ԵԽ գլխավոր հանձնակատարի դիտարկումները կցվել են ՄԻԵԴ-ում քննվող «Հիլալ Մամեդովն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիեկսի գրավոր դիտարկումները կցվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում քննվող «Հիլալ Մամեդովն ընդդեմ Ադրբեջանի գործին», որում նա ընդգծել է Ադրբեջանում խոսքի ազատության ոլորտում առկա համակարգային խնդիրները, այդ թվում քննադատողների նկատմամբ դատական հետապնդումները, միջազգային կազմակերպությունների նկատմամբ վրեժխնդրության դրսևորումները: «Հիլալ Մամեդովի գործը, ում հանդիպել եմ 2012-2013 թվականներին` նախնական կալանքի կենտրոնում, լրագրողների, բլոգերների և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվողների նկատմամբ հետապնդումների խորհրդանշական գործ է: Ադրբեջանում նրանց նկատմամբ հետապնդումներ են իրականացվում չարդարացված, ընտրողական կամ քրեական մեդաղրանքներով, որոնց նկատմամբ չկա բավարար վստահություն: Դա ցույց է տալիս այն կառուցվածքային խնդիրը, որն ազդում է մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգերի և միջազգային մեխանիզմների գործունեության վրա: Վաղուց արդեն ժամանակն է, որ Ադրբեջանը հետևի իր պարտավորություններին և վերականգնի մթնոլորտը, որում կարելի է արտահայտել ընդհանուրից տարբերվող կարծիք առանց բռնաճնշումների վախի»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնական կայքը, նշել է Մուիժնիեկսը:
Այս միջամտությունն առաջինն է այն հինգ փաստաթղթերից, որոնք հանձնակատարը ներկայացնելու Ադրբեջանին առնչվող գործերում: Մյուսները վերաբերելու են Ինթիգամ Ալիևին, Ռասուլ Ջաֆարովին, Անար Մամադլիին և Լեյլա ու Արիֆ Յունուսներին: Հանձնակատարն այցելել է Ադրբեջան 2012 թվականի նոյեմբերին, 2013-ի մայիսին, 2014-ի հոկտեմբերին` խորհուրդ տալով Ադրբեջանի իշխանություններին` հարգել խոսքի և հավաքների ազատությունները:

Комиссар Совета Европы по правам человека обнародовал свои письменные замечания, представленные в ЕСПЧ по делу «Хилал Мамедов против Азербайджана»
Комиссар Совета Европы по правам человека обнародовал свои письменные
замечания, представленные в ЕСПЧ по делу «Хилал Мамедов против Азербайджана»
Комиссар Совета Европы по правам человека Нилс Муйжниекс обнародовал свои письменные замечания, представленные в Европейский суд по правам человека по делу «Хилал Мамедов против Азербайджана».
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт Совета Европы, еврокомиссар  подчеркивает систематические недостатки в сфере свободы выражения мнений, включая судебное преследование критических голосов, наказание тех, кто сотрудничает с международными организациями по вопросам нарушения прав человека в Азербайджане.
«Случай   Хилала  Мамедова, с которым я познакомился в 2012 году и 2013 в изоляторе временного содержания, является символом репрессий, которым подвергаются в Азербайджане журналисты, блоггеры и правозащитники. Они часто подвергаются необоснованным  уголовным преследованиям.
Настало время, чтобы Азербайджан стал соблюдать  свои обязательства и восстановил  атмосферу, где  инакомыслие имело право на существование и выражение без страха  репрессий», - сказано в заявлении Муйжниекса.
Обращение (интервенция) третьей стороны в ЕСПЧ -  представляют собой дополнительный инструмент, чтобы помочь продвинуть защиту прав человека. Это предусмотрено Европейской конвенцией по правам человека. Это подразумевает  предоставление объективной и беспристрастной информации Суду по аспектам, представляющим интерес.
«Сегодняшняя интервенция, первая из пяти, в последующих Еврокомиссар  предоставит ЕСПЧ  материалы по судебным делам  Интигама Алиева, Расула Джафарова, Анара Мамедли, Лейлы и Арифа  Юнус», - говорится в заявлении СЕ.
Отметим, что всех отмеченных азербайджанских деятелей международные  правозащитные организации признают узниками совести.