Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանությունը և Սոֆիայի Արևելյան լեզուների և մշակույթի կենտրոնը հուշագիր են ստորագրել
Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանությունը և Սոֆիայի Արևելյան լեզուների և մշակույթի
կենտրոնը հուշագիր են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանությունում փետրվարի 27-ին տեղի է ունեցել դեսպանության և Սոֆիայի Սուրբ Կլիմենտ Օխրիդսկիի անվան համալսարանի Արևելյան լեզուների և մշակույթի կենտրոնի միջև համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողությունը: Կենտրոնի կազմում 1995թ.-ից գործում է «Հայագիտություն և կովկասագիտություն» ուղղությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Համագործակցության հուշագիրը ներառում է փոխգործակցության հիմնական ուղղությունները, մասնավորապես, հայագիտության տարածումն ու զարգացումը, իրականացվելիք համատեղ միջոցառումները, տեղեկատվության փոխանակումը, կենտրոնում դեսպանության օժանդակությամբ դասախոսությունների, ինչպես նաև դեսպանատանը կենտրոնի ուսանողների պրակտիկայի կազմակերպումը:
Դեսպանությունը Կենտրոնին աջակցություն կցուցաբերի նաև հայագիտության, հայոց լեզվի ու գրականության, պատմության, մշակույթի, վերաբերյալ գիտական և տեղեկատվական գրականություն տրամադրելու գործում:
Ստորագրության արարողությանը նախորդել է Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Արսեն Սհոյանի զրույցը Կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Ֆեդոտովի և կենտրոնի դասախոսների միջև: Դեսպան Սհոյանը նշել է, որ փոխըմբռնման հուշագիրն անհրաժեշտ նախադրյալներ կստեղծի համագործակցության խորացման համար: Դեսպանը մեծապես կարևորել է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի և Սումգայիթի ողբերգական դեպքերի 27-րդ տարելիցի նախաշեմին հավաստի տեղեկատվության տարածումը ուսանողության շրջանում և պատմական անհերքելի փաստերի աղավաղման անթույլատրելիությունը:

Посольство Армении в Болгарии и Центр восточных языков и культуры Софийского государственного университета подписали меморандум о взаимодействии
Посольство Армении в Болгарии  и Центр восточных языков и культуры Софийского
государственного университета подписали меморандум о взаимодействии
В посольстве Армении в Болгарии 27 февраля состоялась церемония подписания меморандума о взаимодействии между посольством и Центром восточных языков и культуры Софийского государственного университета имени Св. Климента Охридского. В центре с 1995 года действует кафедра «Арменистики и кавказоведения».
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, меморандум о взаимодействии включает в себя основные направления, в частности, распространение и развитие арменистики, предстоящие совместные мероприятия, обмен информацией, проведение в Центре при содействии посольства лекций, а также организацию практики учащихся Центра в посольстве Армении.
Посольство предоставит содействие также в вопросе предоставления научной и информативной литературы об арменистике, армянском языке, литературе, истории и культуры.
Перед церемонией подписания документа состоялась встреча посла Армении в Болгарии Арсена Схояна с директором Центра Александром Федотовым и преподавателями. Посол отметил, что меморандум создаст необходимые предпосылки для углубления сотрудничества.
Схоян подчеркнул важность распространения среди студентов достоверной информации накануне 100-летней годовщины Геноцида армян и 27-летней годовщины Сумгаитских погромов, а также неприемлемости искажения неопровержимых исторических фактов.