Հակառակորդի գնդակից զոհված զինծառայողը ծնողներին սահմանային լարվածության մասին ոչինչ չի ասել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելու ընթացքում հակառակորդի գնդակից զոհված հայ զինծառայող Վարդան Մկրտչյանը բանակ էր զորակոչվել իր ծննդյան օրը: Այս մասին ՀՀ նախագահական նստավայրում տեղի ունեցած պարգևատրման արարողությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց զոհված զինվորի հայրը՝ Մարտին  Մկրտչյանը: «Նա ավարտեց Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի առաջին կուրսը և զորակոչվեց բանակ այն հույսով, որ պետք է վերադառնար և շարունակեր ուսումը: Բայց հունվարի 3-ին՝ այդ չարաբաստիկ օրը, նա զոհվեց՝ մարտի բռնվելով ադրբեջանցիների հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա՝ գոհունակությամբ ընդգծելով, որ իր որդին իր հետևից թողել է  հայ տղամարդուն վայել մեծ անուն և հարգանք:
Վարդան Մկրտչյանը զոհվել է հունվարի 3-ին Ասկերանի շրջանում, երբ հայկական ուժերը հետ են մղել հակառակորդի կողմից ձեռնարկված հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձը: Մարտին Մկրտչյանն ուներ ևս մեկ զավակ, ով պետք է այս ամիս բանակ զորակոչվեր, սակայն քանի որ եղբայրը զոհվել է, նրան չեն զորակոչել: «Նման օրենք կա, որ վերջին զավակին չեն զորակոչում»,- մանրամասնեց Մկրտչյանը:
Մկրտչյանը որդու հետ խոսել է գրեթե ամեն օր: Նրանք զրուցել են նաև հունվարի 3-ին, որից ժամեր անց Վարդանը զոհվել է: «Նա ինձ սահմանին լարվածության մասին ոչինչ չասաց: Ասում էր, որ ամեն ինչ հանգիստ է ու որևէ խնդիր չկա: Նա էր մեզ հույս տալիս»,- եզրափակեց զոհված զինծառայողի հայրը:
Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելու ժամանակ ցուցաբերած խիզախության համար Վարդան Մկրտչյանը ՀՀ Նախագահի կողմից այսօր հետմահու պարգևատրվեց Արիության մեդալով: Մինչ այդ Մկրտչյանը հետմահու Արիության մեդալով էր պարգևատրվել ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից:

YEREVAN, 28 JANUARY, ARMENPRESS. Armenian soldier Vardan Mkrtchyan, who was shot and killed by the opponent while defending the borders of the Homeland, had been recruited to the army on his birthday. This is what the deceased soldier’s father,Martin Mkrtchyan told journalists following the award ceremony held at the residence of the President of the Republic of Armenia.“He finished his first year of studies at the State Crisis Management Academy and was recruited to the army with the hope to return and continue his studies. However, on January 3, he died after engaging in a battle with the Azerbaijanis,”Mkrtchyan mentioned with a feeling of satisfaction and emphasized that his son will be remembered as a great Armenian, as “Armenpress” reports.
Vardan Mkrtchyan died on January 3 in the Askeran region when Armenian forces helped lead the opponent’s investigative-diversion penetration attempt to failure. Martin Mkrtchyan has another son who was supposed to be recruited to the army this month, but since his brother died, he wasn’t recruited. “There is a law that says the last son isn’t recruited,” Mkrtchyan said. Mkrtchyan would talk to his son almost every day. They also talked on January 3, but Vardan died only hours later. “He hadn’t told me anything about tension on the border. He told me everything was fine and that there was no problem. He was giving us hope,” the father of the deceased soldier said in closing.