Հայաստանը հաստատակամ է շարունակելու գործակցությունը Չեխիայի հետ տնտեսության բնագավառում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սեյրանյանն ապրիլի 17-ին հանդիպում է ունեցել Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարար Յան Մլադեկի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի եւ տեղեկատվության վարչությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, մասնավորապես գոհունակությամբ արձանագրվել է տնտեսական ոլորտի իրավական դաշտի զգալի ընդլայնումը վերջին շրջանում: Նախարար Մլադեկը նշել է, որ Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական միության անդամ դառնալուց հետո էլ Չեխիան, ինչպես և Եվրոպական միության այլ երկրներ, պատրաստակամ է շարունակելու տնտեսական համագործակցությունը ՀՀ հետ ողջ հնարավոր ծավալով: Դեսպանը Սեյրանյանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանը ևս հաստատակամ է շարունակելու գործակցությունը տնտեսության բնագավառում:
Անդրադարձ է կատարվել 2014թ. սեպտեմբերին Երևանում անցկացված տնտեսական հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստից հետո ուրվագծված մի քանի հեռանկարային ծրագրերին, հատկապես գյուղատնտեսության և էներգետիկայի բնագավառներում:
Քննարկվել են ՀՀ-ում հեռանկարային ներդրումային ծրագրերին, ինչպես նաև երկու երկրների գործարար շրջանակների միջև կապերի խորացմանն առնչվող հարցեր:

Армения решительна в готовности продолжать сотрудничество с Чехией в области экономики
17 апреля состоялась встреча посла РА в Чехии Тиграна Сейраняна с  министром  промышленности и торговли Яном Младеком.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ МИД РА, на встрече  обсуждались вопросы, представляющие взаимный интерес.  В  частности, собеседники отметили  значительное расширение в последнее время   правового поля в сфере экономики. Министр Младек отметил, что после вхождения Армении в ЕАЭС Чехия, как и другие страны  Евросоюза,  готова  продолжать экономическое сотрудничество с Арменией  во всем возможном объеме. Посол Сейранян в свою очередь отметил, что  Армения  решительна в готовности продолжать сотрудничество с Чехией в области  экономики.
Стороны обратились и к  некоторым  перспективным программам, принятым на  состоявшемся в Ереване в сентябре 2014г. первом заседании  межправительственной комиссии  по экономическим вопросам, в частности – проектам в области  сельского хозяйства и энергетики.
Обсуждались и перспективные инвестиционные программы в РА, а также вопросы, касающиеся  углублению связей между деловыми кругами обеих стран.