Պակիստանում մահապատժի կենթարկեն շուրջ 500 ահաբեկիչների
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պակիստանում առաջիկա մի քանի շաբաթվա ընթացքում մահապատժի կենթարկեն շուրջ 500 ահաբեկիչների, որոնք ավելի վաղ դատապարտվել Էին պատժի առավելագույն չափի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է երկրի ներքին գործերի նախարար Չոուդրի Նիսար Ալի Խանը:
«ՆԳ նախարարությունն արտոնել Է այդ կալանավորների մահապատիժը: Ներում շնորհելու վերաբերյալ նրանց խնդրանքները մերժվել են նախագահի կողմից»,-ասել Է նա: Դրա հետ մեկտեղ իսլամական հանրապետության ներքին գործերի նախարարը նախազգուշացրել Է ահաբեկիչների կողմից հնարավոր պատասխան գործողությունների վերաբերյալ: «Մենք չպետք Է կորցնենք զգոնությունը, եթե ցանկանում ենք վրեժ լուծել Փեշավարի ահաբեկչական գործողության զոհերի համար: Մենք գտնվում ենք պատերազմական վիճակում, մենք կշահենք այս պատերազը»,-նշել Է Չոուդրի Նիսար Ալի Խանը:
Դեկտեմբերի 17-ին Պակիստանի վարչապետ Նավազ Շարիֆը չեղյալ Է հայտարարել մահապատժի մորատորիումը, որը երկրում գործում Էր 2008 թվականից ի վեր: Այդ որոշումն ընդունվել Է դեկտեմբերի 16-ին Փեշավար քաղաքի (Հայբեր Պահթունհվա նահանգ) դպրոցներից մեկի վրա «Թեհրիք-ի-թալիբան Պակիստան» շարժման զինյալների գրոհից հետո: Այդ ահաբեկչական գործողության զոհ դարձավ 148 մարդ, այդ թվում՝ ավելի քան 130 երեխա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Пакистане казнят около 500 террористов
В Пакистане в течение ближайших нескольких недель казнят около 500 террористов, приговоренных ранее к высшей мере наказания. Как передает Арменпресс, об этом заявил министр внутренних дел страны Чоудри Нисар Али Хан.
"МВД санкционировало казнь этих заключенных. Их прошения о помиловании были отвергнуты президентом", - сказал он.
При этом глава МВД исламской республики предостерег относительно возможных ответных действий со стороны террористов. "Мы не должны терять бдительность, если хотим отомстить за жертв пешаварского теракта. Мы находимся в состоянии войны, мы выиграем эту войну", - отметил Чоудри Нисар Али Хан.
17 декабря премьер-министр Пакистана Наваз Шариф снял мораторий на смертную казнь, действовавший в стране с 2008 года. Это решение было принято после атаки боевиков движения "Техрик-и-талибан Пакистан" на одну из средних школ города Пешавар (провинция Хайбер-Пахтунхва) 16 декабря. Жертвами этого теракта стали 148 человек, в том числе более 130 детей.