Հույն իրավաբանն արձանագրում է, որ Արցախում ընտրություններն անցկացվում են միջազգային չափանիշներին համապատասխան
Հույն իրավաբանն արձանագրում է, որ Արցախում ընտրություններն անցկացվում
են միջազգային չափանիշներին համապատասխան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանից ժամանած իրավաբան Էրսի Քոյն առաջին անգամ է Ստեփանակերտում: Երկու օրվա ընթացքում գլխավորը, որ նա հստակեցրել է իր համար, այն է, որ Ստեփանակերտի փողոցներում զբոսանքն անվտանգ է: ‹‹Ես սիրեցի այստեղի մարդկանց, բնությունը, եղանակը: Սիրեցի այն հանգստությունը, որ կա այստեղ: Ստեփանակերտը շատ անվտանգ քաղաք է եւ, ի տարբերություն իմ քաղաքի, այստեղ չկան խցանումներ››,- ‹‹Արմենպրես››-ի հետ զրույցում ասաց Էրսի Քոյը:
Քոյը Ստեփանակերտում է դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով: Եղել է 9 տեղամասերում եւ շեշտում է, որ ընտրություններն անցկացվում են բարձր մակարդակով եւ համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին: ‹‹Մենք գնացել ենք ընտրատեղամասեր առանց նախազգուշացման: Մնացել ենք 1 ժամ եւ ավելի, եւ գիտեք` ամեն ինչ նորմալ էր, ոչ մի խախտում չենք արձանագրել: Այն ընտրատեղամասերում, որտեղ մենք ենք այցելել, ամեն ինչ համապատասխանում էր միջազգային չափանիշներին››,- ասաց Քոյը:
Անդրադառնալով այն հանգամանքին, թե միջազգային մի շարք կազմակերպություններ հայտարարել են, որ չեն ճանաչելու ԼՂՀ ընտրությունների արդյունքները, Քոյն ասաց, որ անկախ հանգամանքից՝ ընտրությունները ճանաչվում են, թե ոչ, կարեւորը է, որ գործընթացը նորմալ ընթանա: ‹‹Եթե ընտրական գործընթացն անցնում է ըստ համապատասխան կարգի, եւ եթե ժողովրդավարական չափանիշներ են ներդրվում եւ իրականացվում, ապա դա ուժեղ կողմ է, որ պետք է Լեռնային Ղարաբաղը ներկայացնի››,- ասաց Քոյը:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի այն հայտարարության, թե ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցած միջազգային դիտորդները խախտել են Ադրբեջանի իրավունքները, Քոյը ծիծաղելով ասաց. ‹‹Այսինքն ես հիմա Ադրբեջանի «սև ցուցակու՞մ եմ: Ես դա կընդունեմ ի գիտություն››:
ԼՂՀ-ում անցկացվում են 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի ընտրությունները: Մայիսի 3-ի առավոտյան բացվել են բոլոր 279 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովները: Տեղամասերից մեկը գտնվում է Երեւանում, եւս մեկը՝ Քրեակատարողական հիմնարկում: Ընտրության իրավունք ունեցող 101.653 քաղաքացիները մինչեւ երեկոյան ժամը 20:00-ն կարող են կատարել իրենց քաղաքացիական պարտքը: ԼՂՀ ընտրություններին հետեւելու համար Ստեփանակերտ են ժամանել բազմաթիվ միջազգային դիտորդներ, անկախ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

Юрист из Греции утверждает, что выборы в НКР проходят в соответствии с международными нормами
Юрист из Греции Эрси  Кой в Степанакерте впервые. Главное, что она успела заметить в городе за два дня пребывания в нем – на улицах Степанакерта совершенно безопасно и можно гулять спокойно. «Я полюбила степанакертцев, полюбила здешнюю природу, климат. Полюбила этот покой. Степанакерт не  только безопасный город, здесь, в отличие  от моего города, абсолютно нет пробок», - в беседе с корреспондентом Арменпресс, сказала Эрси Кой.
Кой приехала в Степанакерт с наблюдательской миссией. Она побывала на 9 участках и утверждает, что выборы проходят на высоком уровне и в соответствии с международными нормами. «Мы приходили на избирательные участки без предупреждения. Проводили там час или больше, так что можем с уверенностью сказать: все нормально, никаких нарушений не  было. На тех участках, где мы побывали, избирательный процесс соответствовал международным нормам», - сказала Кой.
Комментируя заявления ряда организаций о непризнании результатов выборов в Арцахе, Эрси Кой сказала, что независимо от того, признают или нет, важно, чтобы выборы проходили нормально. «Если выборный процесс проходит в установленном порядке, в соответствии с демократическими принципами, то это сильный аргумент, который может выдвинуть Нагорный Карабах», - сказала она.
Что касается заявления Азербайджана о том, что международные наблюдатели нарушили права  Азербайджана, Кой, смеясь, сказала: «И что, сейчас я в азербайджанском «черном списке»? Приму во внимание».
В НКР проходят выборы в НС  6-го созыва. 3 мая с утра открылись все 279 избирательных участков. Один  избирком находится в Ереване, один – в УИУ.  В этом году в выборах участвуют  101.653 избирателя, которые могут выполнить свой гражданский долг  до 20:00 часов.
Для наблюдения за ходом выборов в Арцах прибыли международные наблюдатели, представители независимых организаций. За 11 мандатов по  мажоритарной системе будут бороться 42 кандидата, за 22 мандата по пропорциональной системе – 164 члена 7 партий. За мандаты НС  борьбу ведут  партии «Свободная родина», «Национальное возрождение»,  Демократическая партия Арцаха, АРФД,  «Мир и развитие»,   «Движение-88»  и Коммунистическая партия Нагорного Карабаха