvartnots District
YEREVAN, 26 MAY, ARMENPRESS. The regional investigative department of Armavir Province of the Investigative Committee of the Republic of Armenia has instigated a criminal case in relation to activities not complying with safety requirements at a gas station located in Zvartnots District. As the Department of Information and Public Relations of the Department of the Investigative Committee of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, on 26 May 2016 at around 09:50, an alarm was received about an explosion that had taken place at the gas station located in Zvartnots District and about the victims.
While the materials were being prepared, it became clear that a gas outflow had led to an explosion during the performance of activities not complying with safety requirements at around 09:30 at the gas station located in Zvartnots District, which is in the 16th km right-wing section of the Yerevan-Etchmiadzin road.