Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Սլովակիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր` մարտի 6-ին, իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Սլովակիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետեր Պրիպուտենը (նստավայրը՝ Մոսկվա): Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Պետեր Պրիպուտենն իր փորձն ու մասնագիտական հմտություններն առավելագույնս կներդնի ի նպաստ հայ-սլովակյան կապերի ամրապնդման, նրա պաշտոնավարման ընթացքը կառանձնանա բարձրաստիճան փոխայցելությունների ու երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացմամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման հնարավորություններին ու հեռանկարին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, ընդգծել հատկապես տնտեսական, մշակութային, կրթական և մի շարք այլ ոլորտներում փոխգործակցությունն ընդլայնելու, առկա ներուժի լիարժեք օգտագործման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Սլովակիայի խորհրդարանին՝ 2004թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար և դեսպան Պետեր Պրիպուտենին ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ 2015թ. անցկացվելիք միջոցառումներն ու դրանց խորհուրդը:
Դեսպան Պետեր Պրիպուտենը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի և բարեմաղթանքների համար, վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի ամեն հնարավորը՝ հայ-սլովակյան հարաբերությունները զարգացնելու և խորացնելու, երկու ժողովուրդների բարեկամությունն առավել ամրապնդելու համար:

YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. Peter Priputen (residence in Moscow), the newly-appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Slovak Republic to the Republic of Armenia, today handed his credentials over to the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan.
The Mass Media and Public Relations Department of the President’s Office informed “Armenpress” that Serzh Sargsyan congratulated the ambassador on his appointment and wished him success in fulfilling his diplomatic duties in our country. Serzh Sargsyan expressed the hope that Peter Priputen would use his experience and professional skills maximally to strengthen Armenian-Slovak ties, and that his tenure would be marked by intensification of senior-level reciprocal visits and of political dialogue between the two countries.
The interlocutors discussed a broad range of issues concerning the opportunities for development of multifaceted cooperation between the two countries and its prospects. They also stressed the need to broaden cooperation especially in economic, cultural, educational and in a series of other sectors, as well as to utilize the present opportunities to their full potential.
At the meeting, President Serzh Sargsyan expressed his gratitude to the Slovak Parliament for the recognition of the Armenian Genocide in 2004 and introduced Ambassador Peter Priputen to the events geared towards marking the Armenian Genocide Centenary this year and spoke about their significance.
Ambassador Peter Priputen thanked for the congratulations and best wishes, assuring that during his tenure he would do his best to boost and deepen Armenian-Slovak relations and further reinforce the two peoples’ friendship.