Հունաստանը մտադիր Է օգնություն խնդրել Ռուսաստանից. Spiegel
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հույն քաղաքական գործիչները մտադիր են տնտեսական օգնություն խնդրել Ռուսաստանից Մոսկվա կատարելիք իրենց պաշտոնական այցի ընթացքում, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Spiegel հանդեսին:
«Հունաստանն ամեն կերպ պայքարում Է սնանկացման դեմ: Քանի որ հովանավորների հետ բանակցություններն ընդհատվել են, այժմ Աթենքն օժանդակություն Է փնտրում Ռուսաստանում: Բրյուսելում եւ Բեռլինում անվստահությամբ են հետեւում մերձեցման փորձերին»,- գրել Է հրատարակությունը:
Spiegel-ի տվյալներով՝ Ալեքսիս Ցիպրասի կառավարությունը ցանկանում Է խնդրել բնական գազի գնի իջեցման, ինչպես նաեւ որոշ հունական մթերքների, մասնավորապես, թարմ մրգերի համար Ռուսաստանի սահմանած բռնարգելքի վերացման մասին:
Սպասվում Է, որ Հունաստանի Էներգետիկայի նախարար Պանայոտիս Լաֆազանիսը եւ խորհրդարանական Տանասիս Պետրակոսը այս խնրդանքը կհնչեցնեն Մոսկվա կատարելիք իրենց այցի ընթացքում, որը պլանավորված Է մարտի 30 – 31-ը: Պետրակոսը Spiegel-ին պարզաբանել Է, թե իր երկրի համար որքան Է կարեւոր այդ այցը: «Մենք ցանկանում ենք Ռուսաստանի հետ խորացնել մեր հարաբերություններն Էներգետիկայի ոլորտում եւ հուսով ենք զգալի օգուտ ստանալ դրանից»,- հայտարարել Է նա:
Եվրամիությունն անհանգստացած Է այն փաստից, որ Հունաստանի կառավարության շատ ներկայացուցիչներ իրենց «ավելի մոտ են զգում Մոսկվային, քան Բրյուսելին», նշում Է Spiegel-ը: Անհանգստությունը կապված Է այն մտքի հետ, որ Վլադիմիր Պուտինը կարող Է ուժեղացնել իր ազդեցությունը Հարավարեւելյան Եվրոպայում:
Ավելի վաղ Բրյուսելը մերժել Է Հունաստանին 1,2 միլիարդ եվրոյի վարկ տրամադրելու հարցում: Անմիջականորեն Մոսկվա կատարելիք այցից առաջ Էներգետիկայի նախարար Լաֆազանիսը հարցազրույց Է տվել, որտեղ Եվրամիությանը համարել Է «անխիղճ իմպերիալիստ», որը ձգտում Է «խեղդել» Հունաստանը:
Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը մտադիր Է Մոսկվա այցելել ապրիլի 8-ին: Իր այցի շրջանակներում Ցիպրասը պլանավորում Է հանդիպել Վլադիմիր Պուտինի հետ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Spiegel: Греция намерена просить помощи у России
Греческие политики намерены попросить у России экономической помощи в ходе своего официального визита в Москву. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает журнал Spiegel.
"Греция отчаянно борется против банкротства. Из-за того, что переговоры со спонсорами застопорились, Афины теперь ищут поддержки у России. В Брюсселе и Берлине наблюдают за попытками сближения с недоверием ", — пишет издание.
По данным Spiegel, правительство Алексиса Ципраса хочет попросить о снижении цены на природный газ, а также о снятии российского эмбарго на некоторые греческие продукты — в частности, на свежие фрукты.
Ожидается, что министр энергетики Греции Панайотис Лафазанис и парламентарий Танасис Петракос озвучат эту просьбу во время своего визита в Москву, запланированного на 30-31 марта.
Петракос объяснил Spiegel, насколько важен для его страны этот визит. "Мы хотим углубить наши отношения с Россией в сфере энергетики и надеемся получить от этого значительную пользу", — заявил он.
ЕС встревожен тем фактом, что многие представители правительства Греции чувствуют себя "ближе к Москве, чем к Брюсселю", отмечает Spiegel. Тревога связана с мыслями о том, что Владимир Путин может усилить свое влияние в юго-восточной Европе.
Ранее Брюссель отказал Греции в предоставлении ей кредита на 1,2 миллиарда евро. Непосредственно перед визитом в Москву министр энергетики Лафазанис дал интервью, в котором назвал ЕС "бессовестным империалистом", стремящимся "задушить" Грецию.
Греческий премьер-министр Алексис Ципрас намерен посетить Москву 8 апреля. В рамках своего визита Ципрас планирует встретиться с Владимиром Путиным.