Ֆրենկ Փալոնեն, Ջիմ Կոստան և Քերոլայն Քլարքը Կոնգրեսում հիշատակել են Սումգայիթի և Բաքվի ջարդերը
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կալիֆորնիա, Նյու Ջերսի, Միչիգան, Մասաչուսեթս նահանգների օրենսդիրները ելույթներ են ունցել Կոնգրեսի բարձր հարթակում՟ ոգեկչելով 1980-ական թվականների վերջին և 90-ականների սկզբին Ադրբեջանում հայկական կոտորածների զոհերի հիշատակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Կոնգրեսում հայկական հարցերով հանձնախմբի հմինադիր և նախագահ, ամերիկացի կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնեն իր ելույթում նշել է, որ հարյուրավոր մարդիկ են սպանվել, բռնաբարվել և վիրավորվել ադրբեջանահայերի դեմ իրականցված հալածանքների և սպանությունների արդյունքում:
«Ոստիկանական ուժերը աչք են փակել տիրող իրավիճակի վրա և թույլ տվել, որ հանցագործությունները շարունակվեն երեք օր: Դրանից հետո Ադրբեջանը փորձել է քողարկել այդ հանցագործությունները և վերաշարադրել պատմությունը»,- հայտարարել է Փալոնեն: «Կոնգրեսում հայկական հարցերով հանձնախմբի իմ գործընկերների հետ մենք շարունակում ենք մեր ջանքերը՟ փորձելով լույս սփռել այդ իրադարձությունների վրա, որպեսզի այդ մարդկային կորուստները չմոռացվեն», - խոստացել է նա:
Կոնգրեսական Ջիմ Կոստան էլ անդրադարձել է  Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման հարցին` ընդգծելով նրա ազատության և ինքնիշխանության իրավունքը: «Ադրբեջանի կառավարությունն այսօր էլ շարունակում է իր ագրեսիվ գորոծողությունները», -ընդգծել է Կոստան` ԱՄՆ օրենսդիրներին հիշեցնելով նոյեմբերին հայկական ուղղաթիռի վրա կատարված հարձակումը, որի հետևանքով երեք հայ զինծառայողներ են զոհվել: «Այս ագրեսիան ամբողջովին անընդունելի է և վնասում է խաղաղ կարգավորման ջանքերին»,- նշել է նա:
«Ես հպարտ եմ այսօր կանգնել այստեղ` ԱՄՆ հայ համայնքի կողքին, հիշատակելու և սգալու այս անասելի ողգերգությունը»,- դիմելով իր հայ ընտրողներին` ասել է ԱՄՆ օրենսդիր Քերոլայն Քլարքը: Նա անդրադարձել է Սումգայիթի, Բաքվի և Կիրովաբադի ջարդերի հետևանքով տեղահանված հայ ընտանքիներին, ովքեր ապաստան են գտել ԱՄՆ-ում  և այսօր մեծ ներդրում ունեն այդ երկրի, և հատկապես «Մասաչուսեթսի զարգացման գործում»:
Հիշեցնենք, որ Սումգայիթյան ջարդերին նվիրված ելույթներով են հանդես եկել նաև Բրեդ Շերմանը, Ադամ Շիֆը, Ջուդի Չուն:

Американские конгрессмены выступили с заявлениями, почтив память жертв погромов армян в Азербайджане
Американские конгрессмены выступили с заявлениями, почтив память жертв погромов
армян в Азербайджане
Американские конгрессмены из Калифорнии, Нью-Джерси, Мичигана и Массачусетса в Конгрессе США выступили с заявлениями, почтив память жертв погромов армян в Азербайджане в конце 1980-х и начале 90-х. Как сообщает Арменпресс, основатель и председатель комиссии по армянским вопросам в Конгрессе США, конгрессмен Фрэнк Палоне отметил в своем выступлении, что в результате погромов были убиты, изнасилованы и ранены сотни азербайджанских армян.
«Полиция закрывала глаза на ситуацию и позволила, чтобы преступления продолжались три дня. После этого Азербайджан попытался скрыть это преступление и переиначить историю», - заявил Палоне.
Он пообещал, что вместе с коллегами из комиссии по армянским вопросам в Конгрессе США продолжит усилия, пытаясь раскрыть эти события, чтобы человеческие жертвы не были забыты.
Конгрессмен Джим Коста коснулся вопроса самоопределения народа Нагорного Карабаха, подчеркнув его право на свободу и суверенитет. «Правительство Азербайджана и сегодня продолжает свои агрессивные действия», - подчеркнул Коста, напомнив конгрессменам о нападении на армянский вертолет в ноябре прошлого года, в результате которого погибли трое армянских военнослужащих.
«Эта агрессия неприемлема и наносит вред усилиям по мирному урегулированию», - отметил он.
«Я горда сегодня быть здесь, рядом с армянской общиной, понимать и скорбеть по этой неописуемой трагедии», - обращаясь к своим армянским избирателям, сказала конгрессмен Керолайн Кларк.
Она коснулась армянских семей, ставших жертв погромов в Кировабаде, Сумгаите и Баку, которые попросили убежища у США и сегодня имеют большой вклад в развитии страны, особенно «в развитии Массачусетса».
Напомним, что с заявлениями о погромах в Сумгаите в Конгрессе США выступили также Брэд Шерман, Адам Шифф, Джуди Чу.