Փոլ Մակարտնին գլխավորել Է Մեծ Բրիտանիայի եւ Իռլանդիայի ամենահարուստ երաժիշտների վարկանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: The Beatles խմբի հիմնադիրներից մեկը՝ Փոլ Մակարտնին, գլխավորել Է Մեծ Բրիտանիայի եւ Իռլանդիայի ամենահարուստ երաժիշտների վարկանիշը, որն ամեն տարի կազմում Է The Sunday Times թերթը: Չնայած այն բանին, որ լիվերպուլյան քառյակի հայտնի բաս-կիթառահարը եւ վոկալիստն արդեն ավելի քան տասը տարի չի զբաղվում ակտիվ ստեղծագործական գործունեությամբ, նրա ունեցվածքը գնահատվում Է 730 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ (1,1 միլիարդ դոլար), ինչը 20 միլիոն ֆունտով (30 միլիոն դոլարով) ավելի Է 2014 թվականի համեմատությամբ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 23-ին հաղորդել Է Press Association գործակալությունը:
Առավել ունեւոր երաժիշտների երկրորդ հորիզոնականում անգլիացի կոմպոզիտոր Էնդրյու Լլոյդ Ուեբերն Է՝ 975 միլիոն դոլարով: Առաջատարների եռյակը եզրափակում Է իռլանդական U2 ռոք-խումբը, որն իր գոյության ընթացքում վաստակել Է 646 միլիոն դոլար: Վարկանիշի հաջորդ տեղերում են երգիչ եւ կոմպոզիտոր Էլթոն Ջոնը (405 միլիոն դոլար) եւ The Rolling Stones խմբի վոկալիստ Միք Ջագերը (337,5 միլիոն դոլար):
Նրանց հաջորդում են անգլիացի կիթառահար եւ երգերի հեղինակ Քեյթ Ռիչարդսը (315 միլիոն դոլար),  պարուսույց, երաժիշտ եւ պրոդյուսեր Մայքլ Ֆլեթլին (292 միլիոն դոլար), 8 – 9-րդ տեղերում են The Beatles-ի նախկին հարվածային, երգերի հեղինակ Ռինգո Սթարը (270 միլիոն դոլար) եւ բրիտանացի երաժիշտ Սթինգը: Այս վարկանիշում 10-րդ հորիզոնականն զբաղեցրել Է բրիտանացի ռոք-երաժիշտ, կոմպոզիտոր, բանաստեղծ Ռոջեր Ուոթերսը (240 միլիոն դոլար): Ամբողջական ցուցակը կհրապարակվի ապրիլի 26-ին The Sunday Times-ում:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, բրիտանական շոու-բիզնեսի ամենահարուստ գործիչների վարկանիշում Մակարտնիի դիրքերն զգալիորեն ամրապնդվել են 2011 թվականի հոկտեմբերին ամերիկուհի ձեռնարկատեր Նենսի Շեւելի հետ նրա հարսանիքից հետո: Աստղային զույգի ընդհանուր ունեցվածքում նրա ավանդը կազմել Է 225 միլիոն դոլար:

Пол Маккартни возглавил рейтинг самых богатых музыкантов Великобритании и Ирландии
Один из основателей группы The Beatles Пол Маккартни возглавил рейтинг самых богатых музыкантов Великобритании и Ирландии, ежегодно составляемый газетой The Sunday Times. Несмотря на то что известный бас-гитарист и вокалист ливерпульской четверки уже более десяти лет не занимается активной творческой деятельностью, его состояние оценивается в 730 млн фунтов стерлингов ($1,1 млрд), что 20 млн фунтов ($30 млн) больше по сравнению с 2014 годом. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сегодня сообщило агентство Press Association.
На второй позиции наиболее состоятельных музыкантов - английский композитор Эндрю Ллойд Уэббер с $975 млн. Тройку лидеров замыкает ирландская рок-группу U2, заработавшая за свое существование $646 млн. Далее в рейтинге следуют певец и композитор Элтон Джон ($405 млн) и вокалист группы The Rolling Stones Мик Джаггер ($337,5 млн).
Далее в списке идут: шестое место - английский гитарист и автор песен Кейт Ричардс ($315 млн); седьмое - хореограф, музыкант и продюсер Майкл Флетли ($292 млн), 8-9-е места - бывший ударник The Beatles, автор песен Ринго Старр ($270 млн) и британский музыкант Стинг. 10-ю строку в этом рейтинге занял британский рок-музыкант, композитор, поэт Роджер Уотерс ($240 млн). Полный список будет опубликован в воскресенье в The Sunday Times.
Позиции Маккартни в рейтинге самых богатых деятелей британского шоу-бизнеса значительно укрепились после его свадьбы в октябре 2011 года с американской предпринимательницей Нэнси Шевелл. Ее вклад в общее состояние звездной пары составил $225 млн.