Պուտինը Ուկրաինայի իրադրությունը վերստին կքննարկի նորմանդական ձեւաչափով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դեկտեմբերի 22-ի երեկոյան վերստին հեռախոսազրույց կունենա Ուկրաինայի եւ Ֆրանսիայի նախագահներ Պյոտր Պորոշենկոյի ու Ֆրանսուա Օլանդի եւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, լրագրողներին հայտնել Է ռուսական պետության ղեկավարի օգնական Յուրի Ուշակովը:
Նրա խոսքով՝ նախատեսվում Է քննարկել «Ուկրաինայի ճգնաժամային իրադրությունը եւ շփման խմբի հերթական նիստի անցկացման հեռանկարները»: Նման կազմով վերջին հեռախոսազրույցը կայացել Է դեկտեմբերի 17-ին:
Պուտինի, Պորոշենկոյի, Օլանդի եւ Մերկելի կոնսուլտացիաները նորմանդական ձեւաչափ անվանումն են ստացել, քանի որ նրանց առաջին նման հանդիպումը կայացել Է Նորմանդիայում՝ դաշնակից զորքերի դեսանտի ափհանման տարեդարձի տոնակատարության ժամանակ:

Ушаков: Путин обсудит ситуацию на Украине в нормандском формате
Президент России Владимир Путин в понедельник вечером вновь поговорит по телефону с президентами Украины Петром Порошенко, Франции Франсуа Олландом и канцлером ФРГ Ангелой Меркель. Об этом журналистам сообщил помощник главы российского государства Юрий Ушаков, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Сегодня вечером состоится очередной телефонный разговор нашего президента с лидерами Франции, Германии, Украины, то есть телефонная конференция в так называемом нормандском формате", - сказал Ушаков.
По его словам, предполагается обсудить "состояние кризисной ситуации на Украине и перспективы проведения очередного заседания контактной группы". "Эти вопросы, несомненно, будут обсуждаться", - подчеркнул Ушаков.
Последний телефонный разговор в таком составе состоялся на минувшей неделе, 17 декабря.
Консультации Путина, Порошенко, Олланда и Меркель получили название нормандского формата, поскольку их первая такая встреча состоялась в Нормандии во время празднования годовщины высадки союзнических войск. Главной темой бесед "нормандской четверки" является ситуация на Украине.