Կամբոջայում հանրահավաքի շուրջ 800 մասնակիցներ թունավորվել են բուտերբրոդներից
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կամբոջայում հանրահավաքի շուրջ 800 մասնակիցներ թունավորվել են բուտերբրոդներից: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է The Cambodia Daily-ն:
World Vision կազմակերպության ակցիան, որը նվիրված Էր երեխաների շահագործման դեմ պայքարին, տեղի Է ունեցել մարտի 28-ին Սիեմ Ռիփի նահանգում: Մասնակիցներին բաժանել են բուտերբրոդներ: Նույն օրվա երեկոյան հոսպիտալացվել Է շուրջ 800 մարդ, նրանք բոլորը գանգատվել են փորի սուր ցավերից, տենդից, փսխումից եւ փորլուծից: Այժմ հիվանդանոցներում մնում Է ավելի քան 120 մարդ:
Հետաքննությունը ցույց Է տվել, որ միջոցառման համար բուտերբրոդները պատրաստել են տեղի մի խումբ երիտասարդներ, բաղադրիչները գնել են World Vision-ի տրամադրած փողով: Տեղի վարչակազմի ղեկավարի խոսքով՝ թունավորման աղբյուրը բացահայտելը շատ դժվար Է. բուտերբրոդի բաղադրության մեջ եղել են աղը դրած վարունգ, կտրտած խոզի միս, պաշտետ եւ չիլիի սոուս: Ինչպես ենթադրում են բժիշկները, ախտահարույց մանրԷներ կարող Էին լինել աղածոներում կամ պաշտետում: Իրենց հերթին, World Vision-ի ներկայացուցիչները կարծում են, որ մեղավորը հերբիցիդն Է, որով մշակվել Է վարունգը:
World Vision International-ը բողոքական ոչ կառավարական կազմակերպություն Է, որն զբաղվում Է մարդասիրական օգնության  հարցերով: Կազմակերպության ընդհանուր եկամուտը գնահատվում Է ավելի քան 2,5 միլիարդ դոլար: Այն աշխատում Է ամբողջ աշխարհի գրեթե 100 երկրներում, հիմնականում կենտրոնանում Է հասարակական զարգացման, աղքատ երեխաների եւ նրանց ընտանիքների օգնության խնդիրների վրա:

На митинге в Камбодже 800 человек отравились бутербродами
В Камбодже около 800 человек на митинге отравились бесплатными бутербродами. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Cambodia Daily.
Акция организации World Vision, посвященная борьбе с эксплуатацией детей, прошла 28 марта в провинции Сием-Рип. Участникам раздавали бутерброды. Вечером того же дня были госпитализированы около 800 человек, все они жаловались на резь в животе, лихорадку, рвоту и диарею. Сейчас в больницах остаются более 120 человек.
Расследование показало, что бутерброды для мероприятия готовила группа местной молодежи, ингредиенты закупались на деньги, предоставленные World Vision. По словам главы местной администрации, источник отравления выявить очень сложно: в состав бутерброда входили соленые огурцы, нарезанная свинина, паштет и соус чили. Как предполагают врачи, болезнетворные бактерии могли содержаться в соленьях или паштете. В свою очередь, представители World Vision считают, что виной всему гербицид, которым обрабатывались огурцы.
World Vision International — протестантская некоммерческая организация, занимающаяся вопросами предоставления гуманитарной помощи. Ее общий доход оценивается более чем в 2,5 миллиарда долларов. Организация работает почти в 100 странах по всему миру, в основном концентрируется на проблемах общественного развития, помощи бедным детям и их семьям.