Դեր Զորի եկեղեցու ավիրումը խորհրդանշական կապ է անցյալում և այսօր մարդկության դեմ հանցագործությունների միջև
Դեր Զորի եկեղեցու ավիրումը խորհրդանշական կապ է անցյալում և այսօր
մարդկության դեմ հանցագործությունների միջև
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մարտի 3-ին ելույթ է ունեցել Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդի 28-րդ նստաշրջանին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, իր խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է. «Որպես Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար` ինձ համար առանձնահատուկ կարևորություն է ներկայացնում Մարդու իրավունքների խորհրդում այսօր ելույթ ունենալը, քանզի այս տարի ողջ աշխարհում ոգեկոչվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը»։
«Վերջին տարիներին Մարդու իրավունքների խորհուրդը ընդլայնել է իր աշխատանքի թեմատիկ շրջանակները՝ առավել համապարփակ արձագանքելու աշխարհի տարբեր հատվածներում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներին` ուշադրություն դարձնելով ամենախոցելի խմբերի պաշտպանության հարցերին: Կրոնական և էթնիկ փոքրամասնությունների պաշտպանությունը պահանջում է միջազգային հանրության արագ արձագանքը և գործողությունները, քանի որ ահաբեկչական խմբերը իրագործում են մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումներ:
Մեկ շաբաթ էլ չի անցել այն օրից, երբ մենք բոլորս տեսանք սահմռկեցուցիչ տեսանյութը, թե ինչպես են այսպես կոչված «Իսլամական պետության» գրոհայինները Մոսուլի թանգարանում ավիրում 2700-ամյա հուշարձանները: Քաղաքակրթության դեմ ուղղված այս ոճիրը աղաղակող հիշեցումն է անցյալում տեղի ունեցած նմանատիպ բարբարոսությունների` Բամիանի Բուդդայի արձանների, Տիմբուկտուի դամբարանների և Նախիջևանում հայկական միջնադարյան հազարավոր խաչքարերի ոչնչացմանը: Բարբարոսները պատերազմ են հայտարարել քաղաքակիրթ աշխարհին:
Այլոց քաղաքակրթությանը պատկանող արժեքների հանդեպ անհանդուրժողականությունը, մշակութային կամ կրոնական ժառանգության վնասումը, ավիրումը պետք է վճռականորեն դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից:
Հայաստանը անվերապահորեն դատապարտել է ԻԼԻՊ-ի, Ալ Նուսրայի, այլ ահաբեկչական խմբերի կողմից իրականացված ոճրագործություններն ու վայրագությունները և կոչ է արել միջազգային հանրությանը վճռական քայլեր ձեռնարկել այս նոր արհավիրքի դեմ, թույլ չտալ, որպեսզի ահաբեկիչները օգտվեն օտարերկրյա զինյալների և ֆինանսական հոսքերից, և այլ երկրների տարածքներն օգտագործեն` հարձակումներ իրականացնելու նպատակով։ Այս համատեքստում Հայաստանը միանգամայն սատարում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձևերի լիակատար իրականացմանը»,- ասել է Հայաստանի արտգործնախարարը։
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին` նախարար Նալբանդյանը շեշտել է. «Ահաբեկիչների կողմից սիրիական Դեյր Զոր քաղաքի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու ավիրումը, որը Հայոց ցեղասպանության բազմաթիվ զոհերի մասունքները ամփոփող սրբատեղի էր, ցավալի, բայց, միևնույն ժամանակ, խորհրդանշական կապ է մարդկության դեմ անցյալում և այսօր գործած հանցագործությունների միջև:
Հիրավի, «մարդկության դեմ հանցագործություններ» հասկացությունը, որպես այդպիսին, միջազգային իրավական համակարգ է ներմուծվել 1915թ. մայիսի 24-ին Դաշնակից տերությունների` Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի հռչակագրում, որով նրանք նախազգուշացնում էին հայ ժողովրդի դեմ իրականացվող ոճրագործությունների կազմակերպիչներին»։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը խոսել է Հայաստանի երկրորդ Համընդհանուր պարբերական զեկույցի մասին. «Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը մշտական և շարունակական գործընթաց է: Ս.թ. հունվարի 22-ին Հայաստանը ներկայացրեց իր երկրորդ Համընդհանուր պարբերական զեկույցըՀայաստանի առաջին զեկույցի շրջափուլից ի վեր Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարություն և տարբեր Ազգային գործողությունների ծրագրեր են ընդունվել: Մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում գրանցվել են Հայաստանի պարտավորությունների կատարման էական դրական զարգացումներ: Միջազգային զեկույցների համաձայն` Հայաստանում գրանցվել են էական դրական ձեռքբերումներ՝ ժողովրդավարական բարեփոխումների, արդյունավետ կառավարման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, հավաքների, խոսքի, մամուլի, համացանցի ազատության և այլ ոլորտներում»։
Իր ելույթում նախարար Նալբանդյանը, անդրադառնալով ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ Հայաստանի ներկայացրած բանաձևին, ասել է. «Մարդու իրավունքների խորհուրդը էական դեր է խաղացել պետությունների՝ Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայից բխող պարտավորություններն ուղղորդելու մարդու իրավունքների համակարգված պաշտպանության և ցեղասպանությունների կանխարգելման բանաձևերի ընդունման գործում:
Այս տարի Հայաստանը կրկին նախաձեռնել է ցեղասպանությունների կանխարգելման բանաձև: Առկա է միջազգային հանրության աճող համաձայնությունն առ այն, որ ցեղասպանությունների կանխարգելումը մշտապես պահանջում է քաղաքակիրթ աշխարհի մշտական ուշադրությունը և առավելագույն ջանքերը՝ առանց ստորադասելու այդ վեհ գաղափարը աշխարհաքաղաքական հաշվարկներին:
Միջազգային հանրության բոլոր անդամները պետք է միասնական լինեն` ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու իրենց ջանքերում, և մենք կոչ ենք անում բոլոր անդամ-պետություններին` սատարելու այս բանաձևը, այնպես, ինչպես արվեց երկու տարի առաջ»։

Destruction Sts Martyrs Church in Deir el-Zor is symbolic link between past and present crimes against humanity: Armenia's FM
Destruction Sts Martyrs Church in Deir el-Zor is symbolic link between past and present
crimes against humanity: Armenia's FM
YEREVAN, MARCH 4, ARMENPRESS. The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandian made a statement at the High Level Segment of the 28th Session of the UN Human Rights Council in Geneva on March 3. The Press, Information and Public Relations Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informed “Armenpress” that the statement runs as follows:
Mr. High Commissioner,
Distinguished Members of the Human Rights Council,
Allow me to join previous speakers in congratulating Ambassador Rücker on his election as the President of the Human Rights Council, and to wish him success in this important endeavor.
As the Foreign Minister of Armenia, it is of particular significance for me to address Human Rights Council, today, since this year, in the whole world the Centennial of the Armenian Genocide is commemorated.
In recent years, the Human Rights Council has expanded the thematic scope of its work to respond to gross violations of human rights in various parts of the world drawing attention to the issues of protection of the most vulnerable groups. The protection of religious and ethnic minorities requires the urgent attention and actions of international community, due to massive human rights violations perpetrated by the terrorist groups.
Less than a week ago we all saw the chilling video footage of how the ISIS militants were smashing the 2.700 years old statues in the Mosul museum. This crime against civilization is an appalling reminder of earlier similar barbaric acts of destruction of Bamian Budda’s statues, Mausoleums of Timbuktu and thousands of Medieval Armenian cross-stones in Nakhijevan. Barbarism has declared a war against the civilized world.
Intolerance towards the values of civilization belonging to others, damaging or destroying cultural or religious heritage must be resolutely denounced by the international community.
Armenia has unequivocally condemned the atrocities and violence committed by ISIS, Al Nusra, other terrorist groups and called on the international community to take firm actions against this new scourge, preventing the terrorists to profit from the flow of foreign fighters and financial assets, and to initiate cross-border attacks, using the territories of neighboring states. In this regard, Armenia strongly supports the full implementation of the appropriate UN Security Council resolutions.
The destruction by those terrorists, of the Saint Martyrs Armenian Church in Syrian town of Deir el-Zor, which was a sanctuary for the remains of many victims of the Armenian Genocide is a sad, yet symbolic link between past and present crimes against humanity.
Indeed, the very concept of “crimes against humanity” entered the international legal system on May 24th, 1915 in a special declaration by the Allied Powers – Russia, France and Great Britain, who warned the perpetrators of the atrocities against the Armenian people.
The protection of human rights is by nature a permanent and ongoing process. On January 22nd of this year Armenia presented its second UPR report to the Human Rights Council. Since Armenia’s first review cycle the National Strategy on Human Rights Protection and various National Action Plans were adopted. There have been significant positive developments regarding Armenia’s compliance with human rights instruments. According to international reports, Armenia has real achievements, inter alia, in democratic reforms, good governance, human rights records, freedom of expression, free media and internet, freedom of assembly.
The Human Rights Council has been playing a crucial role in mainstreaming the obligations of states emanating from the Genocide Convention into systematic protection of human rights and adoption of the resolutions on the genocide prevention.
This year Armenia has again initiated a resolution on the genocide prevention. There is a growing consensus of the international community that the genocide prevention always requires the constant attention and best efforts of the civilized world without subordinating that noble cause to geopolitical calculations.
All members of the international community should stand together in their efforts to prevent the crime of genocide and we call upon all member states to support this resolution, in the same way, as it was done two years ago.
Today I recall the words of Andrei Sakharov on the uniting power of Human Rights: “I am convinced that the idea of human rights protection is sole ground that can unite people regardless of their nationality, political convictions, religion or their position in the society…”
Indeed this is an important message and a benchmark for future actions aimed at creating a world without war, dividing lines and racist ideology, a world with firm belief that human rights can and should bring people together and this is the ultimate raison d'être of the Human Rights Council.