«Նոր գիրք»-22. Մուշեղ Իշխանից մինչև ժամանակակից գործեր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը շարունակում է ձեզ ներկայացնել «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ձեր դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գեղարվեստական գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի վերաբերյալ, ծանոթանալ դասական երկերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Մեր ցանկերից ընտրեք այն գրքերը, որոնք ձեզ դուր են գալիս և սկսեք ընթերցել:
Մուշեղ Իշխան, բանաստեղծություններ
Մուշեղ Իշխանի բանաստեղծությունների ժողովածուն լույս է տեսնում «Իմ գրադարանը» մատենաշարով: ​Մուշեղ Իշխանի ստեղծագործության ներքին ազդակը տարագիր հայի պայքարն է ուծացման վտանգի դեմ՝ հանուն սեփական դիմագծի պահպանման, ազգային և համամարդկային իդեալների կենսագործման։ Նրա բանաստեղծությունները տոգորված են նուրբ քնարականությամբ, խոհականությամբ: Խմբագիր՝ Աշոտ Գաբրիելյան: Գիրքը հրատարակել է «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Արտավազդ Եղիազարյան, «Քաղաքը լուսնի տակ»
Արտավազդ Եղիազարյանի ձեռագրի հատկանշական կողմն արտաքուստ թեթև ու անչար հումորն է: Բայց այդ հումորը, համադրվելով սուր դիտողականության ու պատումի անսեթևեթ ոճի հետ, օգնում է գրողին ստեղծել կոլորիտային կերպարներ և նրանց միջոցով վեր հանել մեր իրականության պատկերը: Ընդ որում, նրա պատմվածքներին բնորոշ ինքնահեգնանքը չի խանգարում բարձրացնել նաև հասարակական-քաղաքական կարևոր հարցադրումներ: Գիրքը հրատարակել է «Անտարես»-ը:
Ումբերտո Էկո, «Վարդի անունը»
Ումբերտո Էկոյի բեսթսելերը՝ «Վարդի անունը» (1980), որ բնորոշվել է իբրև XIV դարի դեկորներում ծավալվող փիլիսոփայական կամ աստվածաբանական դետեկտիվ, միջնադարյան աշխարհն իր բոլոր շերտերով ընդգրկող հանրագիտարանի արժեք ունի և դրա հետ մեկտեղ պոստմոդեռնիստական գրականության կոթողներից մեկն է համարվում: Նոր «Վարդի անունը», որտեղ հեղինակը բազմաթիվ խմբագրական ու լեզվական շտկումներ է արել, ինչ-ինչ կրճատումներ, մասնավորապես, լատիներեն մեջբերումների առումով, լույս տեսավ 2013-ին, և ֆրանսերենից հետո հայերենը երկրորդ լեզուն է, որով թարգմանվել է: Հանգամանալի մեկնություններն ու ծանոթագրությունները շահեկանորեն առանձնացնում են այս հռչակավոր վեպի հայերեն հրատարակությունը այլ լեզուներով կատարված թարգմանություններից: Թարգմանությունն իտալերենից, մեկնություններն ու ծանոթագրությունները՝ Զավեն Բոյաջյանի: Գիրքը հրատարակել է «Անտարես»-ը:
Մարկ Տվեն, «Հեքլբերի Ֆիննի արկածները»
Վեպը «Թոմ Սոյերի արկածների» յուրօրինակ շարունակությունն է: Հեքլբերի Ֆիննը հեռանում է դաժան ու հարբեցող հորից, նրան ուղեկցում է ստրկությունից փախած սևամորթ Ջիմը: Արկածային ստեղծագործությունն, անկասկած, դուր կգա պատանիներին: Գիրքը հրատարակել է «Անտարես»-ը:

«Новая книга»-22: От Мушега Ишхана до современных произведений
Информационное агентство Арменпресс продолжает выступать перед своими читателями с новыми идеями и проектами. Каждый понедельник на сайте агентств можно будет получить информацию о книгах, опубликованных по инициативе армянских издательств, об их содержании, ознакомиться с новыми изданиями классики, представляющей интерес и в наши дни, и тенденциями развития современной литературы. Мы продолжаем представлять проект «Новая книга».
Произведения армянских классиков
Мушег Ишхан, стихотворения
Сборник стихов Мушега Ишхана вышел в свет под рубрикой «Моя библиотека». Внутренний посыл произведений Мушега Ишхана – страх армянского народа против ассимиляции, растворения в другом этносе, борьба за сохранение самобытности, за национальные и общечеловеческие идеалы. Его стихи пронизаны нежной лиричностью и задумчивостью. Редактор – Ашот Габриэлян. Издательство «Эдит Принт».
Артавазд Егиазарян, «Город под луной»
Особенностью почерка Артавазда Егиазаряна является легкий и внешне безобидный юмор, который, сочетаясь с острой наблюдательностью и точностью рассказа, создает колоритные персонажи и через них воссоздает реалии наших дней. Самоирония его повествования помогает поставить важные общественно-политические вопросы. Издательство «Антарес».
Умберто Эко, «Имя розы»
Бестселлер Умберто Эко «Имя розы» (1980), который можно охарактеризовать, как философско-религиозный детектив, разворачивающийся на фоне XIV века, имеет все достоинства энциклопедии средневековья, являясь одновременно одним из шедевров постмодернизма. Новый вариант романа «Имя розы», в котором автор сделал множество правок и сокращений, вышел в свет в 2013 году, и армянский стал вторым, после французского, языком, на который роман был переведен. Перевод с итальянского и комментарии Завена Бояджяна. Издательство «Антарес».
Марк Твен, «Приключения Гекльберри Финна»
Роман является своеобразным продолжением приключений Тома Сойера. Гекльберри Финн сбегает от своего пропойцы-отца, его сопровождает негр Джим, который сбежал от мисс Уотсон. Безусловно, детям понравится приключенческий роман. Издательство «Антарес».