ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահը մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին և շփման գծի երկայնքով լարման վերաբերյալ
ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահը մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական
սահմանին և շփման գծի երկայնքով լարման վերաբերյալ
ԲԵԼԳՐԱԴ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ-ի նախագահ և Սերբիայի արտաքին գործերի նախարար Իվիցա Դաշիչն իր մտահոգությունն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին և շփման գծում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների առնչությամբ: Այդ մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԵԱՀԿ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
«Կոչ եմ անում կողմերին ապահովել հրադադարի ռեժիմի ամբողջական վերականգնում և ռազմական գործողությունների դադարեցումը՝ համաձայն 1994 թ. մայիսին ստորագրված համաձայնագրի», - ասել է Իվիցա Դաշիչը: Նա հավելել է. «Ես ցավում եմ բռնությունների դեպքերի մեծ քանակության հետևանքով կյանքերի կորստի համար, և կոչ եմ անում կողմերին ցուցաբերել պատասխանատվություն ու խուսափել քայլերից, որոնք կարող են հանգեցնել իրավիճակի հետագա առավել սրմանը»:
Իր ուղերձում ԵԱՀԿ նախագահը նշել է, որ ուղիղ կապը ոչ միայն նախագահների միջև, ինչպես նաև այլ մակարդակների վրա, շարունակում է զբաղեցնել կենտրոնական տեղ հրադադարի լիարժեք վերականգման և ռազմական գործողությունների դադարեցման ամրապնդման գործում: Սոչիում, Նյուպորտում և Փարիզում  Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև 2014թ. տեղի ունեցած հանդիպումները դրական քայլեր էին դեպի ճիշտ ուղղություն: ԵԱՀԿ-ն շարունակում է աջակցել անմիջական կապի ստեղծմանը, սակայն երկու կողմերն իրենց հերթին պարտավոր են կիրառել հրադադարը` հրամանատարական վերին օղակներերից մինչև ստորին օղակները:
«Ես վերահաստատում եմ իմ աջակցությունն անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին, ով պատասխանատու է ապահովել անմիջական շփումը և օգնել կողմերին մշակել ու իրականացնել անչափ անհրաժեշտ վստահության կառուցման միջոցներ: Ես նաեւ մեծապես աջակցում եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների  համատեղ ջանքերին` ամրապնդելու հրադադարի ռեժիմը և զարգացնելու բանակցությունների համար միասնական հիմք: Ես կոչ եմ անում կողմերին, որպեսզի լիարժեք օգտվեն ԵԱՀԿ գործիքներից և ձեռնարկեն զգալի քայլեր խաղաղության ու կայուն կարգավորման համար», - ընդգծել է Իվիցա Դաշիչը:
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերն իր լիակատար աջակցությունն է հայտնել բյուրոյի նախագահի գրասենյակի հայտարարությանը և կոչ արել երկու կողմերին` կրկին վերականգնել քաղաքական գործընթացները, որոնք գլխավորում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները:

Действующий председатель ОБСЕ выразил беспокойство в связи с последними событиями на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения
Действующий председатель ОБСЕ выразил беспокойство  в связи с последними
событиями на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Сербии Ивица Дачич выразил беспокойство  в связи с последними событиями на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-службу ОБСЕ.
«Я призываю стороны обеспечить полное соблюдение режима прекращения огня и прекращение боевых действий, как это предусмотрено соглашением от мая 1994 года. Я сожалею об эскалации насилия, в результате чего были человеческие жертвы, и призываю стороны продемонстрировать ответственность и избегать шагов, которые могли бы привести к дальнейшей эскалации», - отметил действующий глава ОБСЕ.
В своем послании он отметил, что ключевым фактором для достижения прогресса остаются прямые контакты не только между президентами, но и на других уровнях, и они должны быть подкреплены полным прекращением огня и военных действий. Встречи между президентами Армении и Азербайджана в Сочи, Ньюпорте и Париже в 2014 году были положительными шагами в правильном направлении. ОБСЕ продолжает содействовать прямым контактам, но лишь стороны могут и должны добиться прекращения огня.
«Я выражаю поддержку специальному представителю Анджею Каспршику. Ему поручено упростить налаживание непосредственных контактов, и он должен больше готовить миротворческих мероприятий с участием сторон. Я также поддерживаю усилия сопредседателей по закреплению режима прекращения огня и созданию базы для переговоров. Я призываю стороны в полной мере использовать инструменты ОБСЕ и предпринимать значительные шаги в направлении мирного и долгосрочного урегулирования», - подчеркнул Дачич.
Генеральный секретарь ОБСЕ Ламберто Заньер выразил полную поддержку заявлению действующего председателя и призвал обе стороны возобновить сотрудничество в политическом процессе во главе с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.