NASA-ն ուղղաթիռներ Է ուղարկելու Մարս
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի ազգային օդատիեզերական գործակալությունը փոքր ուղղաթիռների թեսթավորում Է սկսել, որոնք պլանավորվում Է օգտագործել մարսագնացների փոխարեն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Daily Mail թերթը:
Գիտնականները ծրագրում են կարմիր մոլորակի ուսումնասիրման արագությունը մի քանի անգամ ավելացնել ուղղաթիռների օգնությամբ: Ի տարբերություն այն ապարատների, որոնք կարող են Մարսի մակերեւույթով մեկ ամսվա ընթացքում հաղթահարել շուրջ 400 մետր տարածություն, ուղղաթիռները կկարողանան օրական անցնել կես կիլոմետր տարածությունն: Դրա հետ մեկտեղ նրանք հեշտությամբ կխուսափեն շեշտակի վերելքների եւ խորը ծերպերի նման խոչընդոտներից:
Ապարատը կունենա խորանարդաձեւ կորպուս՝ հենաոտքերի վրա: Վերեւում կգտնվի ռոտորը: Ուղղաթիռի զանգվածը կկազմի շուրջ 1 կիլոգրամ: Ռոտորի թիակների բացվածքը շուրջ 1,1 մետր Է:
Կորպուսի մեջ ներսարված Է արեւային մարտկոց: Ապարատն օրական կկարողանա  թռչել երկու-երեք րոպե: Յուրաքանչյուր թռիչքից հետո հարկ կլինի այն լիցքավորել:
Ինչպես նշում Է «Ինտերֆաքս»-ը, թռչող ապարատի օգնությամբ գիտնականները հույս ունեն բարձրացնել Մարսի ուսումնասիրության հետ կապված որոշումների արդյունավետությունը՝ գերակա ուղղություններ ընտրելով տվյալների հավաքման համար:

НАСА отправит на Марс вертолеты
Национальное аэрокосмическое агентство США начало тестирование миниатюрных вертолетов, которые планируется использовать вместо марсоходов, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Ученые планируют в разы увеличить скорость исследования красной планеты с помощью вертолетов. В отличие от аппаратов, которые могут преодолеть по поверхности Марса около 400 метров за один месяц, вертолеты смогут покрывать дистанцию в полкилометра за день. При этом они легко избегут препятствий вроде крутых подъемов и глубоких расщелин.
Аппарат будет иметь кубический корпус на ножках-опорах. Сверху будет находиться ротор. Масса вертолета составит около килограмма. Размах лопастей ротора - около 1,1 метра.
В корпус будет вмонтирована солнечная батарея. Аппарат сможет летать две-три минуты каждый день. После каждого полета ему понадобится зарядка.
При помощи летательного аппарата ученые надеются повысить эффективность решений по исследованию Марса, выбирая приоритетные направления для сборы данных.