Մի շարք երիտասարդներ արժանացել են Երևանի քաղաքապետի պատվոգրերի և շնորհակալագրերի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Երևանի քաղաքապետարանում տեղի է ունեցել Երևանի քաղաքապետին կից երիտասարդության հարցերի խորհրդի 2015թ. առաջին նիստը, որը վարել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով խորհրդի անդամներին՝ քաղաքապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել նրանց` 2014թ. ընթացքում քաղաքային տնտեսության տարբեր բնագավառներում իրականացվող ծրագրերին ակտիվ մասնակցության համար` ընդգծելով, որ Երևանի քաղաքապետարանը մշտապես պատրաստակամ է լսելու և քննարկելու Երևանի զարգացմանն ուղղված երիտասարդների կառուցողական առաջարկները:
«Երբ դեռևս 2013-ին մենք ստեղծում էինք Երևանի քաղաքապետին կից երիտասարդության հարցերի խորհուրդը, համոզված էինք, որ այն իր գործունեությամբ նպաստելու է քաղաքային տարբեր ծրագրերի պատշաճ կազմակերպմանն ու անցկացմանը: Այսօր հաճելի է արձանագրել, որ խորհրդի անդամներն իրոք ակտիվորեն ներգրավված են քաղաքապետարանի կողմից կյանքի կոչվող տարբեր ծրագրերի իրականացմանը: Ակնկալում եմ, որ 2015-ին կլինեք առավել ակտիվ և տանտիրոջ իրավունքով ու սրտացավությամբ կմասնակցեք բոլոր նախաձեռնություններին»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Խորհրդի անդամներին ներկայացնելով մայրաքաղաքի կառավարման հարցում իր մոտեցումները՝ քաղաքապետն առանձնակի կարևորել է երիտասարդության ներուժի առավել նպատակային ու արդյունավետ օգտագործումը:
«Երիտասարդությունը հասարակության շարժիչ ուժն է, և մենք պետք է միասին կառուցենք մեր երկիրն ու քաղաքը, միասին լուծում տանք առկա խնդիրներին: Եվ դա օրինաչափ է, քանզի հենց երիտասարդներին է վերապահված մեր հայրենիքի ու մեր սիրելի մայրաքաղաքի կայուն զարգացման և հզորացման, ավելի հարմարավետ ու բարեկեցիկ դարձնելու պատասխանատու գործի շարունակականությունն ապահովելու պատվաբեր պարտականությունը»,- նշել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Նիստի շրջանակում ներկայացվել է Երևանի քաղաքապետին կից երիտասարդության հարցերի խորհրդի 2014թ. ընթացքում կատարած աշխատանքների հաշվետվությունն ու նախանշվել են 2015թ. անելիքները: Հաշվի առնելով, որ նախորդ օրը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրապարակել էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կողմից միաձայն ընդունված համահայկական հռչակագիրը, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հորդորել է խորհրդի անդամներին ակտիվ մասնակցություն ունենալ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին՝ հիմք ընդունելով հռչակագրի դրույթները:
Քաղաքապետը լսել է նաև խորհրդի անդամների կողմից բարձրացվող հարցերն ու առաջարկությունները և դրանց վերաբերյալ ներկայացրել իր մոտեցումները: Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ երիտասարդներն իրենց հերթին նկատել են, որ մեծ սիրով ու պատասխանատվությամբ են մասնակցում քաղաքային բոլոր ծրագրերին: Նրանք նաև վստահեցրել են, որ պատրաստակամ են աշխուժացնել փոխգործակցությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ՝ հատկանշելով, որ ի դեմս Տարոն Մարգարյանի՝ ունեն երիտասարդության ներուժն իրապես գնահատող և գործնական ծրագրեր կյանքի կոչելու պատրաստակամ քաղաքապետ:
Երևան քաղաքում երիտասարդության շրջանում 2014թ. ընթացքում ակտիվ գործունեություն ծավալելու և մայրաքաղաքային ծրագրերում բարեխիղճ ու մշտական աշխատանքներ կատարելու համար խորհրդի կազմում ընդգրկված մի շարք հասարակական կազմակերպություններ ու համալսարանների ուսանողական խորհուրդներ պարգևատրվել են Երևանի քաղաքապետի պատվոգրերով ու շնորհակալագրերով:

Ряд представителей молодежи были награждены почётными и благодарственными грамотами мэра Еревана
В мэрии  Еревана состоялось первое заседание  2015 года совета по вопросам  молодёжи при мэре Еревана, которое вёл мэр Тарон Маргарян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и по связям с общественностью мэрии Еревана, поприветствовав членов совета, мэр сперва поблагодарил их за  активное участие в реализуемых в 2014 году программах в разных сферах городского хозяйства, подчеркнув, что мэрия Еревана всегда готова выслушать и обсудить  конструктивные предложения молодых людей, направленных на развитие Еревана.
«Когда ещё в 2013 году мы создавали совет по вопросам  молодёжи при мэре Еревана, мы были уверены, что своей деятельностью он будет содействовать правильной организации и проведению различных городских программ. Сегодня действительно приятно констатировать тот факт, что создание совета было действительно эффективным, и члены нашего совета активным образом вовлечены в программы, которые реализует мэрия. Я ожидаю, что в 2015 году вы будете более активными и будете участвовать во всех инициативах. Я уверен, что состав совета в скором будущем увеличится, и любящие Ереван наши сограждане станут непосредственными участниками программ, направленных на развитие столицы»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Представив членам совета свои подходы в вопросе управления столицей, мэр особо подчеркнул важность целенаправленного  и эффективного  использования  потенциала молодёжи.
«Молодёжь является движущей силой общества, и мы вместе должны строить наш Ереван и дать решения проблемам столицы»,-отметил мэр.
Тарон Маргарян также выслушал поднятые членами совета вопросы и предложения и представил свои подходы. Поблагодарив за тёплый приём, молодые люди в свою очередь отметили, что с большой любовью и чувством ответственности участвуют во всех городских программах. Они также заверили, что готовы активизировать сотрудничество с мэрией Еревана, отметив, что мэр Тарона Маргаряна действительно ценит потенциал молодёжи.
В рамках заседания также были представлены годовой отчёт о проделанных за 2014 год работах   совета по вопросам  молодёжи при мэре Еревана и программы на 2015 год. Учитывая то, что вчера президент РА Серж Саргсян огласил всеармянскую декларацию, мэр призвал членов совет также активно участвовать в мероприятиях, посвящённых 100-летию Геноцида армян.
За  активную деятельность и постоянное  участие в столичных программах  ряд общественных организаций и студенческие советы университетов были награждены благодарственными и почётными грамотами мэра Еревана.