Տեղաբաշխվել են 1.5 մլրդ դրամի պետական պարտատոմսեր
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինանսների նախարարությունն անցկացրել է 39 շաբաթ մարման ժամկետով պետական (գանձապետական) կարճաժամկետ AMGT3925C156 թողարկման պարտատոմսերի տեղաբաշխման աճուրդ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղկացրին ՀՀ ֆինանսների նախարարության լրատվական ծառայությունից, մարտի 27-ին տեղի ունեցած աճուրդում տեղաբաշխման ենթակա պարտատոմսերի ծավալը կազմել է 1.5 մլրդ դրամ: Պարտատոմսերի պահանջարկը կազմել է 2 մլրդ 95 մլն դրամ, որից մրցակցային` 1 մլրդ 995 մլն դրամ, իսկ ոչ մրցակցային՝ 100 մլն դրամ:
Պարտատոմսերի տեղաբաշխման ծավալը կազմել է 1.5 մլրդ դրամ: Տեղաբաշխումից ստացված հասույթը կազմել է 1 մլրդ 366 մլն 50 հազար 404 դրամ: Տեղաբաշխման միջին կշռված եկամտաբերությունը 12.9305 տոկոս է, տեղաբաշխման սահմանային եկամտաբերությունը` 13.4700 տոկոս: Աճուրդին մասնակցել են 4 գործակալ:

YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS: The Ministry of Finance conducted an auction of allocation of short-term AMGT3925C156 state (treasury) bonds of 39-week maturity period. As Armenpress was informed from the Department of Information and Public Relations of the Ministry of Finance of the Republic of Armenia, on March 27 auction the volume of the bonds to be allocated amounted to AMD 1,5 billion, and the demand reaching to AMD 2 billion 95 million, of which competitive AMD 1 billion 995 million and non-competitive AMD 100 million.
The volume of the bonds totaled to AMD 1,5 billion, the proceeds from the allocation amounted to AMD 1 billion 366 million 50 thousand 404. The weighted average yield is 12.9305%, the marginal allocation yield is 13.4700 percent.