Կիպրոսի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ է մշակել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի Հանրապետության քաղաքական կուսակցությունները Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչման կամ ժխտման քրեականացմանն ուղղված օրինագիծ են մշակել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական «Հուրիեթ» թերթը, Կիպրոսի խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական կուսակցությունների համատեղ ներկայացրած օրինագիծը պատիժներ է նախատեսում ցեղասպանությունը, պատերազմական հանցագործությունները եւ մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունները չճանաչողների համար:
Նշվում է, որ օրինագիծն առաջարկվում է ընդունել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ: Կիպրոսի Հանրապետությունը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանության իրողությունը: Ենթադրվում է, որ Կիպրոսի խորհրդարանը օրինագիծը օրակարգ կմտցնի ընթացիկ շաբաթվա մեջ:
Հայոց ցեղասպանությունը, ներկա դրությամբ, ճանաչել են աշխարհի 22 երկրներ եւ բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ:
Սակայն, Թուրքիան նախկինի պես հերքում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության զանգվածային սպանությունները (Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում բնակվում էին մոտ 2 մլն հայեր, մոտ 1,5 մլն հայեր սպանվել են 1915-1923 թթ-երի ընթացքում, մնացած կես միլիոն հայերը ցրվել են ամբողջ աշխարհով):
Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ ընդունել են Հունաստանի, Շվեյցարիայի եւ Սլովակիայի խորհրդարանները:

Parliament of Cyprus has drafted a bill criminalizing Armenian Genocide denial
YEREVAN, 23 MARCH, ARMENPRESS. The political parties of the Republic of Cyprus have drafted a bill criminalizing non-recognition or denial of the Armenian Genocide.
As “Armenpress” reports, citing the Turkish Hurriyet, the bill jointly submitted by all the political parties represented in the Parliament of Cyprus envisages penalties for those who fail to recognize genocide, war crimes and the crimes against humanity.
It is mentioned that it is proposed to pass the bill on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide. The Republic of Cyprus has recognized the Armenian Genocide. It is assumed that the Parliament of Cyprus will include the bill in the agenda this week.
Currently, 22 countries and several international organizations have recognized the Armenian Genocide.
However, as in the past, Turkey denies the mass killings of the Armenian population of the Ottoman Empire during WWI (nearly 2 million Armenians were living in the Ottoman Empire prior to WWI, nearly 1.5 million Armenians were killed between 1915 and 1923, the remaining 500,000 Armenians became dispersed across the globe).
The Parliaments of Greece, Switzerland and Slovakia have passed bills criminalizing the denial of the Armenian Genocide.