Թուրքերը պետք է ներողություն խնդրեն հայերից. Եսայի
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երգիչ, երգահան, պրոդյուսեր, գործիքավորող, դերասան…Ֆրանսիայում բնակվող և մեծ ժողովրդականություն վայելող երգիչ Եսայի Ալթունյանը հայ երկրպագուների պակաս չունի: Բազմաթիվ անվանի ֆրանսիացի կատարողների համար երգեր գրած Եսային Հայաստան է եկել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի անմեղ զոհերին նվիրված իր նոր՝  «Je n'oublie pas» («Չեմ մոռանա») երգը ներկայացնելու:
«Արմենպրես»-ի թղթակիցը հանդիպել և զրուցել է երգչի հետ անցած ճանապարհի, արմատների, Հայոց ցեղասպանության և այլ հարցերի շուրջ:
Փարիզից՝ սիրով, Եսայի Ալթունյան
Ես ծնվել եմ Փարիզում և այնտեղ եմ ապրում: Փարիզում իմ ընտանիքն է: Հայրս Փարիզում է ծնվել, մայրս՝ Լիոնում, իսկ իմ տատիկը և պապիկը Խարբերդից էին: Ֆրանսիայում դպրոց եմ գնացել: Երաժշտության նկատմամբ սեր է սերմանել երաժիշտ մայրս: Երեք տարեկանից սկսել եմ զբաղվել երաժշտությամբ: 12 տարեկանից սկսեցի երգեր գրել: Երբ ես երեխա էի, մայրս ինձ քնեցնելու համար երաժշտություն էր միացնում: Իմ հայկական արմատները և  հայի ցավը, որ ինձ է փոխանցվել իմ մեծ ծնողներից (տատիկից և պապիկից), խոր հետք են թողել իմ հոգում: Իմ ծնողները պատմել են, թե ինչ է կատարվել հայ ժողովրդի հետ, և հիմա ես այդ ամենը փոխանցում եմ զավակներիս՝ երաժշտության միջոցով:
Ճանապարհ դեպի երաժշտական Օլիմպոս
Դեպի վերև ճանապարհը շատ դժվար էր: Շատերն են ցանկանում լույսի տակ երևալ, բայց պետք է տաղանդավոր լինես: Երաժշտությունն իմ կիրքն է, ես չեմ կարող ապրել առանց դրա: Երբ ես փոքր էի, երազում էի երաժշտություն ստեղծելու, բեմում հայտնվելու մասին, այնպես, ինչպես հիմա, բայց ես շատ եմ պայքարել իմ ճանապարհը հարթելու համար : Ամեն ինչ հնարավոր է, եթե հավատում ես: Շատ բան կարելի է անել երաժշտության միջոցով: Երաժշտության միջոցով հնարավոր է փոխել աշխարհը , քո կոչով դու կարող ես փոխել մարդկանց մտածելակերպը, տրամադրությունը:
Միշել Լեգրանը տպավորված էր …
Միշել Լեգրանի հետ աշխատելը հիասքանչ էր: Ես այդ ժամանակ երիտասարդ երաժիշտ էի, և Փարիզի հայտնի պրոդյուսերներից մեկը որոշել էր ստեղծել նոր երաժշտական կոմեդիա ՝ Միշել Լեգրանի մասնակցությամբ, ում առաջարկել էին փոխել իր երաժշտության հին գործիքավորումները: Որոշեցին, որ հենց ես պետք է այդ փոփոխություններն անեմ, և ինձ ուղարկեցին Լեգրանի ստեղծագործությունները: Ես մեկ շաբաթում գործիքավորում արեցի: Լեգրանը լսեց և ասաց. «Ես ցանկանում եմ հանդիպել այդ տղայի հետ»: Հետո, օրեր անց, հարցրեց, թե ինչպես եմ նման երաժշտություն գրում:  Ես էլ պատասխանեցի, որ հայ եմ: Լեգրանն ասաց. «Օ՜, ես չգիտեի այդ մասին: Ես էլ եմ հայ՝ 25 տոկոսով»: Ես էլ նրան ասացի, որ մենք կապված ենք, որովհետև մեր մեծերը մեզ նույն բանն են փոխանցել, և ահա թե ինչու մենք նույն զգացություններն ունենք: Հայի ցավ ունեմ ես իմ սրտում:
…Շառլ Ազնավուրի հետ համագործակցել դեռ չի հաջողվել
Ցավոք, չեմ համագործակցել նրա հետ, բայց աղջկա համար մի երգ եմ գրել: Գիտեք, ես 16 տարեկանում վաճառում էի Ազնավուրի համերգների ծրագրերը և դրանով փոքր-ինչ գումար էի վաստակում իմ առաջին ձայնագրությունների, առաջին դաշնամուրի համար: Ես այն ժամանակ արվեստի դպրոցում էի սովորում, իսկ շաբաթ-կիրակի օրերին աշխատում էի:
Ընտանիքը չափազանց կարևոր է
ԱՄՆ-ում ամիսներ առաջ ներկայացվեց իմ «Family» («Ընտանիք») երգը: Ես այն գրել եմ Ֆրանսիայում: Երգը յուրահատուկ է, որովհետև ընտանիքի մասին է, իսկ ընտանիքն ինձ համար շատ կարևոր է: Իմ ընտանիքը միայն ծնողներս չեն, այլ նաև իմ ընկերներն են, մարդիկ, ում հետ մեծացել եմ: Ընտանիքը միշտ աջակցում է քեզ:
«Չեմ մոռանա». Հայոց ցեղասպանություն
Փետրվարի սկզբին ներկայացրի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Je n'oublie pas» («Չեմ մոռանա») երգը, որը նվիրված է 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն զոհերի հիշատակին: Իմ ընտանիքն ինձ պատմել է այն մասին, թե ինչ է եղել 1915 թվականին, և ինձ փոխանցել է այդ ցավը, որը ես խորությամբ եմ զգում: Պետք է մի բան անեի 100-րդ տարելիցի համար, և ես 1,5 միլիոն հայ զոհերի հիշատակին նվիրված երգ գրեցի: Չեմ մոռանա այն, ինչ եղավ: Իմ նախնիներն էլ են ցեղասպանությունից փրկվել: Թուրքերը պետք է ներողություն խնդրեն մեզնից, իմ երգում ես ասում եմ, որ չեմ մոռանա: Ինձ համար շատ կարևոր է այս երգը: Այն ոչ միայն հայերի, այլև այլազգիների համար է, որպեսզի նրանք իմանան, թե ինչ եղավ հայ ժողովրդի հետ:
Նոր  նախագծեր
Բավական նախագծեր ունեմ Ֆրանսիայում: Ես երգիչ եմ, երգահան, պրոդյուսեր, գործիքավորող։ Բոլորը հարցնում են՝ ինչպես եմ հասցնում այդ ամենը, բայց ես առավոտից գիշեր աշխատում եմ, որովհետև երաժշտությունն իմ կիրքն է: Հիմա ամենակարևոր նախագիծն է «Je n'oublie pas» («Չեմ մոռանա»)  երգը, իսկ հաջորդ տարի ալբոմ կներկայացնեմ:
Եսայի Ալթունյանը կներկայացնի 100-րդ տարելիցի անմեղ զոհերին նվիրված իր նոր՝ «Je n'oublie pas» («Չեմ մոռանա») երգը: Լուսանկարները` Ֆելիքս Առուստամյանի

Турки должны попросить у армян прощения: Есаи
Певец, композитор, продюсер, аранжировщик, актер... живущий во Франции популярный певец Есаи Алтунян, написавший песни для многих популярных исполнителей, приехал в Армению, чтобы представить свою песню, посвященную 100-ой годовщине Геноцида, «Je n'oublie pas» («Не забуду»).
Корреспондент «Арменпресс» встретился с певцом и побеседовал о его корнях, пройденном пути, Геноциде и пр.
Из Парижа – с любовью, Есаи Алтунян
Я родился в Париже и живу там. Мой отец родился в Париже, мать – в Лионе, а мои дед и бабушка были из Харберда. Я ходил в школу во Франции. Любовь к музыке ко мне привила моя мама – музыкант. Я начал заниматься музыкой с трех лет, с 12 – начал писать музыку. Когда я был маленьким, мать на ночь включала для меня музыку. Мои армянские корни и боль перешли ко мне от родителей (деда и бабушки) и оставили во мне глубокий след. Мои родители рассказали мне, что произошло с нашим народом, сейчас я передаю это своим детям – через музыку.
Дорога на музыкальный Олимп
Дорога вверх была трудной. Многие хотят попасть в свет, однако надо иметь талант. Музыка – моя страсть, я не могу жить без нее. Я мечтал писать музыку, выступать со сцены еще с детства, и я много боролся, чтобы проложить к этому дорогу. Если веришь, то все возможно. Музыка может изменить мир, мысли людей, настроения.
Мишель Легран был впечатлен...
Работать с Мишелем Леграном было восхитительно. Я был тогда молодым музыкантом, и один из известных продюсеров решил создать музыкальную комедию с участием Мишеля Леграна, которому предложили переделать инструментальную часть. Было решено, что это сделаю я, и мне прислали партитуру Леграна. Я сделал аранжировку за неделю. Легран прослушал и сказал: «Хочу встретиться с этим армянским парнем». Позже он спросил меня, как я пишу музыку, ия ответил, что я – армянин. Легран сказал, что не знал, и что он тоже на четверть армянин. Я сказал, что мы связаны, так как наши предки передали нам то же самое, именно потому у нас одинаковые чувства. В моем сердце – армянская боль.
…С Шарлем Азнавуром пока не удавалось работать
К сожалению, с ним я не работал, но для его дочери написал одну песню. Когда мне было 16, я продавал программки на концерты Шарля Азнавура, чем и подрабатывал на записи, на инструмент. Я тогда учился в школе искусств, а в выходные подрабатывал.
Семья очень важна
В США недавно прозвучала моя песня «Family» («Семья»). Я написал ее во Франции. Семья для меня очень важна, поэтому песня особенная. Моя семья – не только родители, но и мои друзья. Семья всегда поддерживает тебя.
«Не забуду»: Геноцид армян
В начале февраля я презентовал свою песню, посвященную 100-ой годовщине Геноцида, «Je n'oublie pas» («Не забуду»). Песня посвящена памяти полуторамиллиона невинных жертв 1915 года. Моя семья рассказала мне о том, что произошло, и передала мне свою боль. Я должен был что-то сделать, и я написал эту песню. Не забуду того, что было. Мои предки спаслись, выжили. Турки должны попросить у армян прощения, ия в своей песне говорю, что не забуду. Эта песня еще и для других народов, чтобы и они узнали об этом.
Новые проекты
Во франции у меня определенные планы. Я - певец, композитор, продюсер, аранжировщик. Спрашивают, как я все это успеваю. Я работаю с утра до ночи, потому что музыка – моя страсть. Сейчас мой самый главный проект -  «Je n'oublie pas» («Не забуду»), в будущем году я выпущу альбом.