Կիպրոսի նախագահը Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիային եւ ԵՄ-ին գիտակցված քայլի կոչ է անում. ԲԱՑԱՌԻԿ
Կիպրոսի նախագահը Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիային եւ ԵՄ-ին
գիտակցված քայլի կոչ է անում. ԲԱՑԱՌԻԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության երկրները Հայոց ցեղասպանության հարցում պետք է առաջնորդվեն ոչ թե քաղաքական եւ տնտեսական շահերով կամ նպատակահարմարություններով, այլ արժեքներով եւ սկզբունքներով: Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսն «Արմենպրես»-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում ԵՄ իր գործընկերներին գիտակից քայլ կատարելու կոչ է անում: Նա ապրիլի 24-ին Հայաստանում կլինի` հայ ժողովրդի հետ համերաշխության ուղերձով:
-Մեծարգո Նախագահ, շնորհակալություն հարցազրույցի առաջարկությունը չմերժելու համար: Ինչպես գիտեք, 2015թ. խորհրդանշական տարի է Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար: Այս տարի  մենք կոգեկոչենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Դուք արդեն հաստատել եք, որ գալու եք Երեւան եւ նահատակների հիշատակը հարգելու եք Ծիծեռնակաբերդում: Ի՞նչ կոչով եք գնալու Ծիծեռնակաբերդ:
-Իմ ուղերձը հայ ժողովրդին` համերաշխությունն է: Այս տարի լրանում է մարդկության դեմ ամենաողբերգական հանցագործության տարելիցը, Մեծ Եղեռնը, որը վճռեց հայ ժողովրդի հետագա պատմությունը: Սարսափելի չափերի հասնող ցեղասպանություն, որը ցույց է տալիս Օսմանյան կայսրության զազրելի գազանությունը: Չեմ կարող չհիշատակել, որ 100 տարի առաջ Կիլիկիայից տեղահանված հայ փախստականները, հոգնած այդ սարսափելի  հետապնդումներից եւ սովից, ապաստան գտան Կիպրոսում: Կիպրոսցիները հպարտ են, որ այդ փախստականների երեխաներն ու թոռներն այսօր Կիպրոսի հասարակության կարեւոր եւ յուրահատուկ մասն են կազմում: Մարդիկ, ովքեր պահպանում եւ զարգացնում են իրենց արժանի ծագումը: Բնական է, որ Կիպրոսն ու Հայաստանը միասնական են դատապարտելու Ցեղասպանության մեղավորներին, Թուրքիայի հետ իրենց ընդհանուր պատմության համար: Պետք է հիշեցնեմ, որ Կիպրոսն առաջին Եվրոպական պետությունն էր, երկրորդն` աշխարհում, որ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Վերջերս Կիպրոսի խորհրդարանը քրեականացրեց նաեւ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը: Պետք է հավելեմ նաեւ, որ Կիպրոսն առաջին պետություն էր, որ Ցեղասպանության հարցը բարձրացրեց ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայում:
-Պարոն Նախագահ, ի՞նչ եք կարծում, ո՞րն է այն դասը, որ պետք է քաղի հայ ժողովուրդն ու միջազգային հանրությունը պատմության այդ դրվագից` Հայոց ցեղասպանությունից:
-Հայոց ցեղասպանությունից քաղած դասը կարելի է բաժանել 2 մասի: Առաջինը` միշտ վառ պահել Ցեղասպանության հիշողությունն ու հարգել մեկուկես միլիոն անմեղ նահատակների հիշատակը: Երկրորդ՝ մեր պարտավորությունն է, հայտարարել աշխարհին, որ կատարվածը չի կարող մնալ անպատիժ: Հայ եւ կիպրացի ժողովուրդները անպատժելիության զոհերն են: Մենք նաեւ կիսում ենք համամարդկային արժեքներն ու սկզբունքները, հավատարիմ ենք միջազգային իրավունքին, խաղաղությանը, ժողովուրդների անկախությանն ու ազատությանը, հարգում ենք մարդու իրավունքները: Այս առանձնահատկությունները բխում են մեր միահյուսված պատմությունից եւ մեր ժողովուրդների մղած պայքարից, որ կարողացել է համառության շնորհիվ գոյատեւել եւ բարգավաճել:
-Ցեղասպանությունները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ դրանք չեն ճանաչվել եւ դատապարտվել: Դժբախտաբար, Հայոց ցեղասպանությունը դեռեւս լիարժեք կերպով ճանաչված չէ: Որպես ԵՄ կարեւոր պետություն, ո՞րն է Կիպրոսի կոչը ԵՄ անդամ իր գործընկերներին եւ Թուրքիային:
-Մեր կոչն այլ երկրներին եւ Թուրքիային մեկն է՝ գիտակից քայլ կատարելու կոչ: Մենք բավարարված ենք, որ Եվրախորհրդարանը հերթական անգամ իր ձայնը միացրեց մեր կոչին` ուղղված Թուրքիային` ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը, որպես մաս Անկարայի` Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի հարցում: Մեր պարտքն է, որպեսզի հետ չգնանք: Մենք կոչ ենք անում մեր բոլոր գործընկերներին, ովքեր չեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը` արժեքներն ու սկզբունքներն ավելի բարձր դասել, քան շահերն ու քաղաքական նպատակահարմարությունը: Միաժամանակ, մենք չենք տեսնում պատճառ, որ Թուրքիան հետաձգի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում գործողությունների իրականացումը: Ընդհակառակը, դա կլինի հնարավորություն` Թուրքիայի համար ապացուցելու, որ կարող է վերանայել իր դերը` ընդունելով Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտությունն ու արժանանալ միջազգային հանրության աջակցությանն այս հարցի առնչությամբ: Կիպրոսը կողջունի Թուրքիայի կողմից նման դիրքորոշման ակտիվացման հնարավորությունն ու բարիդրացիական հարաբերությունների պահպանման սկզբունքը: Այն կարող է հիմք ստեղծել նաեւ Կիպրոսի հետ հարաբերությունների նորմալացման համար:
-Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը հանգրվան է եւ ոչ վերջնագիծ: Այս առնչությամբ ինչպե՞ս նայել ապագային եւ որո՞նք են լինելու մեր առաջնահերթությունները ապագայում:
-Ապագան պետք է արտացոլի հայ ժողովրդի ճկունությունը, որպեսզի գոյատեւի եւ նրա պատասախանատվությունը` հարգել ժառանգությունն ու նախորդների հաստատակամությունը, որոնք կամ սպանվել են, կամ անհետ կորել, կամ էլ նրանց հաջողվել է փրկվել Օսմանյան բռնակալների կատաղի զայրույթից:
Այդ ժառանգությունն ամուր եւ ամենից շատ հարգանքի արժանի հիմքն է հայ սերունդների համար: Այն հանդիսանում է ուղեկից, որով պետք է ոչ միայն նրանք առաջնորդվեն, այլեւ քաղաքակիրթ աշխարհը, որն այսօր անցնում է դժվար եւ փոփոխվող միջազգային միջավայրով, շփոթված հակամարտություններով, տնտեսական ճգնաժամերով եւ քաղաքական անկայունությամբ: Համայն մարդկության պարտքը պետք է լինի հիշել Մեծ եղեռնը ի պատիվ այն վերապրածների ուժի եւ համառության, որոնք այսօր հանդիսանում են հայ ժողովուրդն ու բեղմնավոր հայկական սփյուռքը:

Президент Кипра призывает Турцию и ЕС к осознанному шагу в вопросе Геноцида армян: ЭКСКЛЮЗИВ
Страны ЕС  в вопросе Геноцида армян должны руководствоваться не политическими и экономическими интересами или целесообразностью, а высокими ценностями и принципами. В интервью Арменпресс президент Кипра  Никос Анастасиадис призывает Турцию и ЕС  к осознанному шагу в вопросе Геноцида армян. 24 апреля он будет в Армении – с призывом мира  к армянскому народу.
- Уважаемый президент, благодарю Вас за принятие приглашения. Как Вы знаете, 2015 год – знаковый для  Армении и армянского народа.  Мы  отмечаем 100-летнюю годовщину Геноцида армян. Вы уже подтвердили свой визит в Армению и посещение Мемориала. С каким призывом Вы пойдете на Цицернакаберд?
- Мой призыв к армянскому народу – мир.  В этом  году исполняется 100 лет самого трагичного преступления против человечества – Геноцида армян, который предопределил дальнейшую судьбу армянского народа.  Это  ужасающих масштабов преступление, которое показывает  омерзительное варварство Османской империи.
Не могу не вспомнить, что 100 лет назад изгнанный народ Киликии, истерзанный голодом  и гонениями, нашел пристанище на Кипре.  Киприоты гордятся тем, что сегодня потомки тех беженцев составляют важную и своеобразную  часть нашего общества.
Это люди, которые сохраняют и развивают свои этнические корни и традиции. Естественно, что Кипр и Армения единодушны в  осуждении виновников Геноцида и в оценке нашей общей истории с Турцией. Должен напомнить, что Кипр первым в Европе и вторым в мире признал Геноцид армян.  Недавно парламент Кипра принял также закон о криминализации отрицания  Геноцида армян.  Хочу добавить также, что Кипр – первое государство, которое подняло вопрос Геноцида армян в Генеральной ассамблее ООН.
- Господин президент, как по-Вашему,  каков тот урок, который  должен извлечь для себя армянский народ и международное сообщество из Геноцида армян?
- Это 2 урока. Первый: вечно помнить  Геноцид и почитать память 1.5 миллиона  невинно убиенных. Второй: мы обязаны  заявить миру, что случившееся не может остаться безнаказанным.  Армяне и киприоты – жертвы  безнаказанности.
Мы разделяем общечеловеческие ценности и принципы, мы верны международному праву, миру и согласию, независимости и свободе народов, уважаем права человека. Эти особенности  исходят из   нашей общей истории и борьбы наших народов, которые смогли выжить   благодаря своему  упорству и несгибаемости.
- Геноциды будут продолжаться до тех пор, пока они не признаны и не осуждены. К сожалению, Геноцид армян  признан еще не полностью. Каков призыв Кипра - как важного члена ЕС,  к своим  европейским коллегам и Турции?
- Наш призыв к  европейским странам  и Турции один: признать Геноцид армян в качестве составляющей части вступления  Анкары в Евросоюз. Наш долг – не отступать.
Мы призываем всех своих партнеров, не признавших Геноцид армян, поставить ценности и принципы выше выгоды и политической целесообразности. К тому же мы не видим причин, по которым Турция может отложить признание Геноцида армян.  Наоборот, это прекрасная возможность для Турции доказать, что она способна пересмотреть свою роль – приняв необходимость налаживания отношений с Арменией и удостоиться  поддержки международного сообщества в этом вопросе.  Кипр будет только приветствовать возможность такой активности со стороны Турции и принцип  сохранения добрососедских отношений. Это может стать фундаментом для нормализации отношений  и с Кипром.
- 100-летие Геноцида армян – это порог, но не предел. И в этом контексте… как смотреть в будущее и каковы наши приоритеты для будущего?
- Будущее должно отразить  гибкость армянского народа и его ответственность – уважать доставшееся ему наследие  и решимость предков, одни из которых пропали без вести, другие погибли, а некоторые выжили в зверском преступлении османских тиранов.
Это наследие достойно самого большого   уважения и поклонения, это самый крепкий фундамент для грядущих поколений армян. Это указатель, которому не только нужно следовать не только им,  но и всему миру, который сегодня переживает трудный период, полный  конфликтов, кризисов и политической нестабильности. Долг всего человечества – помнить Геноцид армян, во имя  той силы и решимости, которые сегодня олицетворяют армянский народ, вся армянская диаспора.