Արցախում ավարտվեց քվեարկությունը. ժամը 20:00-ին փակվել են բոլոր ընտրատեղամասերը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂՀ ԱԺ ընտրությունների անցկացման նպատակով Ստեփանակերտում եւ Երեւանում գտնվող բոլոր ընտրական տեղամասերը երեկոյան ժամը 20:00-ին փակվել են: Համաձայն ԿԸՀ-ի հրապարակած վերջին տվյալների, ընտրություններին քաղաքացիների մասնակցության մակարդակը բավական բարձր է եղել: Ժամը 17:00-ի դրությամբ՝ քվեարկությանը մասնակցել է ընտրողների ավելի քան 61 տոկոսը: Նախատեսվում է, որը քիչ անց ԼՂՀ ԿԸՀ նախագահ Սրբուհի Արզումանյանը հանդես կգա հայտարարությամբ եւ կներկայացնի թարմ տվյալներ քաղաքացիների մասնակցության եւ ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրություններին կարող էին մասնակցել ԼՂՀ 101.653 քաղաքացիներ: Արցախում անցկացվող ընտրություններին հետեւելու նպատակով Ստեփանակերտ են ժամանել բազմաթիվ միջազգային դիտորդներ, անկախ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
6-րդ գումարման ԼՂՀ ԱԺ ընտրություններն անցկացվում են ԼՂՀ Սահմանադրության եւ այս տարվա հունվարի 1-ից գործողության մեջ մտած ԼՂՀ նոր ընտրական օրենսգրքի հիման վրա: Այս ընտրություններին մասնակցում են մեծամասնական ընտրակարգով գրանցված 42 եւ համամասնական ընտրակարգով 7 կուսակցությունների 164 թեկնածուներ: Խորհրդարանում մանդատի համար պայքարում են «Ազատ հայրենք» «Ազգային վերածնունդ», «Արցախի ժողովրդավարական», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն», «Խաղաղություն եւ զարգացում», «Շարժում-88» եւ «Լեռնային Ղարաբաղի կոմունիստական» կուսակցությունները:
Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունում առաջին անգամ ԱԺ ընտրություններ են անցկացվել 1991թ. դեկտեմբերի 28-ին, վերջինը՝ 2010թ. մայիսի 23-ին:

Голосование в Арцахе завершилось: в 20:00 часов все избирательные участки закрылись
Голосование в Арцахе завершилось: в 20:00 часов все избирательные участки закрылись. Согласно последним данным ЦИК, явка на выборы в парламент Арцаха 6-го созыва была довольно активной. По состоянию на 17:00 свой гражданский долг выполнил 61 процент избирателей. Ожидается, что чуть позже председатель ЦИК НКР Србуи Арзуманян выступит с заявлением и огласит свежие данные о явке избирателей и предварительных результатах.
Как передает Арменпресс, для наблюдения за ходом выборов в Арцах прибыли международные наблюдатели, представители независимых организаций, журналисты.
Выборы в парламент Арцаха 6-го созыва проходили согласно Конституции и новому Избирательному кодексу НКР, вступившему в силу 1 января 2015г. За мандаты по мажоритарной системе боролись 42 кандидата, по пропорциональной системе-164 члена 7 партий. На мандаты НС претендовали партии «Свободная родина», «Национальное возрождение», Демократическая партия Арцаха, АРФД, «Мир и развитие», «Движение-88» и Коммунистическая партия Нагорного Карабаха.
Первые выборы в парламент Нагорно-Карабахской республики состоялись 28 декабря 1991г. Последние-23 мая 2010г.