«Հաղթանակի գեներալները». 89-րդ Թամանյան դիվիզիայի հաղթական ուղին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հաղթանակի գեներալները» հատուկ նախագիծ-շարքի շրջանակում «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ԽՍՀՄ զինված ուժերի գեներալ-մայոր Նվեր Գևորգի Սաֆարյանի և նրա ղեկավարած 89-րդ Թամանյան հայկական դիվիզիայի պատմության շարունակությունը:
Սևաստոպոլի գրավումը
Դիվիզիայում նախապատրաստական մեծ աշխատանքներ էին տարվում Սևաստոպոլյան գրոհի համար: Քաղաքը գրոհելու էին Մերձծովյան բանակի և Ղրիմի հյուսիսից թշնամու պլացդարմը ճեղքած Ուկրաինական 4-րդ ռազմաճակատի զորամիավորումները: Թշնամուն գլխավոր հարվածը պետք է հասցվեր երրորդ լեռնահրաձգային կորպուսի ուժերով, որի կազմում էր նաև 89-րդ Թամանյան հրաձգային հայկական դիվիզիան:
Մայիսի 7-ին կորպուսի զորքերն անցան հարձակման: 318-րդ և 242-րդ դիվիզիաներին թշնամին ցույց տվեց ուժեղ դիմադրություն` կասեցնելով նրանց գրոհը: Նվեր Սաֆարյանը հրամայեց 526-րդ և 390-րդ գնդերին անցնել գրոհի, իսկ 400-րդին թողեց երկրորդ էշելոնում: Թշնամին Գոռնայա լեռը դարձրել էր մի յուրատեսակ աննվաճ բերդ: Տեսնելով, որ թշնամու ամրացված պաշտպանությունը առաջապահ գնդերը դժվարանում են ճեղքել, գեներալը հրամայեց 400-րդ գնդին նույնպես անցնել հարձակման:
Թշնամին ոչ մի կերպ չէր ցանկանում հանձնել Սևաստոպոլը: Դիվիզիայի հրամանատարի դիտակետ: «Ընկեր գեներալ, բանակի հրամանատարն է հեռախոսի մոտ»,-ասաց համհարզը: «Նվեր Գեորգիևիչ, գուցե Ձեր դիվիզիան հանե՞նք մարտադաշտից, ի՞նչ կարծիքի եք: Մարտերը շատ դաժան են, գուցե 89-ը փոխարինենք ռեզերվի մեկ ուրիշ դիվիզիայով»,-առաջարկեց հրամանատարը:
«Ընկեր բանակի հրամանատար, արդեն գրավում ենք Գոռնայա լեռը, թույլ տվեք շարունակել հարձակումը»,-պատասխանեց Սաֆարյանը: «Լավ, եթե կարող եք դիմանալ, շարունակեք գրոհել»,-ասաց հրամանատարը:
Քիչ անց գեներալ Սաֆարյանը դուրս եկավ հրամանատարական կետից և հանկարծ նկատեց ավագ լեյտենանտ Սիմոն Բաղդասարյանի ամրացված կարմիր դրոշը: Գոռնայա լեռը գրավված էր: Խորհրդային զորքերը մայիսի 10-ին գրավեցին Սևաստոպոլը և ծովային ամրոցը: Վիլիկ Զաքարյան, «Գեներալ Նվեր Սաֆարյան», 1978 թ.
Լեհաստանի ազատագրումը
1944 թվականի մարտի 26-ին Ուկրաինական երկրորդ ռազմաճակատի զորքերը, ջախջախելով թշնամուն Բելցի քաղաքի արևմտյան մասում, դուրս եկան ԽՍՀՄ պետական սահմանը՝ ազդարարելով երկրորդ համաշխարհային պատերազմի նոր փուլի սկիզբը:
1944 թվականի օգոստոսի 29-ից մինչև սեպտեմբերի 12-ը ընկած ժամանակահատվածում 89-րդ դիվիզիայի զորամասերը տեղափոխվեցին Լեհաստան: Դիվիզիան պետք է կռվեր 33-րդ բանակի 16-րդ կորպուսի կազմում: Հոկտեմբերի 27-ին դիվիզիայի զորամասերը տեղավորվեցին Մայդանեկի մոտ: Մայդանեկը գերմանական ֆաշիստները վերածել էին մահվան գործարանի` տեխնիկայի վերջին խոսքով հագեցած, մարդկանց ոչնչացման մի ամբողջ կոմպլեքսի:
1945 թվականի հունվարի 12-ին Բելառուսական առաջին ռազմաճակատի զորքերը Վարշավայի շրջանում անցան հարձակման, իսկ հունվարի 14-ին Պուլավիի պլացդարմում ճեղքեցին  գերմանացիների պաշտպանությունը: Ռազմաճակատի առաջին էշելոնում էր և 89-րդ Թամանյան հայկական հրաձգային դիվիզիան:
89-րդը մասնակցեց և աչքի ընկավ Վարշավայի, Կալիշի, Կոստինի, Տումաշովի և լեհական այլ քաղաքների ազատագրման համար մղված մարտերում:
Բեռլին
Կրնկակոխ հետապնդելով թշնամուն`Բելառուսական առաջին ռազմաճակատի զորքերը մտան հիտլերյան Գերմանիայի տարածք: 1945 թվականի հունվարի 28-ին 89-ի զորամասերը արդեն կռվում էին գերմանական հողում:
1945 թվականի փետրվար-ապրիլին դիվիզիան պաշտպանել է Օդեր գետի ձախ ափին գրաված հենակետը, մասնակցել Բեռլինի ճակատամարտին, Օդերի Ֆրանկֆուրտի գրավմանը։
1945 թ. մայիսի 2-ին Բեռլինի ճակատամարտում մարտական առաջադրանքը հաջողությամբ կատարելու համար պարգևատրվել է Կուտուզովի երկրորդ աստիճանի շքանշանով։ Բեռլինի գրավումը դիվիզիան նշել է Ռայխստագի մատույցներում հաղթական հայկական քոչարիով։ Պատերազմի ընթացքում դիվիզիան անցել է 7250 կմ, որից 3640 կմ-ն՝ համառ մարտերով։
89-րդ Թամանյան հայկական հրաձգային դիվիզիայի 9 ռազմիկ արժանացել են ԽՍՀՄ հերոսի կոչման, 8-ը՝ դարձել Փառքի շքանշանի լրիվ ասպետ։ Կլիմենտ Հարությունյան, «Հայ ժողովրդի ներդրումը Հայրենական պատերազմի հաղթանակում 1941-1945 թթ.», 2010 թ.:
P.S. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ղեկավարությունը 1977 թվականի օգոստոսին զարկ է տալիս սպառազինությունների մրցավազքին, և աշխատանքներ են տարվում գերհզոր նեյտրոնային ռումբի արտադրության համար:
1977 օգոստոսի 9-ին գեներալ-մայոր Նվեր Սաֆարյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց հետևյալը. «Ահա արդեն 32 տարի է,  ինչ լռել է մեծ աշխարհամարտի որոտը, մարդիկ ապրում են խաղաղ, ստեղծագործ կյանքով: Խաղաղությունը ձեռք բերվեց միլիոնավոր կյանքերի գնով:
Ինձ`երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մասնակցիս, զայրույթ ու վրդովմունք է պատճառում, որ ԱՄՆ-ի կառավարող շրջաններում խոսում են նոր՝ նեյտրոնային ռումբի մասին, որը, թերևս, բոլոր տեսակի զենքերից ամենասարսափելին է: Այն ուղղված է մարդու դեմ, կործանում է մարդկանց, բայց ոչ նյութական արժեքները: Եվ ամերիկյան իմպերիալիստները դա համարում են մի քայլ առաջ մարդասիրության իմաստով: Նրանք վտանգավոր խաղ են սկսել: Բայց ողջախոհ մարդկությունը թույլ չի տա, որ նրանք իրագործեն իրենց հրեշավոր պլանները: Մարդկությանը պետք է խաղաղություն: Հիրոսիման չպետք է կրկնվի:
Ես բողոքի իմ ձայնը միացնում եմ միլիոնների ձայնին և պահանջում, որպեսզի արգելվի նոր տիպի զենքի արտադրությունը»:

«Генералы победы»: Победный путь 89-й Таманской дивизии
В рамках спецпроекта «Генералы победы»«Арменпресс»представляет генерал-майора ВС СССР Нвера Георгиевича Сафаряна и продолжение истории Таманской дивизии
Имя Н.Г.Сафаряна неразрывно связано с89-й стрелковой дивизией, командиром которой он стал 19 февраля 1943 года.
ПостановлениемСовета народных комиссаров СССРот 21 декабря 1943 года за умелое и твёрдое управление действиями 89-й дивизии Н.Г.Сафаряну было присвоено воинское званиегенерал-майора.
Взятие Севастополя
В дивизии велась подготовка к штурму Севастополя. Штурм должны были осуществить Причерноморская армия и соединения 4-го Украинского фронта. Главный удар должны были нанести силы третьего горно-стрелкового корпуса, в который входила и 89-я дивизия.
7-го мая началось наступление. Противник оказал сильное сопротивление; скала Горная была превращена им в своеобразную неприступную крепость. Генерал Сафарян приказал пойти в наступление 526 и 390 полкам, оставив 400 в резерве, однако увидев, что авангардные соединения не в силах рассечь оборону птротивника, направил в прорыв и 400 полк.
Противник никак не хотел сдавать Севастополь. Командарм предложил Сафаряну вывести 89 дивизию из боя, заменив ее свежими силами из резерва, однако Сафарян сказал, что они почти уже заняли вершину Горную и сказал, что они продолжат бой. Вершина была взаята. 10-го мая взяли Севастополь и морскую крепость.
Вилик Закарян, «Генерал Нвер Сафарян», 1978г.
Освобождение Польши
В марте 1944 года войска второго Украинского фронта вышли к границе СССР. Начался второй этап войны.
С апреля 1944 года Н.Г.Сафарян участвовал в освобожденииКерчииСевастополя, затемПольши. В боях по прорыву вражеской обороны противника на западном берегу рекиВисла, части, руководимые Н. Г. Сафаряном показали себя с хорошей стороны. В период преследования противника в районах Русский Бруд,Калиш, Цюллихау оставались большие группировки противника в лесах, которые перерезали дороги и угрожали тылам дивизии и нарывали обеспечение частей боеприпасами и продовольствием. На89-ую стрелковую дивизиюбыла возложена задача ликвидации группировок противника в лесу, несмотря на большие группировки и тяжёлые условия Н. Г. Сафарян умело организовал прочесывание лесов и борьбу на уничтожение группировок, нанеся большой урон в живой силе и технике противнику, в результате чего группировки были уничтожены. При форсировании рекиОдерчасти дивизии с успехом форсировали реку и закрепились на плацдарме.
С августа по сентябрь 1944 года 89 дивизия сражалась в Польше.
С янватя 1945 года войска первого Белорусского фронта перешли в наступление, 14-го января прорвали сопротивление немцев. В первом эшелоне фронта была и Таманская дивизия.
Берлин
Преследуя противника по пятам, войска первого Белорусского фронта вошли на территорию гитлеровской Германии.
89-я стрелковая дивизия, под командованием генерал-майора Сафаряна, после упорных боёв за городФранкфурти на промежуточных рубежах на подступах в городБерлинсовершила 150км и с хода получила боевую задачу наштурм города Берлина. Преодолевая яростное сопротивление противника в уличных боях и нанося огромный урон в живой силе и технике, части дивизии умело штурмуя препятствия настойчиво продвигались вперёд, отбивая квартал за кварталом города Берлина. Дерзкими действиями частей дивизии организованная оборона немцев была нарушена. В результате умелого обходного манёвра немецкая крепость в парке Хумбольд Хальд была блокирована, а её гарнизон вынужден был полностью капитулировать. Благодаря умелому взаимодействию пехоты с другими родами войск и успешным действием созданных штурмовых групп дивизия под командованием генерал-майора Сафаряна поставленные перед ней задачи в течение четырёх дней напряжённых боёв успешно выполнила. В ходе этих боёв дивизией уничтожено 297 немецких солдат и офицеров, 9 разных орудий, 2 танка, захвачено в плен 5128 немцев, взяты большие трофеи.
Указом ПрезидиумаВерховного Совета СССР31 мая 1945 года генерал-майор Н.Г.Сафарян награждёнорденом КутузоваII степени. Послештурма Берлинабойцы89-й стрелковой дивизиистанцевали армянский победный танецКочариу стен Рейхстага.
Дивизия за годы войны прошла 7250км, из коих 3640км – упорными боями.
9 бойцов Таманской дивизии получили звание Героя Советсткого Союза, 8 стали полными кавалерами орденов Славы.
P.S. в августе 1977 года руководство США начало гонку вооружений и приступило к созданию сверхмощной нейтронной бомбы.
9 августа 1977 года генерал-майор Сафарян в беседе с корреспондентом
«Арменпресс» сказал, что вот уже 32 года, как закончилась война. Его, как участника войны, разгневали намерения создать сверхмощную нейтронную бомбу, которая уничтожает только живую силу, не затрагивая материальные объекты. «Это опасная игра. Но благоразумное человечество не позволит осуществить эти чудовищные планы. Человечеству нужен мир. Хиросима не должна повториться.
Я присоединяю свой голос к миллионам голосов протеста и требую запретить производство подобного оружия».