Նախկին ԽՍՀՄ հավաքականի ֆուտբոլիստները հիշեցին Խորեն Հովհաննիսյանի անկրկնելի խաղը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախկին ԽՍՀՄ հավաքանանի ֆուտբոլիստները մեծ հաճույքով են ժամանել Հայաստան` մասնակցելու հայկական ֆուտբոլի լեգենդ Խորեն Հովհաննիսյանի 60-ամյակին նվիրված խաղին:
«Խորենը հիանալի ֆուտբոլիստ է, անկրկնելի մարդ և մարզապես լավ ընկեր: Նա օրինակ է երիտասարդների համար: Չպետք է մոռանալ այնպիսի ֆուտբոլիստներին, ինչպիսին Խորենն է:  Խոստանում եմ, որ հանդիպման ժամանակ իսկական տոն կպարգևենք թե' Խորենին,  թե' բոլոր երկրպագուներին»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց լեգենդար Վալերի Գազաևը:
ԽՍՀՄ ֆուտբոլի լեգենդներից մեկը` Եվգենի Լովչևն, իր հիացմունքը արտահայտեց այն բանի վերաբերյալ, թե կազմակերպիչները ինչպիսի հրաշալի թիմ են հավաքել: «Ես չեմ հիշում նման մի բան, որ հոբելյանական խաղի համար հավաքվի նման աստղային թիմ: Տրապատոնին պետք է մարզեր աշխարհի թիմը, ես` ԽՍՀՄ հավաքականը, ախր, ո՞ւմ մարզել: Ովքե՞ր կան ասյտեղ: Սակայն, եղավ այնպես, որ Տրապատոնին չի գա, և ես պետք մարզեմ աշխարհի թիմը»,-  ասաց  Լովչևը:
Իր հիացմունքը և ջերմ խոսքերն արտահայտեց նաև ԽՍՀՄ մեկ այլ հայտնի ֆուտբոլիստ` Իգոր Բելանովը: «Խորենին ես իսկապես հարգում եմ. դրա համար եմ այստեղ: Նա հրաշալի տեսնում էր խաղադաշտը և  լավ հարձակվող էր: Երբ ստանում էր գնդակը, մեծ դժվարությամբ կարելի էր հետ վերցնել այն»,- հիշեց Բելանովը:
Գործընկերներին համակարծիք էր Անատոլի Բիշովեցը, ով վերհիշեց «Արարատ 73»-ի կազմը, ինչպես նաև լեգենդար Իշտոյանին և Մարկարովին: «Խորեն Հովհաննիսյանին ոչին ավելի չի կարող բնութագրել, քան այն, որ նա խաղում էր «Արարատ»-ի կազմում այն ժամանակ, երբ թիմում էին լավագույնները: Նա լավագույններից մեկն էր»,- ընդգծեց նա:
Խորեն Հովհաննիսյանը, ով ասուլիսի վերջում միայն միացավ նախկին խաղընկերներին` նրանց իր խորհին շնորհակալությունը հայտնեց ներկայության համար:
Խորեն Հովհաննիսյանի 60-ամյակին նվիրված ֆուտբոլային խաղի կապակցությամբ Հայաստան ժամանած աշխարհի հավաքականի ֆուտբոլիստների մամուլի ասուլիս: Լուսանկարները` Գևորգ Պերկուպերկյանի

Football players of the former USSR team remembered Khoren Hovhannisyan the football player
YEREVAN, 27 MARCH, ARMENPRESS. Football players of the former USSR’s football team say they are very happy to be in Armenia to participate in the match dedicated to the 60th birthday anniversary of legendary Armenian football player Khoren Hovhannisyan.
“Khoren is a wonderful football player, an exceptional person and a good partner in sports. He sets an example for young football players. We must not forget players like Khoren. I promise that we will turn the football match into a real celebration for Khoren and all the fans,”legendary football player Valery Gazayev mentioned during a press conference.
One of the legends of football in the former USSR, Evgeny Lovchev said he admired the fact that the organizers had formed a wonderful team.
Another famous football player of the former USSR Igor Belanov also expressed kind words and his admiration. “I truly respect Khoren, and that’s why I’m here. He has wonderful vision and was a good attacker,”Belanov recalled.
Khoren Hovhannisyan joined the players at the end and expressed his deep gratitude to them for their presence.
Players of international football teams in Armenia for football match devoted to Khoren Hovhannisyan's 60th birthday anniversary, give press conference. Photos by Gevorg Perkuperkyan