Նեպալում աճում Է ավերիչ երկրաշարժից զոհվածների ու տուժածների թիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նեպալում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետեւանքով տուժածների թիվը գերազանցել Է 6800-ը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է երկրի ներքին գործերի նախարարությունը:
«Մենք նորացված տեղեկատվություն ենք ստացել 3351 զոհվածների եւ 6833 տուժածների վերաբերյալ»,-նշել Է գերատեսչությունը «Թվիթեր»-ի իր Էջում:
Ինչպես ավելի վաղ ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է Նեպալի ոստիկանության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սինգհ Բանը, տարերքն առավել մեծ վնաս Է պատճառել երկրի մայրաքաղաքին՝ Կատմանդուին, որտեղ զոհվել Է 808 եւ տուժել 2400 մարդ:
«Եվս 232 մարդ զոհվել եւ նույնքանն Էլ տուժել են Բհակթափուրում»,-ճշտել Է նա: Բհակթափուրը բնակչության թվաքանակով Նեպալի երրորդ քաղաքն Է եւ առավել մեծ ժողովրդականություն Է վայելում զբոսաշրջիկների շրջանում:
ՄԱԿ-ի արտակարգ իրավիճակների գնահատման եւ դրանց հակազդման կոորդինացման խմբի տվյալներով՝ ընդամենն աղետի գոտում հայտնվել է առնվազն 6,6 մլն բնակիչ:
7,9 մագնիտուդով առավել ավերիչ երկրաշարժից հետո սեյսմոլոգները Նեպալում գրանցել են 3,5-ից մինչեւ 6,9 մագնիտուդով եւս առնվազն 50 հետցնցում:
Հնդկաստանի օդերեւութաբանական դեպարտամենտը նախազգուշացրել է, որ սեյսմիկ ակտիվությունը կարող է շարունակվել եւս 72 ժամ: Բացի այդ, օդերեւութաբանները կանխատեսում են հորդառատ անձրեւներ, որոնք կարող են հանգեցնել սելավահոսքերի եւ հեղեղումների:
Նեպալի Himalayan Times թերթը հաղորդել է, որ ավերիչ երկրաշարժի զոհերի թիվը երկրում կարող է հասնել 8 հազարի:
Հրատարակությունն այս կանխատեսումն արել է տեղերում գործող փրկարար խմբերի ներկայացուցիչների եւ այն պաշտոնյաների հետ մշտական շփումների հիման վրա, որոնք պատասխանատու են տարերային աղետի հետեւանքների վերացման համար:

Число пострадавших в результате землетрясения в Непале превысило 6,8 тыс. человек
Число пострадавших в результате землетрясения в Непале превысило 6800 человек. Об этом сообщило непальское министерство внутренних дел, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Мы получили обновленную информацию о 3351 погибших и 6833 пострадавших", - указало ведомство на своей странице в Twitter.
Как сообщил ранее корр. ТАСС официальный представитель непальской полиции Камал Сингх Бан, наибольший урон стихия нанесла столице страны, городу Катманду, где погибли 808 и пострадали 2400 человек.
"Еще 232 человека погибли и столько же пострадали в Бхактапуре", - уточнил он.
Бхактапур является третьим по численности населения городом Непала и одним из самых популярных среди туристов. В 1934 году он был практически полностью разрушен в результате мощного землетрясения, которое унесло жизни 8500 человек, но потом восстановлен.
МВД Непала, в свою очередь, указало, что еще 875 человек погибли в округе Синдхупалчок. До 279 человек там пострадали.
Землетрясение магнитудой 7,9 произошло в Непале в субботу, 25 апреля. Толчки также ощущались в столице Индии и ее восточных, северных и северо-восточных штатах, где погибли более 60 и пострадали 250 человек, а также Мьянме и Бангладеш.
Индийский метеорологический департамент продолжает фиксировать толчки меньшей интенсивности. За сегодняшнюю ночь произошло еще три землетрясения магнитудой от 3,2 до 3,8.
Всего за двое суток сейсмологи зарегистрировали в Непале не менее 50 повторных толчков магнитудой от 3,5 до 6,9.