Տեր- Պետրոսյանը հայտարարեց ՀԱԿ հանրահավաքներն առժամանակ դադարեցնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ազգային կոնգրեսը մինչև ապրիլի 24-ը զերծ կմնա զանգվածային միջոցառումների անցկացումից և հնարավորություն կտա ընդդիմության այլ գործող անձանց լուծել «ընդդիմափոխության» խնդիրը, ՀԱԿ առաջնորդը նշեց նաև, որ ընդդիմադիր դաշտում ՀԱԿ-ը միայնակ է մնացել: Այս և մի շարք այլ հայտարարությունները հնչել են Ազատության հրապարակում կայացած Հայ Ազգային Կոնգրես կուսակցության հրավիրած հանրահավաքի ընթացքում: ՀԱԿ հանրահավաքի մասնակիցների թիվը էականորեն զիջում էր եռյակի նախորդ երկու հանրահավաքների մասնակիցների թվին: Ինչպես արդեն հաղորդվել էր, հանրահավաքին մասնակցելու նպատակ չունեին ոչ ԲՀԿ-ն և ոչ էլ «Ժառանգություն»-ը:
Իր ելույթում ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն անդրադարձավ մարտի 1-ի դեպքերին և կրկին խոսեց այդ դեպքերի բացահայտման և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտության մասին:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նա հրապարակում հավաքվածների մասնակցությամբ քվեարկության դրեց մարտի 1-ը  2008թ. մարտի 1-ի զոհերի հիշատակի օր հռչակելու, ինչպես նաև Ազգային ժողովի ընդդիմադիր խմբակցություններին պատվիրելու՝ց  այդ օրը ՀՀ պետական տոների և հիշատակի օրերի ցանկում ընդգրկելու օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գալու հարցը:
Այնուհետև Լևոն Տեր-Պետրոսյանն առիթը բաց չթողեց քաղաքական գնահատականներ հնչեցնելու համար: Նա անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրին՝ ընդգծելով, որ չի ցանկանում խորանալ հռչակագրի մանրամասների մեջ, քանի որ դրանց արդեն անդրադարձ կատարել է իր նախկին հրապարակումներում և ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղղված նամակում:
ՀԱԿ առաջնորդը հնչեցրեց որոշ նաև ներքաղաքական գնահատականներ: Նա ընդգծեց, որ այս պահին զերծ կմնա վերջին շրջանում Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում տեղի ունեցած իրադարձությունների մանրամասն վերլուծությունից, քանի որ դրանք այնքան թարմ են, որ երկար մտորումների և լուրջ վերլուծության պահանջ են առաջացնում: «Հույս ունեմ, որ դուք ըմբռնումով կմոտենաք իմ քայլերին՝ լավ իմանալով, որ ես հապշտապ դատողություններ անելու և ոտքի վրա որոշումներ կայացնելու սովորություն չունեմ: Նույն նկատառումով ընդդիմության դաշտում կրկին միայնակ մնացած Հայ Ազգային Կոնգրեսին ժամանակ է հարկավոր՝ իր հետագա գործունեությաքն մարտավարությունը ճշգրտելու, պայքարի շարունակման քաղաքական ռեսուրսները հաշվարկելու համար: Ըստ այդմ, հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ առաջիկա երկու ամիսները հագեցած են լինելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված զանազան հանրային ծրագրերով, որոնց խանգարելու մտադրություն մենք բացարձակապես չունենք, Կոնգրեսի ղեկավարությունը միառժամանակ՝ առնվազն մինչև ապրիլի 24-ը, զերծ կմնա զանգվածային միջոցառումների անցկացումից»,-հայտարարեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
Նա ընդգծեց, որ Կոնգրեսի կայացած այս որոշմամբ վաղուց հասունացած մի կարևոր հարցի լուծման բաղառիկ հնարավորություն է ստեղծվում, ինչի մասին ինքը ցանկանում է խոսել առավել մանրամասն: « Հայ Ազգային Կոնգրեսին առայժմ չի հաջողվել հասնել իր գլխավոր նպատակներին: Շատերը դա բացատրում են այն հանգամանքով, որ մենք խարդախությամբ սեփականաշնորհել ենք ընդդիմադիր դաշտը՝ դրանում խանգարելով մեզանից շատ ավելի ունակ քաղաքական ուժերին անել այն, ինչ մենք չենք կարողացել անել ավելի քան 7 տարիների ընթացքում: Այդ իսկ պատճառով նրանք, գուցե իրավացիորեն, իշխանափոխության փոխարեն առաջ են քաշել հրատապ ընդդիմափոխության խնդիրը: Այսինքն՝ նրանք ցանկանում են ձեզ մեզանից գնել: Մեթոդաբանորեն սա սխալ մոտեցում չէ, որովհետև, եթե ինչ-որ բան խոչընդոտում է հիմնական խնդրի լուծմանը, ուրեմն նախ պետք է՝ վերացնել այդ խոչընդոտը և նոր անցնել բուն խնդրի լուծմանը, մանավանդ, որ ընդդիմափոխությունը շատ ավելի հեշտ լուծելի խնդիր է, քան իշխանափոխությունը»,- նշեց նա:
Տեր-Պետրոսյանը հարկ համարեց նաև «գաղտնազերծել» վերը նշված նոր միասնական ընդդիմության «կոդավորված ռազմավարական պլանը»: «Դավալուից ցախավելը հեծած, «մեկ պլյուս մեկ» քայլերգը շուրթերին եւ Պուտինի հրաժարականի պահանջը կրծքի տակ, հասնում են Ազատության հրապարակ, ինքնահռչակվում որպես նոր բևեռ, ստորագրում քաղաքացիական պայմանագիրը, և  շարժվելով դեպի Բաղրամյան 26 … կարծում եմ, հասկացողը հասկացավ, իսկ չհասկացողն այս հաղթական երթը շուտով իր աչքով կտեսնի»,- ընդդիմադիր այլ առաջնորդներին «բաբելոնյան աշտարակի այս նոր շինարարներ» որակելով՝ եզրափակեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Հանրահավաքին հաջորդեց մարտի 1-ի զոհերի հիշատակի քայլերթը:

Тер-Петросян объявил о временном приостановлении деятельности АНК
До 24 апреля АНК  воздержится от проведения митингов и даст возможность оппозиции   решить вопрос «преобразовании оппозиции». Лидер АНК отметил также,  что в оппозиционном поле АНК остался один.   Эти и другие заявления прозвучали во время митинга, созванного конгрессом  на площади Свободы.
Число участников митингов АНК значительно уступает собравшимся  на предыдущих двух  митингах тройки. Как сообщалось ранее, желание  участвовать  в митинге не изъявили ни ППА, ни «Наследие».
Левон Тер-Петросян обратился к событиям 1 марта и вновь заговорил о необходимости выявления и наказания виновных. Как передает Арменпресс,  он поставил на голосование предложение объявить  1 марта днем памяти жертв событий 1 марта 2008г., а также поручить представителям оппозиционны депутатам   выступить в парламенте с  законодательной инициативой  о включении этой даты в календарь государственных праздничных и траурных дней.
Он не упустил также возможности дать политические  оценки происходящему. Он вновь упомянул Всеармянскую декларацию к 100-летию Геноцида, подчеркнув, что не желает лишний раз вдаваться в подробности  этого документа, поскольку все уже сказано и в более ранних публикациях, и в письме президенту Сержу Саргсяну.
Лидер АНК подчеркнул, что в данный момент воздержится от оценок последних внутриполитических событий в Армении, поскольку  они еще слишком свежи, для серьезных оценок потребуется время и тщательный анализ.
«Надеюсь, что вы с пониманием отнесетесь  к моим действиям –  зная, что я  не имею привычки  делать скоропалительные выводы и принимать решения на ходу. По той же причине Армянскому национальному конгрессу, оставшемуся в одиночестве, тоже нужно время, чтобы оценить свой потенциал и свои ресурсы. Учитывая, что ближайшие два месяца будут насыщены различными мероприятиями и подготовкой к 100-летию Геноцида, чему мы никоим образом не собираемся мешать, руководство АНК приняло решение  как минимум  в ближайшие два месяца, до 24 апреля,  не   проводить никаких массовых мероприятий», - заявил Тер-Петросян.
Он подчеркнул, что этим  решением конгресса  создается  исключительная возможность для  решения  давно назревшего вопроса, о чем он хочет рассказать более подробно. «Армянскому национальному конгрессу  пока не удалось достичь своей  главной цели. Многие объясняют это тем, что мы  мошеннически экспроприировали   оппозиционное пространство, не давая возможности более  умным, чем мы,  и опытным политическим силам осуществить то, что мы не сумели сделать за  более чем 7 лет.
Именно поэтому они (возможно справедливо) вместо смены власти выдвинули вопрос  неотложной смены оппозиции. Методологически это оправданный подход, потому что если что-то тормозит решение проблемы, то в первую очередь нужно устранить причину и только после этого приступать к решению основной проблемы, тем более что  смену оппозиции  провести намного легче, чем смену власти», - сказал Левон Тер-Петросян.
Он посчитал нужным «рассекретить закодированный стратегический план» упомянутой новой оппозиции.  «Оседлав метлу, с маршем «1+1» на устах и с требованием отставки Путина за пазухой, приходят они на площадь Свободы, самопровозглашаются как новый  полюс, подписывают гражданский договор и  двигаются к Баграмяна, 26… думаю, понимающий понял, а непонимающий скоро сможет увидеть это торжественное шествие своими глазами», - закончил лидер АНК,  назвав других  оппозиционных  лидеров  «новыми строителями Вавилонской башни». После митинга состоялось шествие памяти  жертв 1 марта.