Մինսկի խմբի համանախագահները Վիեննայում կքննարկեն ղարաբաղյան հակամարտության հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեր Անդրյուն (Ֆրանսիա) և Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) Վիեննայում քննարկումներ կունենան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել Ջեյմս Ուորլիքը:
«Այսօր Վիեննայում մենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին կտեղեկացնեն բռնության նոր դեպքերի և  միջնորդական ջանքերի մասին: Մենք պետք է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը դարձնենք առաջնահերթություն»,- նշել է ԱՄՆ համանախագահը:
Մարտի 19-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ հատուկ նշանակության ջոկատի ուժեղացված խումբը հարձակում է ձեռնարկել հյուսիսային (Գյուլիստանի) ուղղությամբ տեղակայված դիրքերի վրա: Շուրջ երկու ժամ տեւած մարտական գործողության արդյունքում դիրքապահ անձնակազմը եւ օգնության հասած ուժերը ստիպել են հակառակորդին փախուստի մատնվել, այնուհետեւ, հետապնդելով վերջիններիս, ամբողջությամբ ոչնչացրել են խմբին` իրենց դիրքերի մատույցներում: Հակառակորդին դիմագրավելու ժամանակ հայկական կողմը ունեցել է կորուստներ: Զոհվել են ՊԲ զինծառայողներ Հակոբ Գագիկի Խաչատրյանը (1996թ.), Էդուարդ Գագիկի Հայրապետյանը (1995թ.) եւ Արշակ Կարենի Հարությունյանը (1995թ.), Պաշտպանության բանակի եւս 4 զինծառայողներ վիրավորվել են, նրանցից երկուսի վիճակը ծայրահեղ ծանր է: Հայկական կողմի տվյալներով, Ադրբեջանի կողմից դիվերսիայի ժամանակ ոչնչացվել է հակառակորդի առնվազն 12 զինծառայող:

MG co-chairs to discuss Karabakh conflict in Vienna
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS: The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, the Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, James Warlick of the United States of America and Pierre Andrieu of France, will have a discussion in Vienna on the Nagorno Karabakh conflict regulation. Armenpress reports that the US co-chair James Warlick made a note about it in his Twitter blog.
“Today in Vienna we will report to the OSCE Minsk Group on renewed violence and mediation efforts. We need to make the Nagorno Karabakh conflict regulation a priority”, - noted the US co-chair James Warlick.
A fortified group of the Azerbaijani special task forces attacked the positions located in the Southern (Gyulistan) direction on March 19 at around 08:30. Due to the operation, which lasted about two hours, the position’s staff and the assisting forces, compelled the rival to flee. Our troops chased the rival and totally eliminated the group by their positions. The Press Service of the Ministry of Defense of the Nagorno Karabakh Republic informed Armenpress that the Defense Army servicemen Hakob G. Khachatryan (born in 1996), Eduard G. Hayrapetyan (born in 1995) and Arshak K. Harutyunyan (born in 1995) courageously sacrificed their lives facing the rival. Another 4 servicemen of the Defense Army were injured. The condition of the two of them is extremely serious. By the data provided by the Armenian side, at least 12 soldiers of the Azerbaijani forces were killed during the subversive action, initiated by the rival.