Հայտարարության ընդունումը կվկայի, որ Հայաստանը ճանաչում է հույների և ասորիների ցեղասպանությունը. Էդուարդ Շարմազանով
Հայտարարության ընդունումը կվկայի, որ Հայաստանը ճանաչում է հույների և
ասորիների ցեղասպանությունը. Էդուարդ Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի հայտարարության ընդունումը «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1915-1923 թթ. իրականացված հույների և ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» կնշանակի, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է հույների և ասորիների ցեղասպանությունը: Այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ պատասխանելով ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կորյուն Նահապետյանի հարցին: «Մենք ընտրել ենք հայտարարության տարբերակը, որովհետև շատ կարևոր դեպքերում է Հայաստանի Ազգային ժողովը հայտարարություն ընդունում: Եվ այս դեպքում մեր առաջարկն է եղել, քննարկել ենք և եկել այն եզրակացության, որ հայտարարության ընդունումն ավելի նպատակահարմար է, որովհետև միշտ չէ, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարություն է ընդունում: Եվ այս իմաստով, նախագիծը ներկայացնելով որպես դատապարտող հայտարարություն, մենք կրկնակի անգամ ցանկացել ենք ցույց տալ մեր հանրությանը, թե մեր հույն և ասորի եղբայրներին և քույրերին, թե միջազգային հանրությանը, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը, բոլոր քաղաքական ուժերը կարևորում են հույների և ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության դատապարտումը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Շարմազանովը:
Կորյուն Նահապետյանի մյուս հարցին, թե ինչո՞վ կարելի է բացատրել հույների և ասորների ցեղասպանության սահմանափակ թվով ճանաչումները, Շարմազանովը պատասխանեց, որ դա միգուցե նաև հունական և ասորական կողմից միասնական աշխատանքի թերացումն է: «Մի բան կարող եմ շեշտել, որ երբ Շվեդիայում ընդունվեց հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևը, դա տեղի ունձցավ երեք համայնքների միասնական աշխատանքի արդյունքում:  Մենք պետք է միասնական լինենք: Մենք պետք է մեր բոլոր ուժերը միավորենք, որ կարողանանք պայքարել թուրքական ժխտողականության դեմ»,- ընդգծեց ԱԺ փոխնախագահը:

Adoption of declaration to certify that Armenia recognizes Greek and Assyrian genocide: Eduard Sharmazanov
YEREVAN, 23 MARCH, ARMENPRESS. The declaration of the National Assembly “On the Genocide of the Greeks and Assyrians Perpetrated by Ottoman Turkey between 1915 and 1923” means that the Republic of Armenia recognizes the Greek and Assyrian genocide.
This is what Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Eduard Sharmazanov said in response to Deputy of the faction of the Republican Party of Armenia of the National Assembly Koryun Nahapetyan's question. “We have chosen to adopt a declaration because the National Assembly of Armenia adopts declarations in very important cases. In this case, we proposed, discussed and came to the conclusion that the adoption of a declaration would be more appropriate because the National Assembly of the Republic of Armenia doesn't always adopt a declaration. In this sense, by submitting the draft as a declaration on condemnation, we want to show society, our Greek and Assyrian brothers and sisters and the international community once again that the National Assembly of the Republic of Armenia and all the political forces attach importance to condemnation of the genocide perpetrated against the Greeks and Assyrians,” Sharmazanov underscored, as “Armenpress” reports.
In response to Koryun Nahapetyan’s other question regarding the reason for a limited number of cases of recognition of the Greek and Assyrian genocide, Sharmazanov said perhaps that was also due to the fact that the Greeks and Assyrians haven’t succeeded in working together. “One thing that I can emphasize is that when the resolution condemning the genocide of the Armenians, Greeks and Assyrians was adopted in Sweden, it was adopted through the combined efforts of the three communities. We have to be united. We have to combine all our efforts so that we can fight against the denial of the Turks,” the Deputy Speaker of the National Assembly emphasized.