ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահը մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին և շփման գծի երկայնքով լարման վերաբերյալ
ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահը մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական
սահմանին և շփման գծի երկայնքով լարման վերաբերյալ
ԲԵԼԳՐԱԴ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ-ի նախագահ և Սերբիայի արտաքին գործերի նախարար Իվիցա Դաշիչն իր մտահոգությունն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին և շփման գծում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների առնչությամբ: Այդ մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԵԱՀԿ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
«Կոչ եմ անում կողմերին ապահովել հրադադարի ռեժիմի ամբողջական վերականգնում և ռազմական գործողությունների դադարեցումը՝ համաձայն 1994 թ. մայիսին ստորագրված համաձայնագրի», - ասել է Իվիցա Դաշիչը: Նա հավելել է. «Ես ցավում եմ բռնությունների դեպքերի մեծ քանակության հետևանքով կյանքերի կորստի համար, և կոչ եմ անում կողմերին ցուցաբերել պատասխանատվություն ու խուսափել քայլերից, որոնք կարող են հանգեցնել իրավիճակի հետագա առավել սրմանը»:
Իր ուղերձում ԵԱՀԿ նախագահը նշել է, որ ուղիղ կապը ոչ միայն նախագահների միջև, ինչպես նաև այլ մակարդակների վրա, շարունակում է զբաղեցնել կենտրոնական տեղ հրադադարի լիարժեք վերականգման և ռազմական գործողությունների դադարեցման ամրապնդման գործում: Սոչիում, Նյուպորտում և Փարիզում  Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև 2014թ. տեղի ունեցած հանդիպումները դրական քայլեր էին դեպի ճիշտ ուղղություն: ԵԱՀԿ-ն շարունակում է աջակցել անմիջական կապի ստեղծմանը, սակայն երկու կողմերն իրենց հերթին պարտավոր են կիրառել հրադադարը` հրամանատարական վերին օղակներերից մինչև ստորին օղակները:
«Ես վերահաստատում եմ իմ աջակցությունն անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին, ով պատասխանատու է ապահովել անմիջական շփումը և օգնել կողմերին մշակել ու իրականացնել անչափ անհրաժեշտ վստահության կառուցման միջոցներ: Ես նաեւ մեծապես աջակցում եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների  համատեղ ջանքերին` ամրապնդելու հրադադարի ռեժիմը և զարգացնելու բանակցությունների համար միասնական հիմք: Ես կոչ եմ անում կողմերին, որպեսզի լիարժեք օգտվեն ԵԱՀԿ գործիքներից և ձեռնարկեն զգալի քայլեր խաղաղության ու կայուն կարգավորման համար», - ընդգծել է Իվիցա Դաշիչը:
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերն իր լիակատար աջակցությունն է հայտնել բյուրոյի նախագահի գրասենյակի հայտարարությանը և կոչ արել երկու կողմերին` կրկին վերականգնել քաղաքական գործընթացները, որոնք գլխավորում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները:

OSCE Chairperson-in-Office Dačić voices concern over recent developments on Armenian- Azerbaijani border and Line of Contact
OSCE Chairperson-in-Office Dačić voices concern over recent developments on Armenian-
Azerbaijani border and Line of Contact
YEREVAN, 27 JANUARY, ARMENPRESS. The OSCE Chairperson-in-Office and Serbia’s Foreign Minister Ivica Dačić expressed concern at recent developments on the Armenian-Azerbaijani border and the Line of Contact. “I would like to urge the sides to ensure a full ceasefire and cessation of hostilities as stipulated in the May 1994 agreement,” he said. “I deplore the upsurge in acts of violence resulting in loss of lives, and I call on the sides to demonstrate responsibility and avoid steps that would lead to further escalation.
Direct contact, not only between presidents but also at other levels, remains central to progress, and must be underpinned by a full ceasefire and cessation of hostilities. The meetings in 2014 between the presidents of Armenia and Azerbaijan in Sochi, Newport and Paris were positive steps in the right direction. The OSCE continues to facilitate direct contacts, but it is the parties alone who can and must enforce a ceasefire from the top of the chain of command to the bottom.
I reaffirm my support for my Personal Representative, Ambassador Andrzej Kasprzyk, who is charged with encouraging direct contact, and with helping the parties develop and implement more and much needed confidence-building measures. I also strongly support the joint efforts of the OSCE Minsk Group co-chairs, especially those aiming at strengthening the ceasefire and developing a common basis for negotiations. I encourage the parties to make full use of the OSCE toolbox and to take measurable steps towards a peaceful and lasting settlement.”
Secretary General Lamberto Zannier expressed full support for the Chairman-in-Office’s statement and called on both sides to re-engage in the political process led by the OSCE Minsk Group co-chairs.