ՄԱԿ-ում ցուցադրվել են հայ կանանց գործվածքային ձեռագործ իրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը Հայ օգնության միության (ՀՕՄ) հետ համատեղ, ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում մարտի 5-ին կազմակերպել է ընդունելություն, որով ազդարարվել է «Ասեղնագործություն գոյատևելու համար» խորագրով հայ կանանց ձեռագործ իրերի ցուցահանդեսի պաշտոնական մեկնարկը: Ընդունելությանը ներկա են եղել հոգևոր դասի, ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների, տեղական ու միջազգային տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, լրագրողներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ընդունելությանն իր ողջույնի խոսքում ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ ցուցահանդեսի միջոցով ներկայացվում է մի ժողովրդի պատմություն, ով ճիշտ 100 տարի առաջ ենթարկվել է ոճրագործության, ինչն այն ժամանակ բնութագրվել է որպես «հանցագործություն մարդկության և քաղաքակրթության դեմ»: Ըստ Մնացականյանի, ուսումնասիրելով հայերի դեմ իրագործված այդ եղեռնագործությունը, Ռաֆայել Լեմկինը երեք տասնամյակ անց ստեղծել է «ցեղասպանություն» տերմինը:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն ընդգծել է ցուցահանդեսի առաձնահատկությունը, քանի որ այն, միահյուսելով «խորհրդանշականն ու իրականությունը», ի ցույց է դնում եղեռնից մազապուրծ եղած կանանց մասին պատմություն: Ըստ դեսպանի, հայ կանայք, ապաստան գտնելով այլ երկրներում, ի զորու են եղել վերականգնել իրենց կյանքը և վերահաստատել իրենց ինքնությունը` հարմարվելով նոր միջավայրին ու իրականությանը: Երախտագիտություն հայտնելով ՀՕՄ-ին և ցուցահանդեսի մյուս աջակիցներին՝ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը շեշտել է, որ իր ժողովուրդը ոչ միայն կարողացավ ուժ գտնել` հիմնելու հզոր կառույցներ սփյուռքում, այլև, ի վերջո, ճանապարհ հարթեց` վերականգնելու իր պետականությունը և կանգնելու ՄԱԿ-ի մյուս անդամների կողքին:
Իր խոսքում ՀՕՄ-ի ատենապետ Վիքի Մարաշլյանը մատնանշել է ցուցահանդեսի կարևորությունը կանանց առաջխաղաղացման ու Կանանց կարգավիճակի հանձնաժողովի 59-րդ նստաշրջանի լույսի ներքո։ ՀՕՄ-ի ատենապետը նշել է. «Արվեստի այս գործերի ցուցադրմամբ մենք այսօր միասին հավաքվել ենք տոնելու մեր նախնիների, մայրերի ու կանանց տոկունությունը, զարթոնքն ու ձեռքբերումները»:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են ԱՄՆ հայկական թանգարանից բերված հայ կանանց գործվածքային ձեռագործ իրերի ցուցանմուշներ` 19-րդ դարի վերջերից մինչև մեր օրերը:

Armenian women’s handmade textiles showcased at the United Nations
YEREVAN, 6 MARCH, ARMENPRESS. On March 5, the Permanent Representation of the Republic of Armenia to the United Nations, in association with the Armenian Relief Society (ARS), hosted a reception that marked the official launch of the exhibition showcasing the handmade items made by Armenian women with the title “Embroidery for Survival”. Among those attending the reception were clergymen, representatives of UN-member states, local and international organizations, as well as public and political figures and journalists. As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, in his welcome speech at the reception, Permanent Representative of the Republic of Armenia to the United Nations Zohrab Mnatsakanyan mentioned that the exhibition was a presentation of the history of the Armenian people who, exactly a century ago, were the victims of a crime that, at the time, was described as “a crime against humanity and civilization”.
The Permanent Representative stated that the exhibition showcases the history of the Armenian women who survived the Armenian Genocide. According to Mnatsakanyan, taking shelter in foreign countries, Armenian women managed to get their lives back on track and reaffirm their identity while adapting to the new reality and environment.
In her speech, ARS Chairwoman Vickie Marashlian pinpointed the importance of the exhibition under the light of women’s advancement and the 59th session of the Commission on the Status of Women and mentioned:“By showcasing these works of art, we have gathered to celebrate the courage, awakening and achievements of our ancestors, mothers and women.”