Սլովակիան կարևորում է Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ-ում Սլովակիայի նորանշանակ դեսպան Պետեր Պրիպուտենը (նստավայրը` Մոսկվա) մարտի 5-ին իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ նախարարի տեղակալը նշել է, որ բարեկամության և նույնական արժեքների վրա խարսխված հայ-սլովակական հարաբերություններն ամուր հիմք են հանդիսանում փոխշահավետ համագործակության զարգացման համար:
Նախարարի տեղակալը հաջողություն է մաղթել դեսպանին իր առաքելության մեջ՝ հույս հայտնելով, որ դեսպանը նոր լիցք կհաղորդի ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում հարաբերությունների ընդլայնմանն ու համագործակցության խորացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Պրիպուտենն ասել է, որ Սլովակիայում նույնպես մեծ կարևորություն են տալիս երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը: Նա վստահեցրել է, որ կներդնի առավելագույն ջանքեր` Հայաստանի և Սլովակիայի միջև համակողմանի փոխգործակցության զարգացումն առաջ մղելու համար:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-սլովակական հարաբերությունների օրակարգային հարցեր` քաղաքական, տնտեսական և այլ ոլորտներում իրականացվող համագործակցությունը և նախատեսվող համատեղ ծրագրերը:

Slovakia attaches importance to development of relations with Armenia: Ambassador
YEREVAN, 5 MARCH, ARMENPRESS. Newly appointed Ambassador of Slovakia to the Republic of Armenia Peter Priputen (seat in Moscow) handed on March 5 the copies of his credentials over to Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Karen Nazaryan. As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, congratulating the Ambassador on his appointment, the Deputy Minister mentioned that the Armenian-Slovakian relations, which are hinged on friendship and the same value, serve as a strong basis for the development of the mutually beneficial cooperation.
The Deputy Minister wished the Ambassador success in his mission and voiced hope that the Ambassador would bring a new sweep to the expansion of relations and to the deepening of cooperation in bilateral and multilateral formats.
Expressing gratitude for the reception and the kind wishes, Ambassador Priputen said Slovakia also attached great importance to the development of the relations between the two countries and assured that he would put in all his efforts for the advancement of multilateral cooperation between Armenia and Slovakia.