Եվրոպական հանձնաժողովը մտադիր է օդանավերի ուղեւորներից պահանջել 42 կետերից բաղկացած անձնական տեղեկություններ
Եվրոպական հանձնաժողովը մտադիր է  օդանավերի ուղեւորներից պահանջել 42
կետերից բաղկացած անձնական տեղեկություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական հակաահաբեկչական ծրագիրը Եվրոպա մեկնող և դուրս եկող օդանավերի ուղևորներից կհավաքագրի ու հինգ տարի կպահպանի  42 կետից բաղկաղած նրանց անձնական տվյալները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտնում է Guardian պարբերականը:
Իրավապաշտպանները բարձրաձայնում են, որ եվրոպացի ուղևորների տվյալների հավաքագրման ծրագիրը, ինչը հանդիսանում է Փարիզում տեղի ունեցած հարձակումների հետևանք, խախտում է վերջերս Եվրոպական դատարանի ընդունած որոշումը: Առանց դրանց պահպանման անվտանգության երաշխիքների, այն կհանդիսանա ներխուժում անձնական տարածք:
Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից հրապարակվելիք փաստաթղթի համաձայն` ուղևորներից պահանջվելու է 42 կետից բաղկացած տվյալներ, այդ թվում` իրենց բանկային քարտի տվյալները, բնակության եւ սննդի նախասիրությունների, ինչպիսին է «հալալը» մասին: Այս ամենը պետք է պահվի կենտրոնական բազայում մինչև հինգ տարվա ընթացքում: Այն հասանելի է լինելու ոստիկանության և անվտանգության ծառայությունների համար:

YEREVAN, 28 JANUARY, ARMENPRESS. A new European commission counter-terror plan will require the blanket collection and storage for up to five years of personal data records of all passengers flying in and out of Europe, the Guardian can reveal. As “Armenpress” reports, citing The Guardian.
Civil liberty campaigners say the revised European passenger name record plan – in the aftermath of the Paris attacks – breaches a recent European court of justice ruling that blanket collection of personal data without detailed safeguards is a severe incursion on personal privacy.
The European commission plan to be published on Wednesday would require 42 separate pieces of information on every passenger flying in and out of Europe, including their bank card details, home address and meal preferences such as halal, to be stored on a central database for up to five years for access by the police and security services.