Կրագերոյի քաղաքապետը կոչ է արել Նորվեգիայի կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանության փաստը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգական «Կրագերոբլադ վեսթմար» թերթն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հոդվածում մասնավորապես ներկայացվել է Նորվեգիայի վարչապետ Էռնա Սուլբերգին և իր կուսակիցներին ուղղված` Կրագերոյի քաղաքապետ Կարե Պրեբեն Հեգլանդի կոչը` ճանաչել Օսմանյան կայսրության կողմից կատարված Հայոց ցեղասպանությունը: Հոդվածում նշվում է, որ ո՛չ Սուլբերգի գործող կառավարությունը, ո՛չ Ստոլթենբերգի նախկին կառավարությունը որևէ քայլ չեն ձեռնարկել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու ուղղությամբ, որը տեղի է ունեցել 1915-1922թթ., երբ 1,5 միլիոն հայեր են սպանվել թուրքական զինվորների կողմից:
Հոդվածի հեղինակը նաև մատնանշում է, որ Կրագերոյի և՛ գործող, և՛ նախկին քաղաքապետերն այցելել են Հայաստան, և այս քաղաքը սերտ կապեր ունի հայոց պատմության հետ, քանի որ Բոդիլ Կատարինա Բյորնը, ով հայերին օգնել է տարբեր միջոցներով, ծնվել է Կրագերոյում: 2006թ. հայերը Բոդիլ Կատարինա Բյորնին նվիրված հուշաքար են տեղադրել Կրագերոյի քաղաքապետարանի դիմաց: Բացի այդ, հայտնի նորվեգացի մարդասեր Ֆրիտյոֆ Նանսենը նույնպես մեծապես օգնել է հայերին Ցեղասպանության շրջանում:
Հոդվածում նշվում է նաև, որ Նորվեգիայի վարչապետը հրավիրվել էր 2015թ. ապրիլի 24-ին Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում կայանալիք հիշատակի միջոցառումներին, սակայն նա մերժել է հրավերը: Կրագերոյի քաղաքապետն այդ կապակցությամբ նամակ է ուղարկել Նորվեգիայի վարչապետին`կոչ անելով որպես վարչապետ մասնակցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման արարողությանը և այդ առիթով հայտարարել, որ Նորվեգիան ճանաչում է կատարվածը որպես ցեղասպանություն:
Հոդվածագիրը նշում է, որ Կրագերոյի քաղաքապետը մի քանի անգամ հարցում է ուղարկել Նորվեգիայի կառավարությանը` ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը, բայց կառավարությունը չի ցանկացել անդրադառնալ այդ հարցին: Քաղաքապետը Նորվեգիայի նման վերաբերմունքը բնորոշել է որպես «վախկոտություն»:

Kragerø Mayor calls on Norwegian government to recognize the Armenian Genocide
YEREVAN, 31 MARCH, ARMENPRESS. Norway’s “Krageroblad Vestmar” newspaper has covered the Armenian Genocide. As “Armenpress” reports, the article particularly presents Mayor of Kragerø Kåre Preben Hegland’s call to Prime Minister of Norway Erna Sulberg and her partisans to recognize the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Empire. The article states that neither Sulberg’s administration nor Stoltenberg’s former administration has taken any action to recognize the Armenian Genocide, which took place between 1915 and 1922 and during which Turkish soldiers killed 1.5 million Armenians.
The author of the article also indicates the fact that Kragerø’s current and former mayors have visited Armenia and that Kragerø is closely linked to Armenian history since Bodil Katharine Bjorn, who helped the Armenians through different measures, was born in Kragerø.
The article also states that the Prime Minister of Norway had been invited to participate in the commemoration events to be held in Armenia’s capital Yerevan on April 24, 2015, but declined the invitation. In regard to that, the mayor of Kragerø has sent a letter to the Prime Minister of Norway, calling on him to participate as the Prime Minister in the ceremony commemorating the victims of the Armenian Genocide and declare that Norway recognizes the events as genocide.
It is also mentioned that Kragerø Municipality recognized the Armenian Genocide on October 26, 2006.