Լիբանանցի 50 գործարարներ կծանոթանան ՀՀ գյուղատնտեսության ոլորտում ներդրումների հնարավորությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանցի գործարարներն երկրի գյուղատնտեսության նախարարի գլխավորությամբ կայցելեն Հայաստան` ծանոթանալու գյուղտնտեսության ոլորտի ներդրումային հնարավորություններին: Այս մասին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է Հայաստանում Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան Մաքարոնը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հանդիպման ժամանակ նախարարը գոհունակություն է հայտնել գյուղատնտեսության ոլորտում երկկողմ համագործակցության  ներկա մակարդակի վերաբերյալ: «Մենք շատ բարձր ենք գնահատում Ձեր ջանքերը հայ-լիբանանյան  բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում, քանի որ Լիբանանը  մեզ  համար  շատ կարևոր գործընկեր է, որն ունի  նաև մեծ հայկական համայնք», - նշել է նախարարը:
Դեսպան Ժան Մաքարոնն իր հերթին նախարարին է հղել Լիբանանի գյուղատնտեսության նախարար Աքրամ Շահիբի ողջույնն ու առաջիկայում Լիբանան այցելելու հրավերը` երկրի գյուղատնտեսական նորամուծություններին ծանոթանալու համար: Նա նաև տեղեկացրել է, որ լիբանանյան ընկերություններից մեկը ցանկություն է հայտնել բարեգործական նպատակներով Աշտարակ քաղաքին նվիրաբերել շուրջ 20 հազար եղևնու տնկիներ, որոնց համար արդեն հատկացված է հողատարածք:
Նշելով, որ առաջիկայում նախատեսվում է Լիբանանի գյուղատնտեսության նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան, որի կազմում կլինեն շուրջ 50 լիբանանցի գործարարներ` դեսպանը համոզմունք է հայտնել, որ այցը հրաշալի առիթ կարող է հանդիսանալ գյուղատնտեսության բնագավառում հայ-լիբանանյան նոր գործարար կապերի հաստատման և դեպի Հայաստան լիբանանյան կապիտալի ներհոսքի համար:
Նախարար Կարապետյանը  նույնպես ընդգծել է նմանատիպ այցերի կարևորությունն ագրարային ոլորտում երկկողմ հարաբերությունների խթանման համար և շեշտել, որ որպես ներդրման հնարավոր ուղղություն առաջնահերթ դիտարկում է անասնապահության ոլորտը և մասնավորապես` ոչխարաբուծությունն ու թռչնաբուծությունը:
Հանդիպման ավարտին նախարարը ևս մեկ անգամ պատրաստակամություն է հայտնել աջակցություն ցուցաբերել հայ-լիբանանյան փոխգործակցության խորացման և ընդլայնման հարցում:

50 Lebanese businesspeople to become familiar with investment opportunities in Armenia’s agriculture
50 Lebanese businesspeople to become familiar with investment opportunities in Armenia’s
agriculture
YEREVAN, 4 MARCH, ARMENPRESS. A delegation of Lebanese businesspeople led by Lebanon’s Minister of Agriculture will visit Armenia to become familiar with the opportunities for making investments in the sphere of agriculture. This is what Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lebanon to Armenia Jean Makaron said during a meeting with Minister of Agriculture of the Republic of Armenia Sergo Karapetyan.
As the Department of Information and Public Relations of the Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, during the meeting, the minister expressed satisfaction with the current level of cooperation in the sphere of agriculture.
In his turn, Ambassador Makaron conveyed Lebanese Minister of Agriculture Akram Shahib’s greetings and the invitation to visit Lebanon to become familiar with the innovations in Lebanon’s agriculture and informed that a Lebanese company would like to donate nearly 20,000 seedlings for fir trees to the city of Ashtarak, for which a land parcel has already been allocated.
Mentioning that a delegation of nearly 50 Lebanese businesspeople led by Lebanon’s Minister of Agriculture will soon be visiting Armenia, the Ambassador expressed certainty that the visit could serve as a wonderful opportunity for the establishment of Armenian-Lebanese business relations and the inflow of Lebanese capital to Armenia.