Երկրագնդի ամենածեր կինը վաղօրոք Է տոնել իր 117-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկրագնդի ամենածեր կինը՝ Միսաո Օկավան, որը ծնվել Է 1898 թվականի մարտի 5-ին Օսակայում, իր 117-ամյակը տոնել Է ժամանակից շուտ, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC News-ին:
Տոնական միջոցառումները մարտի 4-ին՝ նրա փաստական ծննդյան օրից մեկ օրառաջ, անցկացվել են Օսակայի ծերանոցում, որտեղ այժմ ապրում Է երկարակյաց կինը: Թե ինչն Է կնոջը դրդել ծննդյան օրը ժամանակից շուտ նշել, չի ճշտվում:
Ելույթ ունենալով միջոցառմանը՝ Միսաո Օկավան հայտարարել Է, որ 117 տարին «այնքան Էլ երկար ժամանակաշրջան» չի համարում: Ծերանոցի անձնակազմը պատմել Է, որ վերջին ամիսներին Օկավայի մոտ լսողության հետ կապված խնդիրներ են առաջացել, եւ նա սկսել Է փոքր-ինչ ավելի դանդաղ շարժվել, սակայն պահպանում Է առողջ դատողությունը:
Միսաո Օկավան ծնվել Է Օսակայից ոչ հեռու գտնվող Տենամա գյուղում: 1919 թվականին նա ամուսնացել Է, ծնվել են նրա երեք երեխաները: 1931 թվականին Օկավան այրիացել Է: Այժմ նա, բացի երկու աղջիկներից ու որդուց, ունի չորս թոռ եւ վեց ծոռ: 2013 թվականին կինը Գիննեսի ռեկորդների գրքի կողմից ճանաչվել Է Երկրագնդի՝ ներկայում ապրող ամենածեր բնակիչը:

Старейшая жительница Земли отпраздновала 117-летие заранее
Старейшая жительница Земли Мисао Окава (Misao Okawa), которая родилась 5 марта 1898 года в Осаке, заранее отметила 117-летие, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Праздничные мероприятия прошли 4 марта — за день до ее фактического дня рождения — в доме престарелых в Осаке, где сейчас живет долгожительница. Что подтолкнуло женщину отметить день рождения заранее, не уточняется.
Выступая на празднике, Мисао Окава заявила, что не считает 117 лет «таким уж длительным периодомե. Персонал дома престарелых рассказал, что в последние месяцы у Окавы появились проблемы со слухом и она стала немного медленнее двигаться, однако сохраняет здравый ум.
Мисао Окава родилась в деревне Тенама недалеко от Осаки. В 1919 году она вышла замуж, в браке у нее родились трое детей. В 1931 году Окава овдовела. Сейчас у нее, кроме двух дочерей и сына, есть четверо внуков и шестеро правнуков. В 2013 году женщина была признанаКнигой рекордов Гиннесса старейшим ныне живущим жителем Земли.