Հայաստանը հաստատակամ է շարունակելու գործակցությունը Չեխիայի հետ տնտեսության բնագավառում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սեյրանյանն ապրիլի 17-ին հանդիպում է ունեցել Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարար Յան Մլադեկի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի եւ տեղեկատվության վարչությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, մասնավորապես գոհունակությամբ արձանագրվել է տնտեսական ոլորտի իրավական դաշտի զգալի ընդլայնումը վերջին շրջանում: Նախարար Մլադեկը նշել է, որ Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական միության անդամ դառնալուց հետո էլ Չեխիան, ինչպես և Եվրոպական միության այլ երկրներ, պատրաստակամ է շարունակելու տնտեսական համագործակցությունը ՀՀ հետ ողջ հնարավոր ծավալով: Դեսպանը Սեյրանյանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանը ևս հաստատակամ է շարունակելու գործակցությունը տնտեսության բնագավառում:
Անդրադարձ է կատարվել 2014թ. սեպտեմբերին Երևանում անցկացված տնտեսական հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստից հետո ուրվագծված մի քանի հեռանկարային ծրագրերին, հատկապես գյուղատնտեսության և էներգետիկայի բնագավառներում:
Քննարկվել են ՀՀ-ում հեռանկարային ներդրումային ծրագրերին, ինչպես նաև երկու երկրների գործարար շրջանակների միջև կապերի խորացմանն առնչվող հարցեր:

Armenia will persistently continue economic partnership with the Czech Republic
YEREVAN, 18 APRIL, ARMENPRESS. On April 17, Ambassador of the Republic of Armenia to the Czech Republic Tigran Seyranyan had a meeting with Minister of Industry and Trade of the Czech Republic Jan Mládek. As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, during the meeting, the sides discussed issues of mutual interest and particularly expressed satisfaction with the recent major expansion of the legal field in the sphere of economy. Minister Mládek mentioned that the Czech Republic and other EU member states are willing to continue economic cooperation with the Republic of Armenia following Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union. In his turn, Ambassador Seyranyan mentioned that Armenia would persistently continue the economic partnership.
The sides also discussed issues related to perspective investment programs in the Republic of Armenia, as well as the deepening of relations between the business circles of both countries.