Կիպրոսի նախագահը Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիային եւ ԵՄ-ին գիտակցված քայլի կոչ է անում. ԲԱՑԱՌԻԿ
Կիպրոսի նախագահը Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիային եւ ԵՄ-ին
գիտակցված քայլի կոչ է անում. ԲԱՑԱՌԻԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության երկրները Հայոց ցեղասպանության հարցում պետք է առաջնորդվեն ոչ թե քաղաքական եւ տնտեսական շահերով կամ նպատակահարմարություններով, այլ արժեքներով եւ սկզբունքներով: Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսն «Արմենպրես»-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում ԵՄ իր գործընկերներին գիտակից քայլ կատարելու կոչ է անում: Նա ապրիլի 24-ին Հայաստանում կլինի` հայ ժողովրդի հետ համերաշխության ուղերձով:
-Մեծարգո Նախագահ, շնորհակալություն հարցազրույցի առաջարկությունը չմերժելու համար: Ինչպես գիտեք, 2015թ. խորհրդանշական տարի է Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար: Այս տարի  մենք կոգեկոչենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Դուք արդեն հաստատել եք, որ գալու եք Երեւան եւ նահատակների հիշատակը հարգելու եք Ծիծեռնակաբերդում: Ի՞նչ կոչով եք գնալու Ծիծեռնակաբերդ:
-Իմ ուղերձը հայ ժողովրդին` համերաշխությունն է: Այս տարի լրանում է մարդկության դեմ ամենաողբերգական հանցագործության տարելիցը, Մեծ Եղեռնը, որը վճռեց հայ ժողովրդի հետագա պատմությունը: Սարսափելի չափերի հասնող ցեղասպանություն, որը ցույց է տալիս Օսմանյան կայսրության զազրելի գազանությունը: Չեմ կարող չհիշատակել, որ 100 տարի առաջ Կիլիկիայից տեղահանված հայ փախստականները, հոգնած այդ սարսափելի  հետապնդումներից եւ սովից, ապաստան գտան Կիպրոսում: Կիպրոսցիները հպարտ են, որ այդ փախստականների երեխաներն ու թոռներն այսօր Կիպրոսի հասարակության կարեւոր եւ յուրահատուկ մասն են կազմում: Մարդիկ, ովքեր պահպանում եւ զարգացնում են իրենց արժանի ծագումը: Բնական է, որ Կիպրոսն ու Հայաստանը միասնական են դատապարտելու Ցեղասպանության մեղավորներին, Թուրքիայի հետ իրենց ընդհանուր պատմության համար: Պետք է հիշեցնեմ, որ Կիպրոսն առաջին Եվրոպական պետությունն էր, երկրորդն` աշխարհում, որ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Վերջերս Կիպրոսի խորհրդարանը քրեականացրեց նաեւ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը: Պետք է հավելեմ նաեւ, որ Կիպրոսն առաջին պետություն էր, որ Ցեղասպանության հարցը բարձրացրեց ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայում:
-Պարոն Նախագահ, ի՞նչ եք կարծում, ո՞րն է այն դասը, որ պետք է քաղի հայ ժողովուրդն ու միջազգային հանրությունը պատմության այդ դրվագից` Հայոց ցեղասպանությունից:
-Հայոց ցեղասպանությունից քաղած դասը կարելի է բաժանել 2 մասի: Առաջինը` միշտ վառ պահել Ցեղասպանության հիշողությունն ու հարգել մեկուկես միլիոն անմեղ նահատակների հիշատակը: Երկրորդ՝ մեր պարտավորությունն է, հայտարարել աշխարհին, որ կատարվածը չի կարող մնալ անպատիժ: Հայ եւ կիպրացի ժողովուրդները անպատժելիության զոհերն են: Մենք նաեւ կիսում ենք համամարդկային արժեքներն ու սկզբունքները, հավատարիմ ենք միջազգային իրավունքին, խաղաղությանը, ժողովուրդների անկախությանն ու ազատությանը, հարգում ենք մարդու իրավունքները: Այս առանձնահատկությունները բխում են մեր միահյուսված պատմությունից եւ մեր ժողովուրդների մղած պայքարից, որ կարողացել է համառության շնորհիվ գոյատեւել եւ բարգավաճել:
-Ցեղասպանությունները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ դրանք չեն ճանաչվել եւ դատապարտվել: Դժբախտաբար, Հայոց ցեղասպանությունը դեռեւս լիարժեք կերպով ճանաչված չէ: Որպես ԵՄ կարեւոր պետություն, ո՞րն է Կիպրոսի կոչը ԵՄ անդամ իր գործընկերներին եւ Թուրքիային:
-Մեր կոչն այլ երկրներին եւ Թուրքիային մեկն է՝ գիտակից քայլ կատարելու կոչ: Մենք բավարարված ենք, որ Եվրախորհրդարանը հերթական անգամ իր ձայնը միացրեց մեր կոչին` ուղղված Թուրքիային` ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը, որպես մաս Անկարայի` Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի հարցում: Մեր պարտքն է, որպեսզի հետ չգնանք: Մենք կոչ ենք անում մեր բոլոր գործընկերներին, ովքեր չեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը` արժեքներն ու սկզբունքներն ավելի բարձր դասել, քան շահերն ու քաղաքական նպատակահարմարությունը: Միաժամանակ, մենք չենք տեսնում պատճառ, որ Թուրքիան հետաձգի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում գործողությունների իրականացումը: Ընդհակառակը, դա կլինի հնարավորություն` Թուրքիայի համար ապացուցելու, որ կարող է վերանայել իր դերը` ընդունելով Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտությունն ու արժանանալ միջազգային հանրության աջակցությանն այս հարցի առնչությամբ: Կիպրոսը կողջունի Թուրքիայի կողմից նման դիրքորոշման ակտիվացման հնարավորությունն ու բարիդրացիական հարաբերությունների պահպանման սկզբունքը: Այն կարող է հիմք ստեղծել նաեւ Կիպրոսի հետ հարաբերությունների նորմալացման համար:
-Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը հանգրվան է եւ ոչ վերջնագիծ: Այս առնչությամբ ինչպե՞ս նայել ապագային եւ որո՞նք են լինելու մեր առաջնահերթությունները ապագայում:
-Ապագան պետք է արտացոլի հայ ժողովրդի ճկունությունը, որպեսզի գոյատեւի եւ նրա պատասախանատվությունը` հարգել ժառանգությունն ու նախորդների հաստատակամությունը, որոնք կամ սպանվել են, կամ անհետ կորել, կամ էլ նրանց հաջողվել է փրկվել Օսմանյան բռնակալների կատաղի զայրույթից:
Այդ ժառանգությունն ամուր եւ ամենից շատ հարգանքի արժանի հիմքն է հայ սերունդների համար: Այն հանդիսանում է ուղեկից, որով պետք է ոչ միայն նրանք առաջնորդվեն, այլեւ քաղաքակիրթ աշխարհը, որն այսօր անցնում է դժվար եւ փոփոխվող միջազգային միջավայրով, շփոթված հակամարտություններով, տնտեսական ճգնաժամերով եւ քաղաքական անկայունությամբ: Համայն մարդկության պարտքը պետք է լինի հիշել Մեծ եղեռնը ի պատիվ այն վերապրածների ուժի եւ համառության, որոնք այսօր հանդիսանում են հայ ժողովուրդն ու բեղմնավոր հայկական սփյուռքը:

Cyprus President's call to Turkey is call for act of consciousness on Armenian Genocide issue: EXCLUSIVE
Cyprus President's call to Turkey is call for act of consciousness on Armenian Genocide
issue: EXCLUSIVE
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. We call on all partners that have not recognized the genocide to put values and principles beyond interests and political expedience. The President of Cyprus Nicos Anastasiades, who’ll visit Armenia on April 24, stated this in an exclusive interview to “Armenpress”, while reflecting on the Armenian Genocides issue.
- Mr. President, as You know, 2015 is a symbolic year for Armenia and the Armenian people. This year we’ll commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide. You have already confirmed that You’ll visit Yerevan and pay tribute to the memory of the victims in the Tzitzernakaberd Memorial. What will be Your call in Tzitzernakaberd?
- My message to the Armenian people is a message of concrete solidarity. This year marks the anniversary of a most tragic crime against humanity, the Medz Yeghern, which has defined the history of the Armenian people, a genocide of enormous proportions that shows the abominable brutality of the Ottoman rule.
I cannot but refer to the fact that after the evacuation of Cilicia 100 years ago, Armenian refugee ships, crowded with people devastated by the heinous and relentless persecution and famine, found a safe haven in neighbouring Cyprus. Cypriots are proud of the fact that the children and grand children of these refugees constitute today a creative and important part of Cyprus society, preserving and developing their worthy origins.
It is only natural that Cyprus and Armenia are united in condemning the perpetrators of the genocide because of their common history with Turkey. I should remind you that Cyprus was the first European country to have recognised, the Armenian genocide (and the second country worldwide), and recently has criminalised the public claim of denial of the genocide, by Parliamentary decree. Cyprus was also the first country to raise the issue to the UN General Assembly.
- Mr.President, in Your opinion, what is the lesson the Armenian people and the international community should learn from this episode of history – the Armenian Genocide?
- The lesson to be learned by the Armenian genocide, holds two parts; a part of keeping alive the remembrance of the genocide by paying tribute to the millions of lives lost a century ago and a part of our obligation to make known “urbi et orbi” that impunity cannot go unpunished.
The people of Armenia and Cyprus are victims of impunity.  We also share universal values and principles: Faith in international law, peace, the independence and freedom of peoples and respect for human rights. These characteristics stem from our interwoven history and the struggles of our peoples who persevered for survival and prosperity.
- The genocides will go on as long as they are not recognized and condemned. Unfortunately, the Armenian Genocide has not yet been fully recognized. As a significant EU state, what is Cyprus’ call to the EU member states and Turkey?
- Our call to the other countries and Turkey is a call for an act of consciousness. We are satisfied with the fact that the European Parliament has once again added its voice to ours by calling Turkey to recognize the Armenian genocide as part of the pre-accession process with Ankara.
It is our duty to not turn our back or act in defiance of the tragic reality of a historical fact which overshadows the contemporary history of Turkey. We call on all partners that have not recognized the genocide to put values and principles beyond interests and political expedience.
At the same time, we see no reason for Turkey being put off by actions relating to the recognition of the Armenian genocide. On the contrary, this would be an opportunity for Turkey to really prove that it can redefine itself and its self acclaimed role as a regional player, by acknowledging the value of full normalization of its relations with Armenia and gain the backing of the international community to this direction. The possibility of a proactive stance by Turkey in respecting the principle of good neighborly relations would be welcomed by Cyprus, as it could also be setting a precedent for the normalization of relations with Cyprus.
- The 100th anniversary of the Armenian Genocide is not a borderline, but a new destination. In this regard, how should we look at the future and what will be our priorities in future?
- The future should reflect the resilience of the Armenian people to survive and its commitment to honour the legacy of strength and perseverance of the millions of its predecessors who were either lost or managed to escape the frenzied wrath of the Ottoman rule.
This legacy constitutes a firm and most honourable basis for young generation of Armenians. It constitutes the compass that should guide not only them, but also the civilized world beyond, through a challenging and changing international environment, bedeviled by conflicts, economic crises, and political instability. Remembering the Medz Yeghern, and honoring the herculean strength and resilience of the Medz Yeghern survivors, who today make up the Armenian nation and the prolific Armenian Diaspora, should be a duty of Humankind in its entirety.