Երևանի կրկեսը արտագնա ելույթներ կունենա Հայաստանի և ԼՂՀ սահմանները պաշտպանող զինվորականների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բանակի օրվա առթիվ Երևանի կրկեսը նախաձեռնել է արտագնա ելույթների շարք՝ Հայաստանի Հանրապետության և ԼՂՀ սահմանները պաշտպանող մեր զինվորականների համար: Նոյեմբերյանի, Բերդի, Իջևանի, Ճամբարակի, Քարվաճառի տարածաշրջաններում իրենց ծառայությունն իրականացնող հայրենիքի պաշտպանների համար կրկեսի արտիստները բազմաժանր ու զվարճալի ծրագիր են պատրաստել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի կրկեսային գործիչների միության մամուլի ծառայությունից, կրկեսի արտիստները ելույթներ են ունենալու ոչ միայն զորամասերում, այլև մտադիր են ուրախացնել անմիջականորեն մարտական դիրքերում հերթապահության մեջ գտնվող զինվորներին:
Համերգային ծրագրում հիմնականում ընդգրկված են կլոունադայի համարներ: Զինվորներին նաև առաջարկվելու է մասնակցել ներկայացմանը: Զինվորների ինտերակտիվ մասնակցությունը խթանվելու է զանազան մրցանակներով:
Կրկեսի այս հյուրախաղերը բարեգործական են և իրականացվում են Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի աջակցությամբ: «Արվեստը՝ բանակին» խորագրով այս համերգային ծրագիրը մշակել է Ենգիբարյանի անվան կրկեսային ստուդիայի ղեկավար Նաիրա Պետրոսյանը: Ի դեպ, փետրվարի 15-ից կսկվի ստուդիայի ընդունելությունը: Կրթությունը ստուդիայում անվճար է: Հավելենք, որ Երևանի կրկեսի այս տարվա բոլոր ելույթները նվիրված են Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, լեգենդար Լեոնիդ Ենգիբարյանի 80-ամյա հոբելյանին:
Նախատեսվում է, որ Երևանի կրկեսի շենքը շահագործման կհանձնվի 2016 թվականին: Իսկ մինչ այդ, կրկեսի պրոֆեսիոնալ արտիստները ելույթներով հանդես են գալիս արտասահմանյան երկրներում, ստուդիայի արտիստների մի մասն էլ հյուրախաղերով շրջում է Հայաստանում ու Արցախում:

Ереванский цирк подготовил ко Дню армии выездные выступления для военнослужащих Армении и Арцаха
Ко дню армянской армии Ереванский цирк подготовил выездные выступления в "горячие точки" Армении и Нагорно-Карабахской Республики. Для военнослужащих в регионе Чамбарака, Сотка, Ноемберяна, Иджевана, Берда, Карвачара артисты цирка подготовили разножанровую программу развлечений. Как сообщили «Арменпресс» из пресс-службы Союза деятелей цирка Армении, выступления артистов пройдут не только на территории военных частей: артисты будут развлекать солдат  непосредственно и на боевых позициях.
Концерты в основном будут состоять из номеров клоунады. Солдатам будет предложено участвовать в программе вместе с клоунами. Их интерактивное участие  будет поощряться различными призами. Гастроли цирка благотворительные, они будут проходить под эгидой мэра Еревана Тарона Маргаряна. Эту программу под названием "Искусство для армии" разработала руководитель цирковой студии имени Енгибаряна Наира Петросян.
С 15 февраля студия начнет прием желающих учиться в студии. Учеба цирковому мастерству бесплатная. В текущем году все выступления артистов Ереванского цирка приурочены к 80-летию народного артиста Армении, великого клоуна-мима Леонида Енгибаряна.
Здание Ереванского Цирка будет сдано в эксплуатацию к 2016 году. До тех пор профессиональные артисты цирка гастролируют с выступлениями по всему миру, а часть артистов цирковой студии по регионам Армении и Арцаха.