Սիրիայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված խորհրդարանական լսումներ են անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Ժողովրդական ժողովը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված նիստ է գումարել: Նիստը նախաձեռնել են Ժողովրդական ժողովի մարդու իրավունքների և արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների անդամ Մարիա Սաադեն և այլ պատգամավորներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկցրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, մինչ նիստի մեկնարկը Սիրիայի Ժողովրդական ժողովի նախագահ, դոկտոր Մուհամմադ Ջիհադ ալ Լահամն ընդունել է Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանին, Դամասկոսի Հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանին, Կաթողիկե համայնքի հոգևոր ներկայացուցիչ վարդապետ Գևորգ Բահիին, Դամասկոսի հայ համայնքի քաղաքական և գավառական ժողովների ղեկավարներին, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներն իրականացնող Սիրիայի հանձնաժողովի անդամներին:
Մուհամմադ Ջիհադ ալ Լահամը ողջունել է դեսպան Փոլադյանին և նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամներին, որից հետո մասնակիցները քննարկել են հայ-սիրիական միջխորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Հանդիպման ընթացքում դեսպան Փոլադյանը զրուցակցին ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները:
Սիրիայի Ժողովրդական ժողովի ղեկավարի հետ հանդիպմանը հաջորդել է Ժողովրդական ժողովի նիստը` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Նիստի ընթացքում դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով Սիրիայի Ժողովրդական ժողովին, որպես կարևոր հանգամանք ընդգծեց այն փաստը, որ Սիրիան, Ցեղասպանության օրերին դառնալով հանգրվան մազապուրծ հայերի համար, այսօր` 100 տարի անց, իրականացնում է նման միջոցառում երկրի օրենսդիր մարմնում:
Սիրիայի Ժողովրդական ժողովի հանձնաժողովների անդամների առջև Հայոց ցեղասպանության մասին պատմական համառոտ զեկույցով հանդես են եկել Դամասկոսի համալսարանի դասախոս, պատմական գիտությունների թեկնածու Նորա Արիսյանը: Լսումների ընթացքում ելույթ են ունեցել Սիրիայի Ժողովրդական ժողովի մի շարք անդամներ, ովքեր արտահայտել են իրենց համերաշխությունը հայ ժողովրդին` մեկ անգամ ևս ընդգծելով հայերի դերը Սիրիայի սոցիալ-տնտեսական և հասարակական կյանքում:

YEREVAN, 4 MARCH, ARMENPRESS. The Syrian People’s Assembly convoked a session dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The session was organized by member of the Assembly’s human rights and foreign relations committees Maria Saade and other MPs. As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, prior to the launch of the session, Speaker of the Syrian People’s Assembly, Dr. Mohammad Jihad al-Laham received Ambassador of the Republic of Armenia to Syria Arshak Poladyan; leader of the Armenian Diocese of Damascus, Father, Bishop Armash Nalbandian; spiritual representative of the Catholic Community, Archimandrite Kevork Bahi; the leaders of municipal and provincial assemblies of the Armenian community of Damascus, as well as members of the committee coordinating the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in Syria.
Mohammad Jihad al-Laham greeted Ambassador Poladyan and his accompanying delegates, after which the participants of the meeting discussed issues relating to the Armenian-Syrian inter-parliamentary cooperation. During the meeting, Ambassador Poladyan talked about the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
The meeting with the president of the Syrian People’s Assembly was followed by the Assembly’s session dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The Ambassador expressed gratitude to the Syrian People’s Assembly and mentioned the important fact that Syria became a milestone for Armenians who escaped the Armenian Genocide and is a milestone 100 years later by organizing this event in parliament.