ՀԱՊԿ-ի խորհրդարանականները արտագնա նիստ կանցկացնեն Տաջիկստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների խորհրդարանականները մայիսի 26-27-ին կանցկացնեն պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեների նախագահների Համակարգող խորհրդակցության արտագնա նիստ եւ կքննարկեն Կենտրոնասիական տարածաշրջանի իրադրությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 25-ին հաղորդել Է կազմակերպության մամուլի ծառայությունը:
«Նիստի մասնակիցները կքննարկեն ՀԱՊԿ-ի հավաքական անվտանգության Կենտրոնասիական տարածաշրջանի իրադրությունը»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հանդես կգա ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի վիճակի եւ զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ զեկույցով, ինչպես նաեւ կպատմի Աֆղանստանում իրադրության զարգացման միտումների մասին:
Բացի այդ, խորհրդարանականները կայցելեն տաջիկա-աֆղանական սահման, Տաջիկստանի զինված ուժերի դեսանտային-գրոհային բրիգադ եւ հանրապետության նախագահին առընթեր թմրանյութերի նկատմամբ հսկողության գործակալություն:
ՀԱՊԿ-ն միավորում Է Ռուսաստանը, Բելառուսը, Հայաստանի, Ղազախստանը, Ղրղզստանը եւ Տաջիկստանը: Օպերատիվ հակազդման հավաքական ուժերն ստեղծվել են 2009 թվականին եւ ներառում են 22 հազար մարդ: Նրանցից բացի, ՀԱՊԿ-ի հավաքական ուժերը ներառում են Կենտրոնասիական տարածաշրջանի արագ հակազդման հավաքական ուժերը, հավաքական խաղաղապահ ուժերը, հավաքական ավիացիոն ուժերը եւ հատուկ գործողությունների ուժերը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Парламентарии ОДКБ соберутся в Таджикистане 26-27 мая
Парламентарии государств-членов ОДКБ проведут в Таджикистане 26-27 мая выездное заседание Координационного совещания председателей комитетов по обороне и безопасности и обсудят обстановку в Центральной Азии. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает пресс-служба организации в понедельник.
"Участники заседания рассмотрят вопрос о состоянии военно-политической обстановки в Центрально-Азиатском регионе коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности", — говорится в сообщении.
Генсек ОДКБ выступит с докладом о состоянии и перспективах развития военной составляющей ОДКБ в свете решений декабрьской 2014 года сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, а также расскажет о тенденциях развития ситуации в Афганистане.
Кроме того, парламентарии посетят таджикско-афганскую границу, десантно-штурмовую бригаду Вооруженных сил Таджикистана на перевале Фахрабад и Агентство по контролю за наркотиками при президенте республики.
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) объединяет Россию, Белоруссию, Армению, Казахстан, Киргизию и Таджикистан. Коллективные силы оперативного реагирования (КСОР) были созданы в 2009 году и насчитывают 22 тысячи человек. Кроме них в Коллективные силы ОДКБ входят Коллективные силы быстрого реагирования (КСБР) Центрально-Азиатского региона, Коллективные миротворческие силы и Коллективные авиационные силы и силы специальных операций.